1. hayatımda duyduğum en güzel sesin sahibi..şarkı söylerken içinin içinden gülebilen bir insan. abartıların ötesinde bir mevcudiyet. dünyanın en ücra köşesinde bulunmuş bir cevher gibi sesi.

    kelimelerin kifayetsizliğini tokat gibi yüzüme çarpan bir kadın. ah dünyada bir bana şarkı söyleseydin.
  2. ogrenebildigim kadariyla kafkas ulkelerinden birinde yasamakta kendisi. sesini ovmeye gerek yok artik sanirim. internette canli kayitlarina ulasmak mumkun. mamafih, studyo kaydi bulunmamaktadir malesef. ici acilarla dolu olgun bir insanin aci gulumsemesiyle soylemektedir sarkilarini. toplama bir kaydi dolasiyor ortalikta bu aralar. "wey malino", "weze kalbum" ve "dayike" sarkilari fevkalade iclidir. acikli kurt muzigi sevenlere siddetle tavsiye edilir.
  3. çeşitli sitelerde, anlayamadığım sebeplerden, ismi farklı farklı geçen, ama harika türkü söyleyen kadın. leyla işgan var, leyla ishxan var. yani tikkatli olun.
  4. ölmeden evvel mutlaka dinlenmesi gereken bir sese sahip ses sanatçısı. acı, adananın kebabı gibi. yürek yakıyor, sevdiceğim boynunu çaresizlikten bükmesi gibi. ve her şey biraz aslında hiçliğin içinde.
  5. elegezin asil sesi.. çiyaye qebax'da temmuzun ortasından kopan bir çığ gibi sesi..insana şiirler,romanlar yazdıran saçlarını yoldurtup sakallarını ağartan bir güzellik...hayallerde büyütülen düşsel sevgilinin takendisi..onun için ne mutlagim ne de muglak ile düelloya hazırım.