aynı isimde "leyla ile mecnun (film)" başlığı da var
  • edit: ilk kez bir entry için bu kadar mesaj aldım hımmına, bir arkadaş siteyi entrisinde paylaşmış ve eğer patlarsa site güncel siteyi paylaştığı twitter adresini de paylaşmış. #127636611 bu entariden takip edebilirsiniz arkadaşlar. mmaa2323 adlı yazara da burdan teşekkür etmiş olayım.

zikseler exxen’e üye olmam diyordum hala da diyorum. leyla ile mecnun için bile olmam. ahlaksız sitenin birinden izledim. izleyebildiğim kadar da izleyeceğim. isteyene mesaj yoluyla atarım siteyi şikayet etmesi için * acun’a para kazandırmam.

1.bölüme gelecek olursak

kanalın sahibine giden bir laf gibi geldi. *
    (bkz: o nasıl bir yağ)

genel olarak eski tadı vermedi ancak bir kaç bölüme eski günlere döner bence. serkan keskin ya çok isteksiz katıldı yeniden ya da çok iplemiyor gibi. onun dışında oyunculuğu sırıtan biri yoktu denilebilir.

en güzel diyaloglardan biri iskender baba’dan geldi;

insanın yanında kimse kalmayınca o hatıralar mezar taşına dönüyor.

ve dede’nin tiradı da kesinlikle çok iyiydi.
  • 8 yıl aradan sonra, az önce 4.sezon 1. bölümünü izlediğim dizidir. bu bölüm- spoiler vermeden anlatmak gerekirse-hikayeye giriş olmuş. ismail abi ve mecnun hariç neredeyse tüm karakterlerin alışkanlıkları değişmiş. kaan, benjamim, erdal bakkal çıktığında "lan neler olmuş bunlara" dedirtti resmen. erdal bakkal zaten fragmandan belliydi ama adamın huyu değişmiş. allah'tan, çiçekçi teyze, melül, güvenlik kubilay gibi tipik karakterler yerli yerinde duruyor. lakin iskender baba bile tüm yaşanmışlıkları bir kenara atıp ev ile ilgili farklı planlar peşinde. hırsız yavuz'a hiç değinmiyorum bile. hırsız yavuz kendi içinde yer yer kurnaz bir karakterdi yalnız mahallenin menfaatini de düşünürdü. yavuz'a değişik roller biçip de o karakteri harcamazlar umarım. onu baş kötü olarak görmek istemem. nurten'i ise ne sıklıkla görürüz? erdal bakkal nurten'in yanında yeniden çocuksu haline döner mi? yoksa tüm bunlar artık mazide mi kaldı? böyle sorular döndü durdu kafamda. nurten'in akıbetini zor bir duruma sokmuşlardı en son sezonda. açıkcası bu karakteri bir daha görebileceğimi sanmıyordum. şimdi bu nasıl olur? iş metafizik bir boyuta mı geçeçek bilemiyorum. metafizik olsa da leyla ile mecnun dünyasında pek absürt durmaz. bu dünyanın özelliği o zaten. karakter değişimleri izleyiciyi biraz sendeletecektir. yalnız burak aksak'ın kaleminde tekrardan karakterlerin eski rayına oturmasını bekliyorum. ulan sırf bu dizi için üye oldum malum platforma. 10 bölümcük de çekmişler, yüzümüzü kara çıkarmayın.
    yeni leyla ile mecnun aşkı ne tür engellere gark olacak onu da görecez.
    har zamanki gibi göndermeler mükemmeldi. yer yer güldüğüm de oldu. yalnız o dünyaya girmeyeli de epey olmuş. bu bölüm silkenip toparlanma bölümüydü. dizi ilerleyen bölümlerde hamlığını atar diye düşünüyorum. izleyiciler olarak beklentimiz çok, kaliteli diziye açlığımız da çok o yüzden şimdilik olumsuz bir şey demeyeceğim.
  • çok güzel bir geri dönüş olmuş. ben aynı samimiyeti hissettim. ilerleyen bölümler daha güzel olacaktır.
  • öncelikle şunu belirteyim ki ben de geri döneceği haberinin resmileşmesinin ardından çekimser kalmış, eski tadını veremeyeceğini düşünmüş ama yine de izleyip şans vereceğimi belirtmiştim. (bkz: #121047612)

ancak beni fena halde şaşırttı. eksik yerleri olmasına rağmen yine de 8 yıl gibi uzun bir sürenin ardından dönüş için ilk bölüm bence gayet güzel bir bölümdü. bölüm hızlı akıyor. çünkü bize karakterleri yeniden bir tanıtıyor. yan karakterler dahi nerede ne yapıyor bunları öğreniyoruz.

sinematografi yönünden biraz daha üst seviyeye geçmiş. bu bizi sanki farklı bir dizi izliyormuş gibi hissettirse de birkaç bölüm sonra alışırız diye düşünüyorum. o yüzden bu konuda çok önyargılı olmamak gerekiyor.

önceki entry'lerde de bol bol söylenen sorunlardan biriyse müzik kullanımı. gereğinden fazla ve yersiz kullanım olduğu su götürmez bir gerçek. umarım onu düzeltirler. zaten buraları hep takip edeceklerdir önceden olduğu gibi. o yüzden en çok eleştirilen şeylerden birinin o olduğunu gördüklerinde müdahale edeceklerdir.

diğer bir konu oyuncuların rollere tam girememesiyle alakalı. ancak ben burada oyunculara haksızlık edildiğini düşünüyorum. leyla ile mecnun yayından kaldırıldığında oyuncuların büyük bir çoğunluğunun üzerine buradaki roller yapışmış ve çıkmak için bayağı bir süre harcamışlardı. sonra aradan 8 yıl geçmiş ve tekrardan o rollere girmeye çalışıyorlar. birkaç bölüm zaman verin zaten yoluna girecektir. özellikle serkan keskin ve cengiz bozkurt kendilerine yapışmış olan bu rollerden rahatsızlardı ve her fırsatta dizinin artık bittiğini ve hayatlarına devam ettiklerini belirtiyorlardı. kafalarında bitirmiş oldukları o rollere ilk bölümden girmelerini beklemek bence onlara yapılan haksızlıktır. gayet değerli ve yetenekli oyuncular. o sorunlar kısa sürede hallolur diye düşünüyorum. tabii ki burada şimdi "zorla mı oynuyorlar sanki? paralarını kazanıyorlar işte." diye bir serzeniş olabilir. ancak kadronun tam olması için bir şekilde ikna edilmişler. bize de izlemek düşer. yine isteyen izlemeyebilir. size de zorla izletmiyorlar sonuçta.

son olarak senaryoya gelirsek. daha önce belirtilen fikirlere katılıyorum. burak aksak ilk zamanlardaki gibi absürt dozajını düşük tutarak başlamış. biz en son bıraktığımızda çok üst seviyelerdeydi. bu bölüm o kadar fazla değildi. yavaş yavaş arttırarak tam seviyesine getirecektir. daha ilk bölümden çok yüksek bir seviyede olsa belki sırıtabilirdi. bence güzel bir tercih olmuş.

yıllar sonra benim için anlamı çok fazla olan bu diziyle yeniden buluşmak gerçekten farklı duygular hissettirdi. son sahnelere kadar sırıtarak izledim. ve bana gidip de acun'a para kazandırmak adına exxen aldırabilecek çok ender şeylerden biriydi ve başardı da. ne diyelim. onlara feda olsun. şuan için çok iyi veya çok kötü demek için çok erken. sezonun ortalarına doğru daha sağlıklı yorumlar yapabiliriz hepimiz. şimdilik bekleyip görelim bakalım.
  • fragman ekibini değiştirmeleri gereken dizi.

o kötü fragmanlara kıyasla gayet iyi bir bölüm çekmişler, çok uzun bir ara verildiği için oyunculuklarda problem olacağını düşünmüştüm ama serkan keskin hariç herkes rolünün altından gayet iyi kalkmış. serkan keskin ise ismail abi'nin kötü bir taklidini yapar gibiydi, özellikle ağlama sahneleri o kadar zorlamaydı ki gözlerime inanamadım.

leyla ile mecnun'un başarısında burak aksak'ın izlediği çok temel bir formül vardı, mizahı ve hüznü çok başarılı bir şekilde, hiç zorlama olmadan art arda verebiliyordu . ilk bölüm itibariyle mizah kısmı fena olmasa da bölüm sonunda daha melankolik bir final olacağını bekledim ama o beklentim maalesef havada kaldı.

eylül'e, ilk leyla'ya, nurten'e, pakize'ye mutlaka daha fazla değinilmesi gerektiğini düşünüyorum, bence dizinin başarısının yolu kendi geçmişinden geçiyor.

kaan ise tebessüm dahi ettirmedi, umarım bu influencer mizahını daha fazla sürdurmemişlerdir.

nostalji öyle bir meret ki şu diziyi izlerken bile sekiz sene öncesiyle ilgili birçok anı, eminim hepimizin gözlerinin önünden geçmiştir. sırf yaşattığı hislerden dolayı çuvallasa dahi diziyi izlemeye devam edeceğimizden eminim...
  • bir efsane dizi. yeniden başlamasını gereksiz bulanlar vardı. tam da beklediğim gibi 1.bölümü çok güzeldi. çocuk yaşlarda ekşi sözlükle tanışmamı sağlayan diziydi, bölüm biter bitmez burada ki yorumları okumak çok zevkliydi o dönem, şimdi hem yazıyor ve tabii yine okuyorum, bir sürü anı aklıma geliyor. ne diyelim emeği geçen herkese teşekkürler. (bkz: #124396728)
  • eskiden her bölümü günü gününe açıp izleyen,diziye bağlanan biri olarak, ilk bölüm olmuş. bazı sahnelerde mutluluktan bazılarında hüzünden gözlerimi doldurdu.afişlerde belli olmasa da herkes yaşlanmış,kolay mı koca sekiz sene geçti. izlediğim zamanlarda bana nasıl antidepresan tadı verdiyse yine aynı şeyi yaptı. karakterlerdeki değişimleri olmadan devam etseydi keşke ama sonuçta finali böyleydi ama burdan da farklı hikayeler çıkacağı belki daha güzel olur.
  • beklenenden iyi dönmüş efsane dizidir. dizileri uzatmak, yeniden çekmek işin tadını kaçırır ama bu sefer öyle olmayacak sanki. olabildiğince iyi bir hikâye ile döndü.

yalnız bana mı öyle geldi bilmiyorum ama serkan keskin nam-i diğer ismail abi formsuz başladı sanki.

edit: düzeltme.
  • henüz tam olmuş demiyorum zira ben 2 hafta görmediğim arkadaşımla buluşunca bi tuhaf oluyorum, arada 8 yıllık bir zaman var. aslında dizi bir yıl ileriden gidiyordu, dizide şu anda 2021, bittiğinde ise 2014 idi dizide bunu 7 yıl olarak söylemeleri gerekiyordu, ilk hatamızı da bulduk.

ama olacağının sinyallerini vermiştir dizi, özellikle yeni leylamız ezgi asaroğlu'ndan sonraki en iyi leyla olabilir. mecnun şu bereyi çıkarttıktan sonra, oyuncular birbirine ve biz oyunculara tekrar alıştıktan sonra, bir de az sakallı dede geldikten sonra bu dizi olur.
  • leyla olmuş gibi, güzel göndermelerde var fakat bir şeyler eksik gibi
hesabın var mı? giriş yap