aynı isimde "leyla ile mecnun (film)" başlığı da var
  • ben bu dizinin hemen hemen bütün bölümlerini izlemişimdir. bana hayatımda uzun bir aradan sonra trt'yi izletmeyi bile başarmıştır. ilk defa 62.bölümü tv'den izlemiştim. ama gel gör ki benden önceki yazarların da defalarca bahsettiği gibi bu sezon teklemektedir. kimse boşuna kafa yormasın kendini kandırmasın.
    şu mecnun'un yanındaki tamirci karakteri dizinin havasına hiç uymamış bir kere. hadi onu geçtim bir dizi bir sürü oyuncusunu kaybederse yavaş yavaş tadı kaçar. ilk sezonla şimdiki sezona bir bakın kaç tane adam gelmiş gitmiş.
    olay kurguları da eskisi gibi sürükleyici değil.
    63.bölüm itibariyle ümitliydim de artık pek değilim.
  • leyloşlu bölümlerdeki hakettin suçlusun çünkü bölümü vardı izlerken uyumuştum o kadar kötüydü çünkü mecnun ilk orada başladı saçmalamaya. abileri dövecek diye evlenmek nedir ya? sonradan izlediğimde bana güzel geldi gerçi, işte niye böyle oldu bunu düşündüm. ben bu diziye gülemiyorum ama gülemememin sebebi esprilerin kalitesizleşmesi mi yoksa mecnun'un vefasızlaşması yada bu her leyla'ya aşık olarak aşkı basit birşey gibi mi görmesi bilemiyorum. bence biz gülemeyenler mecnun'un dönüştüğü kişiyi sevemediğimiz için gülemiyoruz artık. biz leyloş'u geri istiyoruz gelmiyorsa da bırakın hatırası kalsın be.
  • son bölümüyle sağlam güldürmüştür geyiğinize kurban. he ayrıca resmen gülüyorlar oynarken demek ki neşeli bir ortam var ve hala devam ediyor. melis birkan da yavaş yavaş oturuyor karaktere, iyi iyi.

--- spoiler ---

mecnun'un son sahnedeki bakışı ilk sezondaki duygusal sahnelerin habercisidir.

--- spoiler ---
  • öncelikle daha önce yazılmıştır ama bütün hafta iskender babaya "özetsiz yeni bölüm...." diye reklam yaptırtıp sözünü tutmayıp bi de üstüne araya futbol sokup geç başlayıp geç saatlere uzatmak ayıptır. yazmadan geçemeyeceğim dizinin süresi uzamış heralde reytingsel şeyler. trtsel konular içinde hidayet karakterinin altyapısı ve şubattan (bkz: allah var/13) olayı da etkin. trt işte. neyse anlatamadım ama anladınız.

trtden bir şikayetim de lastik erdal bakkal da değiştirilir reklamı ilk çıktığı anda üstünün çay erdal bakkalda içilir reklamıyla kapanmasıydı, hadi eskiden reklamlarla kapatırdınız, kara leylanın altyazısını kapatırdınız, o reklam bu bölüme özel çay yerine bol bol onu göstereceğinize siz üstüne eski reklamı koyup sonra da bölüm sonuna doğru anca 1 kere yalnız başına gösteriyorsunuz. geçen haftalarda günün diğer saatlerinde bile viral reklam gibi çıkardı erdal bakkal ne güzel neyse sinirim geçti, belki dizi bitince erdal bakkal diye çay bahçesi açılır kireçburnunda gideriz yine

bi zki beğenmeme ekibinin olduğunun farkındaydım fakat melisin gülse birsevari gereksiz topuk giymesi dışında hiçbir sorunu yok. dikkat ettim zavallı eylül küçükçiftlik parktaki sahnelerde bayağı yüksek topuk giymek zorunda kalıyordu

mimikler de oyunculuk da çok iyi, absürt diziyi sevdiğini belirtmişti zaten ve dizinin gidişine akıcı şöyle ki; eylül şarkıcıya "biz de yeni gelmiştik canım zaten" dediğinde leyla yuh demeye başlamadan, onla aynı anda yuhh dedim ve kendime de melise de bakarak güldüm. öyle.

eylüle kezban denilip daha da yüklenmeye gerek yok, geçen bölümde yolunu çizdi gibi, yani birkaç kadınsal yanlış düşünce içinde ve karakter gelişimi o yönde olduğu için yapacak bişey yok.

diziden hemen önce geçen haftaki bölümü izlediğim için mi bilmiyorum ama bu bölüme çok güldüm kahkaha attığım yerler oldu (az sakallı dede mumyanın bile olduğu yatağın neresinde derken ayakucunda 5. olarak yatması*)
    [tek edit: bir de komiserin mecnuna suçun yok ama senin yaptığın hayvanlık demesi]

laf aramızda az sakallı dede kamille teletabi gibi diziden ayrılsaydı izlemem diyordum ama en sevdiğim karakterdir, herşeyi yemesi, sofrayı süpürdükten sonra midesinin kazındığını söyleyip çay istemeleri...şahane..neyse

yavuz mumyaya imza atarken erdalın deyişiyle yaviiz şeklinde yazması çok iyiydi. erdal bakkalın mumyanın göbeğine yazdığı çay erdal bakkalda içilir yazısının ertesi gün silinmesi şık değildi ama olsun

ne diyodum hah absürt öğeler çoğaldıktıkça bu dizi adam olur böylelikle geniş aile vb. benzetilen mal dizilere benzemez. mesela iskenderin defibrilatöre muhtaç olması gözümüze sokuluyor ama olaysız hallediliyor kalbin çalışması oysa doktorlarda yüzbinlerce tekrar edilen şekliyle verseler ya şöyle çok isterim bunu:
    -200joule'e şarj et mecnun
    -edildi! (veya hazır!)
    -çekilin
    -hınggh
    63. bölümde doktorlar ile dalga geçtikleri sahneler de eski tabipler de şahaneydi. doktorların da hastasıyım yanlış anlaşılmasın

bu arada

bana öyle denmedi kardeşim, kimse öyle birşey demedi, x bana öyle demedi
  • --- spoiler ---

eylül: ya bişeyi merak ediyorum. hani sanatçılara bi şarkı söyle dendiğinde sesim kısık diyorlar ya. o doğru mu ya?
    mehmet erdem: valla onları bilemcem. benim sesim her zaman kısık.

--- spoiler ---

cidden arkadaş ne kılçıklı sesi varmış herifin.

--- spoiler ---

hido: kaçırmaya değecek bir adam mı. hani ben adam kaçırsam neşet ertaşı kaçırırım. onu da kaçırmaya gerek yok zaten. kalender adam. çağırsan gelir. türküsünü söyler gider.

--- spoiler ---
  • kendi içinde kendini eleştirmesiyle daha bir sevdirmiştir.

--- spoiler ---

mecnun yavuz ve ismail abi arasında geçen bir muhabbette mecnun şöyle der; içim dışım leyla oldu bi annemin adı leyla değil.

--- spoiler ---

tam o an aynı şeyi aklımdan geçiriyordum.
  • son bölümde ilk gülümsemeyi eylül yaşatmıştır:

leyla: ben mehmet'i nerde bulacağımı biliyorum. sen du' burda.
    eylül: tamam, ben duburduyorum.
  • --- spoiler ---

hido: kaçırmaya değecek bir adam mı. hani ben adam kaçırsam neşet ertaş'ı kaçırırım. onu da kaçırmaya gerek yok zaten. kalender adam. çağırsan gelir. türküsünü söyler gider.

--- spoiler ---

neşet ertaş'ı son kez anmış dizidir.
    allah rahmet eylesin.
  • yeni leyla arayışlarında sürekli çuvallayan dizi.

öncelikle diziyi leyla için izlemediğimizi, bin leylayı ayrı ayrı, bir iskendere, bir erdal bakkala, bir yavuz hırsıza, onbin leylayı ise bir ismail abiye değişmeyeceğimizi belirtelim. konumuza dönersek, ezgi asaroğlu çok çok yetenekli bir oyuncu değildi, zaten leyla karakterinin de çok yetenekli bir oyunculuk gerektirmediği açık. güzel leyla getirdiler olmadı, çıtı pıtı getirdiler olmadı, iyi oyuncu getirdiler o da olmadı. leyla karakterinde hep birşey eksik kaldı. asalet. ezgi asaroğlu'nda görünen asil duruşu yakalayamıyor dizi bir türlü. çıtı pıtılığı, güzelliği, asaletle birleştiremedikleri sürece mecnun yeni leylalarla öylesine takılacak.

ha hazır konusu açılmışken melis aplanın diziye olmamışlığı bir yana, oyunculuğu benim (ben, ben sokakta yürüyen vatandaş) oyunculuğumdan hallice belki kafa kafayadır.
  • --- spoiler ---

3.sezon şu ana kadar biraz fazla durgun geçsede yavuz'un yılların birikimini hidayet'in üstünde harcadığı sahnede feci yarıldım insan insana bunu yapar mı lan :)

ben hidayet'in yeni arda olacağını hiç sanmıyorum daha çok 2.sezonda ki hikayenin tam tersi olacak ve bence mecnun sonunda yeni leyla'mıza gerçekten aşık olmadığını fark edip aradan çekilecek tabi ki tüm bunlar olurken mecnun'un bir sürü saçmalık yapacağı aşikar bünyamin'den destek bile alabilir kanka sayılırlar nede olsa

son olarak absürdlük dozunu biraz arttırırsanız daha iyi olacak kaf dağına çıkıp cehennemin dibini görmüş çakallarımızın yeni maceralarını bekliyoruz

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap