şükela:  tümü | bugün soru sor
 • başlık aslında "leyla ile mecnun izleyenlerin intihara meyilli olması" şeklinde açılacaktı ama sınıra takıldı.

  şimdi şöyle açıklayayım; bu diziyi yok antidepresan etkisi mevcut, yok beni çok rahatlatıyor, bütün sıkıntımı, derdimi unutturuyor diye izleyen bir çok kişi tanıdım ve binlercesini de sosyal medyada benzer şekilde ifadeler kullanırken gözlemledim. sözde absürt komedi lakin oldukça karanlık ve depresif bir dizi.

  argümanlarıma gelecek olursak çok yakın iki arkadaşım ve bunun dışında tanıdığım üç kişi yani toplamda beş kişi son bir yıl içinde intihara kalkıştı, birisi rahmetli oldu, allah rahmet eylesin. ortak özellikleri neydi biliyor musunuz? tahmin edeceğiniz üzere hepsi leyla ile mecnun dizisi fanıydı. ama öyle basit izleyiciler değil, sıkı fanatik. ortamda sürekli dizinin repliklerini yapar, bölüm numaralarını ezbere bilirlerdi.

  yukarıda da belirttiğim gibi bu arkadaşlar sözde dertlerini unutmak, günlük yaşamın sıkıntısından bir nebze olsun uzaklaşmak adına bu diziyi izlediklerini beyan ederlerdi. sakın yanlış anlaşılmasın 18-20 yaş arası kişilerden değil; iş güç sahibi, hayatta üç aşağı beş yukarı iyi bir noktaya gelmiş kişilerden oluşuyor bu bahsettiklerim.

  sözün özü bu dizi ile intihara meyil arasında çok sağlam bir bağ olduğunu düşünüyorum. keşke tanıdıklarımın 100 katı insan tanıyabilsem ve anlamlı bir çalışma evreni oluşturabilmek adına bu iddiamı ispatlayabilsem, benimki sadece gözlem.

  arkadaşlar sıkıntınız varsa kendinizi böyle dizilere, filmlere vurmayın. spor yapın, dışarı çıkın, dünyayı gezin. asosyal olmayın.
 • istatistikte böyle tespitlerle ilgili 'korelasyon nedensellik ile aynı şey değildir' diye bir söz vardır. iki durumun arasında bağlantı aramaya kalktığınız zaman çeşitli zorlamalarla istediğiniz istatistiksel sonuca ulaşabilirsiniz ama gerçekte aralarında herhangi bir bağlantı olmayabilir.

  senin etrafındaki leyla ile mecnun izleyen insanların intihar etmesinden, genel olarak leyla ile mecnun izlemenin intihar sebebi olacağı sonucu çıkartılamaz. aynı şekilde, intihar eden insanların akşamları kebap yemesinden kebabın intihara yönlendirdiği sonucu çıkmayacağı gibi.

  şu grafikte bununla ilgili bir örnek bulunmaktadır. abd'nin maine eyaletindeki boşanma oranları ile kişi başına margarin tüketimi arasında verilere bakarak bağlantı olduğu sonucu çıkartabilirsiniz. ama gerçekte margarin tüketiminin azalmasının boşanma oranlarını azalttığını söylemeniz çok gerçekçi olmaz. böyle durumlarda nedensellik ile ilgili bir şey söyleyemezsiniz.
 • bir iddia. öncelikle dizi depresif ve karanlık filan değil. depresif ve karanlık görmek istiyorsanız açın akşamları da ne tür diziler oynuyor bir bakın. kim kimi öldürmüş, kim kimle ensest ilişki yaşamış, kim hizmetçisiyle beraber vs.

  bu dizi bir kere mutlu eder. antidepresan gibi bişey. intihara meyilli kişilerin izlemesinin nedeni de mutlu olmak, biraz olsun depresif dünyalarından kaçmaya çalışmak, geçmişe özlem duygularını bi nebze olsun rahatlatmak. ( çünkü dizide o hava fazlasıyla mevcut ) yani denilen gibi bu diziyi izledi diye intihar etmez kimse. ama meyili olan o ruh halinden kurtulmak için bu diziyi izleyebilir. bu da dizi yüzünden intihar ettiğini göstermez.
 • tanıdığım beş kişinin intiharına sebep olan dizi. birisi öldü. allah rahmet eylesin.
 • tüm türkiye'de istatistik yapılsa, intihara teşebbüs eden kişiler araştırılsa, böyle bir çalışma yapılsa bu kişiler arasında yüzlerce kişinin leyla ile mecnun izlediği saptanır. olay ciddi.