şükela:  tümü | bugün soru sor
 • kck davasından tutuklu viranşehir belediye başkanı.

  yerel ve bölgesel yönetimler kongresi başkanı keith whitmore, türkiye'de seçilmiş düzinelerce belediye başkanı ve il genel meclisi üyesinin cezaevinde bulunduğunu belirtti. üyeleri viranşehir belediye başkanı leyla güven'e değindi.

  seçilmiş bir başkan olan güven'in uzun süredir cezaevinde olduğunu söyleyen whitmore, ''türkiye'de, seçilmiş düzinelerce belediye başkanı ve il genel meclisi üyesi cezaevinde. sandalyeleri uzun süredir boş kalmıştır. bu, demokratik süreç açısından alarm verici bir durum. bu kişiler görevlerini yerine getirememektedirler'' ifadelerini kullandı.

  bakanlık ziyarete izin vermedi
  ''endişe verici'' bir durum olarak nitelediği bu durumun türkiye hakkındaki izleme raporunda ele alındığını aktaran whitmore, yetkili makamlardan güven'i cezaevinde ziyaret etme yönünde talepte bulunduklarını, ancak adalet bakanlığını tarafından bu talebin güven'in hukuki statüsü gerekçe gösterilerek reddedildiğini ileri sürdü.

  "amacimiz müdahale etmek değil"
  whitmore, bu durumun sadece leyla güven'e özgü bir durum olmadığını vurgulayarak, ''niyetimiz, türkiye'nin yargı prosedürlerine müdahale etmek değil. ama türkiye avrupa yerel yönetimler özerlik şartı'nı imzalamıştır. bu durum elbette türkiye'de demokrasi açısından kriz yaratmıştır'' görüşünü dile getirdi.

  ziyaret etme hakkimiz var
  kongre yetkililerinin, üyelerini cezaevinde ziyaret etme hakkı bulunduğunu, bu konuda ısrarcı olduklarını belirten whitmore, türkiye'deki yetkililerden güven'i cezaevinde ziyaret etmeleri için izin vermelerini istedi.

  whitmore, gazetecilerin sorusu üzerine, leyla güven dışındaki politikacılarla ilgili yorum yapamayacağını söyleyerek, üyeleri olduğu için güven'i ziyaret etme isteklerini tekrarladı.
  http://www.ntvmsnbc.com/id/25229281/

  ---------
  leyla güven 1964 yılında konya'nın cihanbeyli ilçesi yapalı beldesi'nde dünyaya geldi. ilköğretimini burada tamamlayan leyla güven, ailesinin yedinci ve son çocuğu. 1980 - 85 yılları arasında almanya'ya yerleşen leyla güven daha sonra ailevi nedenlerle türkiye'ye dönüş yaptı. orta düzeyde almanca bilen leyla güven'in iki çocuğu var. siyasete 1994'te konya hadep il yönetim kurulu üyeliği ile başlayan leyla güven, aynı ilde ayrıca hadep kadın kolları başkanlığı görevini yaptı. 2001 yılında hadep merkezi kadın kolları yöneticiliği yapan leyla güven, daha sonra 2002 yılında dehap pm üyeliği'ne seçildi. dehap pm üyeliği yanında aynı yıl adana kadın kolları başkanlığı'na seçilen leyla güven 2004 yılında yapılan yerel seçimlerde ise adana'nın seyhan ilçesi'ne bağlı küçük dikili beldesi belediye başkanlığı'na seçildi. 29 mart 2009 yerel seçimlerinde viranşehir belediye başkanlığına seçildi.
 • türkiye ile avrupa arasında krize yol açan tutuklu viranşehir belediye başkanı.
  avrupa konseyi yerel ve bölgesel yönetimler kongresi, kck davasından yargılanmakta olan viranşehir belediye başkanı leyla güven'in durumunun avrupa konseyi'nin siyasi denetim mekanizmaları tarafından gözetim altına alınmasını kararlaştırdı.

  http://www.ntvmsnbc.com/id/25290950
 • hdp şanlıurfa milletvekili adayı. kendisi aslen konya kürtlerinden olup viranşehir belediye başkanı iken kck tutuklamalarından nasibini almış ancak mücadeleden asla vazgeçmemiştir. seçilse de seçilmese de hem konya hem de viranşehir halkı kendisiyle gurur duymaya devam edecektir.
 • (bkz: #54640205)
 • 26. donem meclis'e girememis eski vekil.
 • (bkz: #59630472)
 • gözaltına alınıp ifadesi alındıktan sonra serbest bırakılan hdp milletvekili.

  http://t24.com.tr/…la-guven-gozaltina-alindi,491016
 • 24 haziran 2018 milletvekili seçimlerinde hdp'den milletvekili olarak seçilen kişi. fakat enis berberoğlu gibi o da cezaevindeymiş. geçen günlerdeki ahmet şık'ın konuşmasında da ismi geçmişti. yeniden milletvekili seçildiğini bugünkü bir haber aracılığıyla öğrendim. habere göre, diyarbakır e tipi cezaevinde tutuklu bulunan leyla güven'e 1 ay görüş yasağı getirilmiş.
  milletvekili seçilip dokunulmazlık kazanmış olmasına rağmen tutukluluk halinin devam etmesi hakkında hiç kimsenin bir şey yazmamış olması, ekşi sözlük hakkındaki bazı düşüncelerin "güncellenmesi' gerektiğini mi gerektiriyor acaba?..
 • enis berberoğlu'ndan sonra bugün yarın bu teröristi de salacaklardır büyük ihtimalle. erdoğan'ın almanya ziyareti öncesi alman hükümetinin dışarıda görmek isediği isimleri salıp, şirinlik yaparak ve 3 - 5 kuruş bi şeyler atmalarını umarak devleti düşürdükleri duruma bak...

  yazık amk... devletinden milletinden utanır hale getirdiler biz vatanseverleri.
 • açlık grevinin 76. gününde olan milletvekili ve ayrıca bilincinin kapanması durumunda tıbbi müdahaleyi reddedeceğini beyan ettiği dilekçeyi cezaevi idaresine verdiği söyleniyor.