• beni jean christophe grange 'e başlatan kitap.

lisede garip isimli bir arkadaşım vardı, babasıyla kitap satardı, o dönem bende de kitap satın alacak para yok, sağolsun bana kitap getirirdi, okur geri verirdim. bu kitabı o tavsiye etmişti ve okuduğum ilk grange kitabıdır. bu kitaptan sonra da hemen hemen tüm grange kitaplarını okudum. biraz tahmin edilebilir bir tarzı var ama hiç umrumda değil, onun mekan tasvirlerini yerim ben. kaç şehir ve ülkeyi onun anlatış tarzı sebebiyle merak edip araştırmışlığım var.

birçok kitabını çok severek okudum ama leyleklerin uçuşu'nun yeri ilk olması sebeple benim için ayrıdır.
  • afrika'daki elmas kaçakçılığının iğrenç yüzünü öğrendiğim kitaptı. yazarının diğer kitapları gibi şahane tabi ki. bir solukta ve heyecanla okuyabilirsiniz.
  • --- spoiler ---

sonuyla hayalkırıklığına uğratan kitap

--- spoiler ---
  • fransız yazar jean-christophe grange tarafından yazılmış, polisiye gerilim türünde bir kitap. yazarın kaleme aldığı ilk kitap olmasına rağmen, okuyucuda amatör yazılmış bir eser hissiyatı yaratmıyor. aksine sürükleyici ve kurgusu iyi. genelde pek tercih etmediğim bir tür olmasına rağmen, yazarın diğer kitaplarını da okumaya karar verdim. keyifli vakit geçirmek ya da arada kafa dağıtmak için denenebilir.
  • biraz önce bitirdiğim gerilim - suç - gizem türündeki enfes kitap.

kitap, sorularla ve bu sorulara verdiği cevaplarla okuyucuyu hem tatmin ediyor hem de okuyucunun merakını taze tutuyor. kurgu bazında gerçekten tatmin edici. evet, tahminleriniz sizi yanıltmayabilir ancak verilen ayrıntılar da sizi şaşırtabilir. bu sebeple ben bu kitabı sisle gelen yolcu adlı romanından sonra fransız üstadın 2 numarasına layık görmüş bulunmaktayım. sağ olun, var olun.

bunun haricinde kaiken, taş meclisi ve koloni okumak istediğim diğer grange kitapları. kaiken ve yeğenimin hediyesi olan son av elimde hazır bekliyor. oz adlı adam fawer kurgusundan yeterli hazzı alamadığımdan mütevellit sanırım kaiken'e saracağım. belki oz'u da kitapsız kaldığım veyahut hastane köşelerinde süründüğüm bir dönemde bitiririm.
  • genel olarak bakıldığında başarılı ve sürükleyici, yazar özelinde değerlendirildiğinde ortalama bir jean-christophe grange eseri.
  • kendisi zaten hayran oldugum yazarlandır,uzun süredir kitap okuyamadıgım için üzülürken,leyleklerin uçuşunu elime aldıgım an bırakamadım.adam yazıyor beyler.
  • görenin yıl boyunca yerinde durmayacağının göstergesidir.

edit: başlık başıma.
  • hayatımda olduğum en güzel kitaptır. bir günde bitirmiştim. mutlaka tavsiye ederim.
hesabın var mı? giriş yap