• almayin, aldirmayin.

sakin ha. yoksa benim gibi, daha 5 yillik "smart" tv'niz smart degil, geri zekali muamelesi gorur. seneye cikacak yeni bir isletim sisteminde gelistirilecek bir uygulamanin tv'nizde calisma garantisi yok.

aslinda memnundum tv'mden. arada sirada panel hatasi oluyordu ama ac kapa yapinca duzeliyordu ki, bu 5 yilda bir elin parmaklarini gecmez herhalde. uzun zamandir da yapmadi, belki de yazilimla duzeldi, bilmiyorum.

simdi burda asil sorun webos. biliyorsunuz, lg tv'ler "webos" denen kendi isletim sistemlerini kullaniyorlar. gorunusu hos, kullanisli bir sistem, ve lakin bu sistemin bir bok yemesi var: lg bunu zirt pirt guncelliyor ve ust versiyonda gelistirilen uygulamalar zinhar eski versiyonda calismiyor.

bu da su demek. diyelim exxen, gain gibi yeni nesil platformlarin uygulamasini kullanmak istiyorsunuz. bu platformlar isin dogasi geregi uygulamalarini son surum olan webos 4.0 a uygun sekilde gelistiriyorlar.

gelgelelim, sizin daha 5 yil olmadan once aldiginiz tv'niz webos 3.0 sahip. e oyle olunca, siz exxen ve gain gibi platformlari izleyemiyorsunuz. lg nin salak browser'i da bu platformlari acamiyor.

yani 2022'de webos 4.0 ile tv aldiniz. 2023'te webos 5.0 cikarsa ve diyelim yeni naklen yayin ihalesini alacak firma stream platform ile yayin yapar ve webos 5.0 da yeni bir uygulama gelistirirse, seneye bu platformu tv nizde izleyemeyeceksiniz.

aslinda rezalet basligi da acilabilir bu kepazelik icin ama destek hattindan aldigim aptalca geri bildirimlere istinaden rezalet yazmaya bile deger bulmadim.

benim icin lg bitmistir.
  • kod 1: bu kod, lg'de de ekran boyutunu inç cinsinden belirtiyor. santimetre olarak hesaplamak için, değeri 2.54 ile çarpmanız mümkün.

kod 2: bu harfler televizyonunun tasarımını açıklıyor. "lw" led arka aydınlatmaya ve 3d oynatmaya sahip tv'leri, "lv" 3d'siz led arka aydınlatmalı tv'leri temsil ediyor. "lk" ise ccfl arka aydınlatmalı klasik lcd tv'lere işaret ediyor. "pt" 3d özellikli plazma tv, "el" ise oled tv (lg'nin sadece bir oled tv'si var) anlamına geliyor.

kod 3: bu bölümde sayı ne kadar büyükse, televizyon o kadar çok işlev sunuyor demek.

kod 4: 0, dijital video kaydı özelliği sunulmuyor demek. 9 ise hbbtv ve dvr-ready özellikli cihazları işaret ediyor.

kod 5: son harf, tv'nin tuner'ının türünü gösteriyor. "s", üçlü dijital tuner (dvb-t/-c/-s (2)), "0" melez tuner (dvb-c and-d) anlamına geliyor. analog kablo tuner'ı tv'de her zaman bulunuyor.

http://www.chip.com.tr/…z-numaralar-lg_34092_4.html
  • lg smart tv'ler için tarayıcıya girip internetten video izlemek istediğiniz de bellek yetersiz hatası alıyor olabilirsiniz. arkadaşlar koskoca tv'nin içine 4gb'lik bellek koydukları için bunlar geldi başımıza. çözüm olarak 64 veya 16 gb'lik bir harici bellek alıp takmanız gerekiyor.
  • evimizdeki 32lm660s model led ve 50ph670s plazma tv'lerin markası. her ikisinden de çok memnunum. her ikisi de dahili hd uydu alıcı, wi-fi, smart tv ve 3d özelliklerine sahip.

70 ekrandan tüplüden 81 ekran lede geçince hem büyük hem de çok güzel görüntü cazip gelmişti. zamanla gözüm alışınca 81 ekran yani 32 inç de küçük gelmeye başladı. geçen sene mutfağı yenileyince onu mutfağa geçirip 50 inç yani 127 ekran plazmayı oturma odasına aldım. ilk başta çok büyük gelen bu tv de zamanla küçük görünmeye başladı ama izlediğim 3-3,5 metrelik mesafeye göre gayet yeterli.

32 inçte hd ve sd kanallar arasında çok büyük görüntü farkı olmuyor ancak 50 inçte hd farkı çok bariz, sd yayınlar kalitesiz görünüyor. yani 50 inç tv alıyorsanız ya daha uzaktan seyretmeli ya da full hd görüntü kaynakları ve yayınlar kullanmalısınız.

dahili uydularını kullanmadığım için (mutfakta tivibu, odada digiturk hd plus ve her ikisinde de harici full hd uydu alıcı var) beni etkilemiyor ancak dahili alıcıların kanal silme özelliği yok, onun yerine atlama özelliği var.
  • bunlardan 65 inç um7450 kodlu led tv aldım. firmanında servisininde aldığınız ürün umurlarında değil. televizyon kutudan kırık çıktı. kutuyu bunlar açınca başladılar kutunun etrafında mikroskopla ezik ,göçük,katlı bölge aramaya. sonrasında servis raporuna kutu darbeli yazmışlar, nerede darbe diyorum, gösterdiği yerde çok az bir kat izi var. burası diyor. bunlar servis raporuna darbeli yazdılar, tabiki imzalamadım. ne yapacağım diyorum.raporla aldığınız yere gönderin diyorlar. kutunun fotoğraflarıyla birlikte tüketici hakem heyetine gittim. bu hafta tv ihtiyacım olduğundan gidip yeni tv aldım(tabiki başka bir marka). servis geldi, kutu açılışını videoya kaydettim, konuyu kendilerine aktardığımda şaşırdılar ve nasıl yani değiştirmediler mi?dediler. bizde olsa bu tv'yi alırdık yenisini verirdik dediler. neyse sonra interneti araştırdım bu markanın şikayetvar müşteri memnuniyeti %14, diğerlerinin %30-34 arası değişiyor.buradan anlayın nasıl bir firma olduğunu ayrıca çok benzer şikayetleri şikayet varda okudum. hatta adamın birisi isyan etmiş konunun başlığı "bu televizyon bu kutudan nasıl kırık çıkar?" sonra lg kore, lg türkiye genel müdürlük her yere şikayet ettim. birtek lg türkiye döndü onlarda değişime onay çıkmadığını söylemek için aramışlar sağolsunlar. yani eğer satış sonrası hizmet almak problem değil diyorsanız alın ancak benim daha fazla sokağa atacak param yok. benim için lg pişmanlıktır.
  • led panel değişimine 680, servisle birlikte 760 lira talep edilen tv markası. tv modeli 42lb580n.
  • webos isletim sistemi olan smart tv'lerine son guncellemeyle apple tv uygulamasini ekleyerek bizi netflix ve google play filmler'in yavanligindan ve cesitsizliginden kurtaran televizyon. hem apple tv 4k hem de 1000 liranin uzerinde para vererek kutuyu almaniza gerek yok. son zamanlarda gordugum en buyuk amme hizmeti ve film arsivi muadillerine gore acik ara en iyisi.
  • yaklaşık iki buçuk sene önce lg uj701v modelini satın aldım. bir buçuk senesi dolmadan mavi ekran sorunu verdi.garanti süresi dolmadigi için servise verip ledlerini değiştirdik.bu değişimden 1 yıl sonra ekran kararmaya başladı biraz internet ten inceledim sorun yine led lambalarından kaynakliymis bu tv modelinde birçok insan aynı sıkıntıdan muzdaripmis simdi garantisi bittiği için yok yere led degisimi için yaklaşık 1000 lira para ödemek zorundayım. kısacası ilk ve tek lg deneyimim tam anlamıyla hüsranla sonuçlandı birdaha bu markayla isim olmaz.
    edit:tanıdık tamirci buldum 450 liraya çözdük led değişimini.
  • oled’de yanma sorununu ortadan kaldırmalarının üzerinden yıllar geçti. bugün oled’in sorun çıkardığı tek kullanım alanı bilgisayar ekranları. o da sabit gui elemanları yüzünden. kullandığımız lg oled tv bu hafta iki yaşına girdi. özellikle son 9 ayda tv izleme oranımız çok yükselmesine rağmen en ufak bir yanma belirtisine rastlamadık. kaldı ki 4-5 yıllık kullanıcılar da aynı şeyi söylüyorlar.

şu anda piyasada bulunan oled tv’lerin panellerinin tamamını lg üretmekte. özellikle lg ve sony’nin oled tv’leri tartışmasız satın alabileceğiniz en iyi görüntüyü sunuyorlar. o nedenle bu cihazları kullanmış kimseyi led/lcd teknolojisi kullanan bir tv’ye geçmeye ikna edemezsiniz.

eğer herhangi bir nedenle led tv almanız gerekliyse ve bütçenize uygunsa, sony ve samsung size en kaliteli led panelleri sunacaktır. lg’nin led modelleri hakkında fazla kayda değer bir şey duymuş değilim.
  • 2013 smart tv'sinde sorun yaşamadığım. 47la660s modeli var bende.

2013 senesinden beri kullanıyorum. bir kere bile servis çağırmak zorunda kalmadım. faal durumda.
hesabın var mı? giriş yap