şükela:  tümü | bugün
 • umduğuyla değil bulduğuyla röportaj yapan; ama bunu koca bir sergüzeşt gibi gösterebilen, sezen aksu 88 saçlı bağyan gazeteci, reporter.
 • türk basın tarihine damgasını öyle ya da böyle vurmuşy bir kadındır. kadın olması gerçek anlamda önemlidir çünkü türk basın tarihinde, matbuat dendiği dönemde de basın dendiği dönemde de medya dendiği dönemde de böyle bir kadın gazeteci görülmemiştir. fidel röportajıyla tanınmakla birlikte, yirminci yüz yıla damgasını vurmuş yerli yabancı akla gelebilecek hemen hemen herkesle röportaj yapmış, kimileri ile yakın dostluk kurmuştur.
  bir dönem ki bayağğı uzun bir dönemdir 46 sene kadar, refik erduranla evli kalmıştır. uzunca bir süre hollywoddda yaşamış, bir dönem bbcde çalışmıştır. henüz ilk filminde robert de niro ile tanışmış, röportajını yapmıştır. tanışmış derken yakın dostu elia kazanın yönettiği filmin son sahnesinin çekilmesi şerefine verilen partide robertla oturmuş sohbet etmiştir. ayrıca elisabeth taylorla birlikte yat gezisi yapacak kadar yakınlaşmış, humeyni ile iranda şahın devrilmesinin ilk gününde henüz humeyni irana dönüp iktidarı almadan önce röportaj yapmış ve dünyada devrim sonrası humeyni ile görüşen ilk gazeteci olmuştur. bir çırpıda aklıma gelen diğer leyla umar röportajları ise mandela, idi amin, arafat, liz taylor, şah rıza pehlevi, şahın mısıra kaçan oğlu vesairedir. türkiyede abdi ipekçinin çocukluk yıllarından başlamak üzere röportaj yapmadığı ya da yakından tanımadığı isim yok gibidir. türkiyede ki röportaj skalası cemil ipekçiden kenan evrene uzanmaktadır. leyla umarın bir diğer özelliği ise medya dışındaki gözler tarafından fark edilmemesine rağmen türk medyasını avucunun içinde tutan bir gazeteci olmasıdır. camia içerisinde yer almasını istemediği insan kolay kolay hiçbir medya organında kendine yer bulamaz. bu derece kudretli bir güce sahiptir.
 • ilk gordugumde bana bilmemne prensesi ile nasil kanka oldugunu anlatan, kendisi sevimli oldugunu sanip kesinlikle olmayan, insanda ac bir aslan ile ayni kafeste kapali kaldigi hissini yaratan kisi, kadin.
  (bkz: barakuda)
 • şu sıralar vatan gazetesinde anılarını yazan gazeteci.
 • mardine geldiginde dubleler dublesi kebaplarla 6 porsiyon koyun yogurdunu mideye indirdikten sonra kucuk capli bir mide fesadi gecirmesine ramak kalan sevimli kadin.
 • osmanbey tekstilci isadamları dernegi toplantisina gidip de; dernegin halkla iliskiler gorevlilerine begendigi sezon kiyafetlerini utanarak da olsa gosteren ve hatta istedigini belirten; buyuk ama hala cocuk tatli teyze.
 • hayat hikayesini zaman gazetesi’nden nuriye akman'a anlatan gazeteci
 • bir aralar ortaköy'deki barların kapanış saati bu hatunun iznine bağlıydı. habire şikayet ederdi.
 • devlet gastecisi.