şükela:  tümü | bugün
  • bu markanın dvd-writer'ları bir yerden sonra kibariye'ye bağlıyor. okuyabiliyor ama yazamıyor.
  • 1.5 yıl önce almış olduğum 42 pq6000 plazma televizyonumu, geçtiğimiz hafta özellikle beyaz görüntülerde meydana gelen kırmızı,yeşil karıncalanmalardan dolayı servise gönderdim. aslında çok önceden beri olan bu sorun, yakından izleme dışında göze batmıyordu garantisi devam ediyorken göndereyim istedim.

yetkili servis televizyonu aldıktan sonra yerine 32 inç geçici bir tv bıraktı. açıkcası böyle bir güzellik beklemiyordum.
    bugün ise yetkili servis televizyonumu değiştireceklerini ve bana lg 42 pw450 modelini önerdiklerini belirttiler.1.5 sene önce aldığım plazma yerine 3d yeni nesil plazma teklifini pek araştırmadan da olsa kabul ettim.

asıl söylemek istediğim bu ülkede garantiden bir ürünün tamir edilmesi bile insanı çileden çıkarıyor iken ürün değişimini hiçbir kavga gürültü tartışma olmadan gerçekleştiren ve beni son derece şaşırtan firmadır lg.
  • kimsenin yazmamasina sasirdim. gectigimiz hafta lg televizyonuma update geldi, televizyon da otomatik olarak yukledi. ertesi gun farkettim ki televizyon acilmiyor. servisi aradim, soyle bir konusma gecti:

- iyi gunler ben ayse(temsili) yardimci olabilir miyim?
    - ayse hanim benim bir televizyonum var su an aciyorum acilmiyor
    - ekranda logo mu gozukuyor orada donuyor mu?
    - evet siz nereden bildiniz?
    - dun aksamki update i yuklediniz mi?
    - ben yuklemedim de kendi otomatim yukledi
    - iste o update i yukleyen herkesin su an anakarti yandi, problemden haberdariz, servisi yonlendirecegim fakat bir daha update yuklemeyin lutfen (!)
    - peki tesekkurler

2 gun icerisinde servis geldi, turkiye de yaklasik 50.000 televizyonda yasandigini, lg nin yanlis update gonderdigini, ilgili update in anakarti yaktigini soyledi. bir kurus para almadan gittiler. giderlerken de "samsungda da oluyor boyle seyler" dediler.

suna getiricem; acemice, yapilmamasi gereken seyler yapan bir marka olmakla birlikte, 2 gunde servisi yonlendirip bu yogunlukla ugrasarak en azindan cok da kendine kusturmemis markadir.

hem zaten samsung da da oluyor boyle seyler.
  • gordugum abartisiz en akillara zarar musteri hizmetleri bunlardadir.

-merhaba ben lg projektorumu laptopa baglayamiyorum hata veriyor, yardimci olur msnz.
    -bir dakika lutfen(burada kiz beni beklemeye alir)

aradan bir dakika fln gecer

-alo
    -evet
    -beyefendi bu problemle ilgili arkadasimiz su an burada yok yemege cikmis yarim saat sonra arar msnz? (saat 4'tur bu arada)
    -nasil yani koskoca lg'de tek bir kisi mi calisiyor bu is icin.
    -evet

telefon kapatilir. tekrar aranir yarim saat sonra. bu sefer telefona cikan kadin, bunun icin su numarayi arayacaksiniz deyip ev numarasina benzer bir sey verir. telefon acildiginda karsima mustafalar elektronik mobilya ve tekstil limited gibi bir yer cikar. santraldaki kadin da bir dakika der ve beni hicbir yere baglayamaz.

valla tebrikler, sundan daha boktanini goren beri gelsin. bir de bu lg lan lg. disardan bakinca bir bok saniyosun sonra.
  • uzak durulması gereken firma.

2 yıl önce lg televizyon (42lw4500) almıştık, 2 ay sonra durduk yere panelde 5-6 ölü piksel oluşunca servis çağırdım. 15-20 dakika beni ekranda ölü piksel olmadığı yönünde kandırmaya çalışmalarından sonra ben ikna olmayınca "bence bu televizyon böyle de kullanılır" diyen servis elemanları var. görevlerinin bana tavsiye vermek değil, ortada bir sorun varsa bunu çözmek olduğunu sertçe hatırlattıktan sonra televizyonu anca teslim aldılar. tamir edip yollamışlar. 3 yıl garantisi olduğu halde 2 ay gibi kısa sürede arızalanan tamirli bir ürünü kullanmak istemediğimizi, zaten bu durumun üründe gizli bir kusur olduğunun ve 2 ay sonra bu kusurun ortaya çıktığının bir kanıtı olduğunu beyan edip yenisiyle değişimini istedik. tabii ki kabul etmediler. önce lg kore'ye durum ile ilgili mail attık ve yardım istedik, ama olumsuz yanıt aldık. biz de hem verilen hizmetten, hem üründen memnun kalmadığımız için tüketici mahkemesine başvurduk. 3 ay tüketici mahkemesinin sonucunu bekledik, karar lehimizeydi. buna rağmen talebimizi kabul etmedikleri için kendilerini mahkemeye verip 1,5 yıl yargı kararı bekledik. 1-2 ay kadar önce yargı sonucu lehimize sonuçlandı, faiziyle birlikte paramızı geri alacağız. lakin bize yaşattıkları stres para ile ifade edilemez. bundan sonra lg markalı ürün almıyorum, çevremdekileri uyarıyorum.
  • samsung milyonlarca sattığı samsung galaxy note 7 kronik sorunlu çıkınca, maliyeti düşünmeden sattığı tüm note 7'leri geri çağırdı ve para iadesi ya da yeni telefon vereceğini açıkladı, ancak lg kronik sorunlu, bootloop'a girip ana kartı yanan ve kullanılmaz hale gelen lg g4'leri için hiçbir şey yapmadı.

tam tersi, bir gün ana kartı yanıp açılmama döngüsüne gireceği kesin olan lg g4'leri kusurlu olarak üretmeye ve satmaya devam etti.

lg telefon alanında işte böyle bir firma.
  • henüz garanti süresini doldurmuş olan lg markalı lcd televizyonum üretimden kaynaklanan bir arızadan dolayı bozulmuştur. marka ve modelini internete yazdığımda bu sorunun sadece türkiye, bulgaristan ve romanya'ya gönderilen serilerde olduğu görülmüştür. lg servisini aradığımda ekran kartının değişmesi gerektiği ve bununda ücretli olduğu söylenmiştir. bende en iyi dileklerimi sunarak tv'yi çöpe attım.

not: sorun otomatik güncelleme sırasında ana kartın devre dışı kalmasından kaynaklanmaktaymış.
  • çağrı merkezi oldukça ilginçtir.
    televizyonum lg marka ve bana uydu hatasından dolayı oldukça güzel önerme ve para karşılığı servis gönderme teklifleri sunmuşlardır ki...
    dile kolay bir şey. arayıp yaşamak gerekiyor. televizyona mouse bağlanıyor mu dedim, bi sorayım dedi. lan o sorana kadar takıp deneyeyim diye düşündüm ki taktım çalıştı. neler yapabileceğimle ilgili kurcalarken çağrı merkezindeki arkadaş sorup geldi ki bağlayamazmışım.

tamam çok teşekkür ederim diyerek kapattım. demekki benim televizyonum lg görünümlü vestel falan...
  • aslında tam bir rezalet başlığı açmaya uygun yaşadığım olayın markasıdır.
    28 aralık 2015 te anakart arızası nedenli direk yetkili lg servisine verdiğim telefonu 20 iş günü dolmasına rağmen tarafıma vermeyen lg yi tüketici hakem heyetine verdim.bu arada tek bir sms dahi atılmadı.arayıp sorduğumda servisin değişim onayı verdiğini öğendim.bundan sonra sürekli lg müsteri hizmetlerini aradım.depoda sıkıntı olduğunu telefonların 18 ocakta sıra ile servislere göndermeye başlanacağı söylendi.bu arada 20 iş günü 20 ocakta doluyordu.yine ne arayan ne soran.bana telefonun teslim edilmesi gereken son gün olan 20 ocak 2016 da tekrar aradım ve ilgisiz bir hanım kızımız:
    - cuma çıkışı yapılacak telefonunuzun depodan dedi.
    -iyi de bugün yasal süre doluyor haftalardır telefonsuz(10 günü geçen tamir ya da değişim durumlarında geçici telefon verilmesi gerekiyor ki arkadaşların umrunda değil.) sizden bilgi almadan ha çıktı ha çıkacak diye bekliyoruz.ses iyice yükselip sertleşerek
    -''beyfendi cuma çıkacak dedim.''
    -ben istemiyorum ücret iadesi istiyorum.
    -biz ücret iadesi yapmıyoruz tüketici hakem heyetine başvuracaksınız.
    -onu biliyorum zaten deyip görüşmeyi sonlandırdım.
    ertesi gün garanti belgesini servis kağıdını dilekçeme ekleyip verdim tüketici hakem heyetine.bu arada 23 ocak günü yani yasal sürenin aşılmasının 3 gün sonrası servisten bir sms geldi(sn.mustermz arzal chznz yensyle degsmstr.teslmat ıcn kalan aksesurlar getrmenz rca olunur.adaptr-zarj kablosu-kulaklk-kutu.)noktası virgülüne kadar sms bu bi de servisin adı ve telefonu.gelelim rezalet kısmına elbet aksaklık olur gecikme olur benim kızdığım üç hafta telefonsuz kalmak değil lg nin müşteriye olan tavrı.nasıl olsa kaç kişi hakem heyetine başvuracak deyip yasal hakkımızı gasp etmeleri.sen bana o süre içinde parasını ödediğim cihazımı veremiyorsan bundan doğan yasal seçimlilik hakkım olan ücret iadesini paşa paşa vereceksin.bugün hakem heyetinden bir görevli arayıp lg nin savunmasının geldiğini ve savunmada bana 2 ocak 2016 günü güya ulaşmaya çalıştıklarını ulaşamadıklarını telefonumun hazır olduğunu ancak gidip almadığımı belirten ifadeyi sordu.yahu el insaf ben arayıp müsteri hizmetlerini sorduğumda bana değişimin 4 ocak 2016 da onaylandığını işlemin sıraya alındığını söylediler gelen mesaj da 23 ocak.
    bakar mısınız kocaaaaa lg türkiye nin verdiği savunmaya.ama yok o parayı paşa paşa ödeyeceksiniz. sizin gibi firmalar müsteriye nasıl davranıldığını öğrenene kadar da sizden pil bile almam aldırmam.
    not:sizler de üşenmeyin arayın hakkınızı yoksa düzelmez bu tavırlar.
  • ticari itibarını zedelemek gibi olmasın; buradan ürün alacaksanız şansınıza güvenin, çünkü size şansınızdan başka yardım eden olmayacak.

lg optimus 4x hd başlığında belirttiğim gibi; bir hata edip lg telefon aldım ve ölü pixel/ekranın yarısının tamamen gitmesi sebebiyle değişim talep ettim. değişim talebim onaylandı ve ay başından bu yana cihaz bekliyorum. ama bu süre içinde hiç bir zaman yeterli bilgi alamadım. müşteri hizmetleri tam bir facia. kimsenin birbirinden haberi yok. birisi imei numarası ister, diğeri imei'e gerek yok kaydınız var der, başka birisi 5 dk sonra geri döneceğim deyip bir daha aramaz. bir de ne hikmetse değişim departmanı hiç bir zaman yerinde değildir. ya oradan kimseye ulaşılamıyordur, ya yemeğe gitmişlerdir, ya mesaisi bitmiştir, ya ordan bana geri dönüş yapılacaktır ama yapılmaz. lg'nin web sitesinin destek için verdiği iletişim formu ise daha komik. oraya ne yazarsanız yazın cevap olarak "xxx numaralı telefonu arayarak sorununuzu iletebilirsiniz" yazıyor. yahu ben zaten o numaradan işimi halledebiliyor olsaydım mail atmak için ne diye kasayım?

bitti mi? keşke. en sonunda bugün illahlah edip "tamam, cihaz sizin olsun, ben değişim talebimi iptal etmek istiyorum" dedim. ama onu dahi yapamadılar. yani hem hizmet veremiyorlar hem vermeyi vadettikleri hizmeti artık almak istemediğinizde bunu iptal edemiyorlar.

- çıkan kısmın özeti -
    buradan telefon almak yerine paranızı sokağa atarsanız en azından birilerini sevindirmiş olursunuz. "yeak yea şans işidir, ben çok beğendim alıyorum" demeyin, çünkü ben öyle dedim ve şimdi keşke şikayetlere kulak verseydim diyorum.

edit:
    elbette bir marka hakkında olumsuz görüşleri yazmak kadar olumluları da yazmak boynumuzun borcu. bu sebeple lg optimus 4x hd maceramın nihayetini de yazayım;
    kendileri aynı cihazdan stoklarında olmadığı için servis süresinin sonunda daha iyi bir telefon göndererek bir nebze olsun nazarımda puan topladı. ama süreci iyi yönetemediklerini, müşteri memnuniyeti konusunda (özellikle bilgilendirme) ciddi sıkıntıları olduğunu yine altını çizerek yazayım. telefon gibi acil ihtiyaç statüsünde değerlendirilmesi gereken bir nesne için servis süresinin de çok uzun olması ayrı bir handikaptı. her halükarda sorunu bitmiş, gelen telefondan (şimdilik) ziyadesiyle memnun kalmış birisi olarak teşekkür ederim kendilerine.