şükela:  tümü | bugün
 • yüzüğüne taş yerine bir mermi çekirdeği takmış kişi. bir alıntıyla hayatı:
  1944 yılında hayfa'da doğdu. israil sınırlarıyla çevrili. 48'de ailesiyle birlikte lübnan'a göçtü. daha dört yaşındayken annesinin portakal kopartmasına izin vermeyişini, meyvelerin onlara değil lübnan'a ait olduğunu söyleyişini hatırlıyor hâlâ. doğduğundan itibaren mülksüzlük hissiyle yoğruldu. beyrut'ta sefalet içinde geçen çocukluğu, akrabaların yanında yakasını bırakmayan sığıntılık hissi onu öfkeyle kavrulmuş bir sıla özlemine gömdü. filistinlilerin acısını, bu acının müsebbibini anlamaya çalıştı. mücadeleye karar verdiğinde henüz 15 yaşındaydı. filistin kurtuluş cephesi'nin eğitim kamplarında hırsı ve yeteneğiyle sivrildi. kadınların hep bir adım geriden yürüdüğü bir kültürde silah, arayı kapatıyordu. leyla silahlanmıştı.
  29 ağustos 1969 günü, kaderiyle yüz yüze geldi. bir twa uçağını kaçırarak şam'a indirdi. filistin halk kurtuluş cephesi'nin uçak kaçırma eylemleriyle amaçladığı, filistin'in sesini duyurmak, umursamaz dünyanın başını filistinlilerin acılarına çevirmesini sağlamak, israil hapishanelerinde yatan arkadaşlarını da ellerindeki rehinelerle takas etmekti. başardılar. artık filistin halk kurtuluş cephesi ve eylemleri dünyanın gündemindeydi. leyla halid'in başarılı uçak kaçırma eyleminden sonra çekilmiş fotografları dolaşıma girdi. o, bir anda dünyanın en ünlü yüzlerinden biri oluvermişti. leyla, doğduğu yerleri bir kez olsun görebilmek için kaçırdığı uçağın pilotunu hayfa üzerinden uçmaya zorlamıştı. 25 yaşındaydı. korkusuzdu.
  işte o alımlı sureti, filistin mücadelesinin simgesi olmuştu. artık bir kenara çekilip giderek şanlı bir tevatüre dönüşmesi beklenirdi. oysa, leyla halid, bir simge olmakla yetinmedi. ellerinde boy boy fotoğraflarıyla kendisini arayan bütün batı ülkelerinin istihbarat teşkilatlarını atlatmayı kafaya koymuştu bir kere. artık dünyanın her yerinde milyonlarca duvarı süsleyen yüzünden vazgeçiyordu işte. tanınmamak için defalarca estetik ameliyat geçirdi. ameliyatlar başarılıydı. doktoru, bir tek burnu ve çenesiyle oynamıştı ama yakınları bile onu tanımakta zorluk çekiyordu. ameliyatta kendisine genel anestezi uygulanmasına izin vermedi.
  ne de olsa o, yetmişli yılların nefsine asla yüz vermeyen militanıydı. yine hazırdı. sıra, amsterdam'dan kalkan bir el-al uçağını kaçırmaya gelmişti. "amsterdam havaalanı'nda israilli memurlar arkadaşım nikaragualı patrick arguello ile beni durdurup bagajlarımızı didik didik ettiler, ama hiçbir şey bulamadılar. çünkü bombalar cebimdeydi. honduras pasaportu taşıyorduk. memur bana ispanyolca konuşup konuşamadığımı sorunca hemen 'si, senor' diye yanıtladım. şansım vardı, zira bu iki sözcükten başka bir şey bilmiyordum." ama şansı bu kez sonuna dek elinden tutmayacaktır. arkadaşı öldürülür. halid, ele geçirilir. bombaları patlatmak bir an için bile aklından geçmemiştir. yıllar sonra da, "uçağı havaya uçurmak gibi bir niyetim yoktu. bombalar yalnızca onlara gözdağı vermek içindi" der. zaten karıştığı uçak kaçırma eylemlerinin hiçbirinde kimsenin canı yanmamış olması, onun en önemli silahıydı. arkadaşının acısı yüreğini dağlar: "hayatımda hiç bu kadar ağlamamıştım. ortağım kafasından vurulmuş bir vaziyette ayaklarımın dibinde yatıyordu. nikaragualıydı, onun yerine benim ölmem gerekiyordu çünkü filistinli olan bendim. erçi bizim için bütün barış savaşçıları eşitti ama yine de benim yerime o ölmüştü."
  uçak heathrow havaalanı'na iniş yapar. halid, emniyette 28 gün tutuklu kalır. ingiliz başbakanı heath, filistin örgütünün elindeki batılı rehinelere karşı onun serbest bırakılmasına karar verir. halid, ingiltere'de geçirdiği kısacık süre içinde artık bir efsane olduğunu anladı. onu görenler, 26 yaşındaki bu çelimsiz kızın onca eylemde ön safta olabileceğine bir türlü akıl erdirememişti. herkesin gözünde şaşkınlıkla bezeli bir hayranlık vardı. kaldığı hücrede ona eşlik eden iki polis kadınla dostluk kurdu, onlara geceler boyu davalarını anlattı. hatta sevgilisiyle sorunları olan birisiyle uzun uzun dertleşti. daha sonra onlara söz verdiği üzere filistin'le ilgili kitaplar yolladı. leyla halid'i efsane yapan öğelerden biri de, serüveninin batı'da kadın özgürlüğü hareketinin yükselişine denk gelmesidir. dünyanın bütün öfkeli kadınları onun gücünden esinlendi. mağdur, ezik arap kadınlarının arasından çıkmış olması, onun hikâyesini daha da güçlü kılıyordu. şimdi hâlâ keskin görüşleri olan bir sosyalist olsa da çoktan değişmiş dünya karşısındaki kırgınlığını gizleyemiyor: "mücadele yıllarında bile erkeği, kadınlarla birlikte savaşmaya ikna etmek yıllarımızı aldı. ancak onların da kendileri kadar başarılı olduklarını gördükleri zaman kabul ettiler. bugün de aynı şey söz konusu. onca yıldan sonra şimdi kadınların evlerine dönmesini bekliyorlar." şimdi iki çocuğu da 20 yaşına yaklaşmış.
  "metallica, boyzone dinliyorlar, odalarının duvarları tanımadığım birtakım müzisyenlerin resimleriyle dolu. bazen acaba onları yetiştirirken hata mı yaptım, benim inandığım değerlerden çok mu uzak kaldılar, diye düşünüyorum. ancak sanırım bu doğru değil. elbette ki onlar da filistin'e dönmek istiyorlar. ama onların yolu ve mücadeleleri daha farklı olacak." leyla halid, amman'da yaşıyor. basında ikide bir çıkan önlüğünü bağlamış yemek pişirirkenki resimlerine bakmayın. filistin mücadelesinin içinde, aktif bir politikacı.
  dünya, filistin konusunda sil baştan bir umursamazlığa kilitlendi. leyla halid'in o güzel, afili, yürekleri coşkuyla dolduran resmine şimdi baktığımızda, burnumuzun direğini sızlatan belki budur. mutlaka budur.

  edit: 08.04.2002 tarihli yıldırım türker yazısıdır. radikal gazetesinde yayınlanmıştır.
  edit2: bir önceki edit bana bir akrabası tarafından zorla yazdırılmıştır.
 • "geçen haftasonu türkiye'de bulunan ve medyada 'liderimiz erdoğan' dediği yazılan leyla halid, böyle bir şey söylemediğini belirterek 'akp hükümetinin ortadoğu'da aldığı tavır bizim için yeterli değildir' dedi."

  http://haber.sol.org.tr/…i-carpittilar-haberi-36419

  demek ki neymiş, davos şovuna aldanmayan, filistinliler de varmış...
 • 17 ekim 2002 tarihinde al jazeerah'ta yer alan roportajinda takip eden cumleleri/bunlara tekabul eden baska cumleleri kurmus kisidir:

  "a young woman called to ask if she could come to jordan and meet me for help on her research project. i was astonished to hear that the college had set up a department for terrorism studies.
  i told her, ‘you have the wrong address. but i would like to help you, so i will give you the addresses of sharon, netanyahu and bush.’"
 • "eger kanun zulumse o zaman direnis vaciptir. ve ben burada direnis saflarindayim" demi$ ki$iymi$.
 • direnişe katılmaya karar verdiğinde örgüte güçlü biri olduğunu kanıtlamak için, pimi çekilmiş bir el bombasının mandalını sıkı sıkı tutarak hücrede sabahlayan, dayanıklılık testini başarıyla geçen filistinli kadın direnişçi.
 • geçtiğimiz ay istanbul'da olan efsanevi özgürlük savaşçısı. bu ayki express dergisinde istanbul'da katılacağı toplantıdan önce çakal carlos ile yaptığı samimi telefon görüşmesinin tam metni var; okunmalı. carlos, 1991-1993 yılları arasında yazdığı anılarını güvenilir ellere teslim edip ben öldükten 20 yıl sonra yayınlayabilirsiniz demiş carlos. aradan 16 yıl geçmesine rağmen hala yayınlanabilecek gibi değil diyor carlos, leyla halid'e. saddam öldü ama kaddafi yaşıyor biliyorsun diye ekliyor.

  express'e verdiği söyleşide ayrıca tayyip, sözünün arkasında dur diyor leyla halid...davos'taki çıkışın sözde kalmaması gerektiğini ama durum itibariyle sözde kaldığını belirtiyor. türkiye artık filistin mücadelesini destekleyecek mi, desteklemeyecek mi bir karar vermeli diyor. 60'lı yaşların sonlarında olmasına rağmen, hala gencecik ışıldayan o kara kara kocaman gözleriyle bakıyor. zalimlerle mücadele tarihine geçmiş bu kadının bakışları sayfayı delip geçiyor. vicdanımıza dokunuyor.
 • avatar olarak fotoğrafını kullanmak bile hayatınızda duymadığınız küfürleri yemenize sebep olan kadın. neyse ki ortadoğu'da her savaşçının cebinde onun fotoğrafı var zaten, değil mi carlos??
 • "sovyetler birliği çözülünce filistin öksüz kaldı" sözünün sahibi...

  valla arkadaşlar kaynak benim. yazılı bir kaynak yok hani.
 • filistinli tutsaklar ile dayanışmak için açlık grevine başlamıştır.[1] uğramışken belirtelim, halen daha rehin tutulan hdp eşbaşkan yardımcısı alp altınörs ve diyarbekir belediyesi eşbaşkanı gültan kışanak için de dayanışma çağrıları[2] yayınlamıştı..

  [1] "leila khaled announces open hunger strike for palestinian prisoners as catholic patriarch, international students fast in solidarity", samidoun, 7 may 2017
  http://samidoun.net/…l-students-fast-in-solidarity/
  [2] "leyla halid’den kışanak’la dayanışma çağrısı", karınca, 29 ekim 2016
  http://gazetekarinca.com/…anakla-dayanisma-cagrisi/
  "samidoun statement: solidarity with jailed hdp leaders, freedom for all kurdish and turkish political prisoners", samidoun, 5 november 2016
  http://samidoun.net/…d-turkish-political-prisoners/
 • dün akşam mersin'e geldi. yarın ertuğrul kürkçü'nün mersin mitinginde kürsüde olacak.