aynı isimde "leyla ile mecnun (film)" başlığı da var
şükela:  tümü | bugün
16082 entry daha
  • bende hikayesi ayrı olan dizidir.

    çocukluğumun yaz tatillerini hep kireçburnu'nda geçirdim. okul biter, karneleri alır, hop bir dahaki haftaya soluğu anneannemlerde alırdım. yaşadığım yerde de mahalle kültürü vardı, kireçburnu'nda da. ama l&m'deki mahalle kültürü, tam da benim kireçburnu'nda yaşadığım gibi gelmişti diziyi izlerken. mesela, küçükken top oynadığım kum sahada ismail abi'yi görmek enteresan geliyordu. ister istemez ismail abi gerçekte de var hissine kapılıyordum. sahile insem bulacağım sanki orda bir yerde gibi.

    aslında diziyi son sezonunda izlemeye başladım. hep duyuyordum. şöyle dizi çekiyorlar, böyle dizi çekiyorlar. "ee ismi ne?" diye soruyordum. "leyla ile mecnun" diyorlardı. ben de "hee taam, taam" diyordum. "fox'da yayınlanan günlük dizilerden biridir heralde" diye düşünüyordum. zaten kireçburnu, sarıyer falan önüne gelenin dizi çektiği yerler. neyse, uzaktan bir akraba geliyor, erdal bakkal'ın oraya iniyor settekilerle fotoğraf çektiriyordu. bakıyordum, "ulan bu herif fox'da yayınlanan sikimsonik dizi için buraya gelmez heralde" diye geçiriyordum içimden. gel zaman git zaman, üniversite hazırlık dönemimde dizinin tekrarlarını izlemeye başladım. akşamüstü eve gelince izlenen arka sokaklar gibi oldu. içimden geçiriyordum, "ulan çok saçma olum bu dizi" diye. harbiden de çok saçmaydı. ama çok eğlenceliydi. o stresli dönemimde neşe kaynağı olmuştu l&m bana. tabi bir yandan da son sezonu yayınlanıyordu. merakla yeni bölümlerini bekler olmuştum. bir yandan eski bölümleri izliyor, "ehee biliyorum oğlum orayı heheh" gibi tepkiler veriyordum. hatta izleyenler bilir, bir bölümde mecnun çölde maraş dondurmacısına rastlar. o maraş dondurmacısı harbiden maraş dondurmacısıdır. küçükken mahallede beraber top oynardık. sonra babasının maraş dondurmacısında bize gizliden dondurma verirdi. ulan dizide çocukluk arkadaşlarım bile oynamış benim dünyadan haberim yok. neyse, dizinin tam hayranı olmuşken şak diye yayından kaldırıldı. (bkz: hayvan gibi kullanılırken tedavülden kalkan ürün) sonrasında anneannemlere gittiğimde kim bilir kaç kere tekrardan gezdim dizideki mekanları. her gittiğimde fotoğraf çeken birilerine rastladım. eğitimim nedeniyle son yıllarım yine kireçburnu'nda geçti. önünden her geçtiğimde erdal bakkal'ın duvarlarına başka yazılar eklendiğini gördüm. (ayrıca ironili bir not: erdal bakkalın olduğu yer çok eskiden de bakkalmış. annemi bakkala oraya yollarlarmış.)

    nitekim, l&m deyince çocukluğum aklıma geliyor. yıllar çabucak geçmiş. 17-18 yaşımdaki haller yine geliyor aklıma. ne kadar değişmişim. yakın zamanda çalışmaya başlıyorum. biliyorum, o dertsiz, tasasız güzel günleri özleyeceğim.