• "kendi aralarında ne isterlerse yapsınlar ama ben saygı duymuyorum" diyenler var.

saygı duymakla kastedilen öyle bir şey değil. lgbt tanrısına her sabah dua etmeniz, ya da sizin de ucundan kıyısından lgbt olmanız, fahri üyeliğiniz, ilk doğan çocuğunuzu kurban etmeniz falan beklenmiyor. bu saygıdan ne anlıyorsunuz çok ciddi merak ediyorum.

saygı duymak demek zaten lgbt'ye baskı kurmamak, onlara zarar veren eylem ve söylemlerden uzak durmak, onların hayata katılımını kabullenmek, onlarla ortak yaşam alanlarını paylaşmak demek. yani aktif olarak lgbt'ye baskı yapmıyor, onları kötülemiyorsanız zaten otomatikman lgbt'ye saygı duyuyor oluyorsunuz. ama bu "atatürk'e saygı duymak" gibi bir saygı değil, bu "karşıdakinin yaşam hakkına saygı duymak" gibi bir saygı.

size bir insanın gay, lezbiyen, trans olması ters, tuhaf geliyor olabilir. böyle düşünmek de lgbt'ye saygısızlık olmuyor. birinin kıyafeti de size tuhaf gelebilir ama kalkıp "yoo böyle giyinemezsin" demezsin. saygı duymak o kişinin istediğini giyme hakkına saygı duymak oluyor. lgbt için de aynısı geçerli. yani saygı duymakla beğenmek ve tasvip etmek aynı şey olmuyor.

lgbt ile beraber yaşayınca lgbt yaşam tarzına ve cinsel tercihlerine özenmiyorsunuz. öyle olsaydı doğduğunuzdan beri kadınlarla beraber yaşadığınız için kadınların cinsel tercihine sıcak bakmanız, özenmeniz falan gerekirdi. yok, cinsel yönelim "beraber yaşamak"la, aynı toplumda var olmakla değişmiyor. lgbt'ye saygı duyduğunuzda da lgbt yaşam tarzını sempatik bulduğunuz, sevdiğiniz anlamına gelmiyor. bu sadece lgbt için de kendi olarak yaşama hakkına saygı duyduğunuz anlamına geliyor.

kimin lgbt olup olmadığı da sadece birbiriyle ilişki yaşamak isteyen insanları ilgilendiren bir konu. sizin bir lgbt ile ilişki yaşama gibi bir derdiniz yoksa o insanın hangi bireylerle ilişki kurmaktan hoşlandığı sizin niye ilgi alanınıza girsin?

"kendi aralarında ne isterse yapsınlar"

zaten herkes kendi arasında ne isterse yapıyor. hatta hetero çiftler belki bir yığın gay çiftten daha dudak uçuklatan, çılgın şeyler yapıyor. milletin kendi arasında ne yaptığına dair söz hakkı olduğunu farz edip o hakkı cömertçe devretmeye kalkmak da kendi başına komik. sokaktan rastgele birini çevirip "evde istediğin yemeği ye kardeşim, karışmıyorum" demek gibi. sağolasın koca yürekli adam.

lgbt'lerin toplumda var olma ve istedikleri gibi yaşama hakkı var. sizin de var olma ve istediğiniz gibi yaşama hakkınız olduğu gibi. "benim tasvip etmediğim kesimlerin yok" dediğiniz anda gelecekte kendi yaşam hakkınızın da benzer bir şekilde kısıtlanmasına yol açacak karanlık bir tünele girmiş oluyorsunuz. o tünelin ucu da bombok bir yere çıkıyor.
  • kimsenin varolusu sebebiyle kimseye saygi duymak veya duymamak gibi bir durum icerisinde olmasi mumkun olamayacagi icin bombos olan düşünce. belirli bir insan grubunun yasam hakkı basta olmak üzere en temel en insani haklara erişimi, eşit yurttaşlık hakkı gibi konular herhangi bir yaratığın saygısına mazhar olmakla ilintili bir durum değil lgbti+ bireyler varlar ve oldukları şekliyle var olmak onların en temel hakları. bu herhangi bir kimsenin saygı duyması veya duymamasıyla açıklanabilecek bir şey değil. insan olmanın temelinde yer alan meseleleri saygı vs gibi kavramlarla tartışmaya açılamaz çünkü bu birilerinin en temel haklarına saldırı demektir. bundan daha basic şekilde bu konu nasıl açıklanabilir bilemiyorum. her geçen gün daha da çürüyen paralelize olmuş bir insan kümesine dönüşüyoruz ülke olarak. bakın geriye toplum diye dahi bisey kalmadı. cehaletin, arsızlığın, yalancılığın, ben yaptım olduculugun arşa çıktığı bir ülke oldu burası. insanların kendilerinden olmayan herkese içindeki irini kustugu ve bunu da özellikle insanlar arasındaki, çürüyen toplumdaki saldırıya en elverişli en savunmasız gruplara yaptığı kaotik bir durumda günün birinde aptalca bir şekilde başımıza gelmesi muhtemel belayı bekliyoruz. kendini gerceklestiremeyen köleleştirilmis insanlara dönüştürülmeye çalışılan ülkede siyasi iktidar yıllardır arzuladığı kindar, cahil ve arsız güruhlari her geçen gün daha da güçlendiriyor. yazık.
  • '' doğada yeri olmayan bir şeyi kabul edemem'' diyen tiplerin yorum yaptığı saçmalık.

lgbt dediğiniz insanlar sizin etrafınızda, ailenizi, iş arkadaşlarınızı, okul, mahalle, spor arkadaşlarınızı oluşturan kişiler... sizler homofobik dalyaraklar olduğunuz için size açılamıyorlar ama açılamamaları yaşamadıkları/yok oldukları anlamına gelmez.

'' doğada yeri olmayan bir şeyi kabul edemem''miş... insanda varsa doğada vardır, senin kıstasın doğada olan her şeyi kabul etmekse yarın kendi çocuğunu sikerken yakalasalar ''doğada var abi'' diye kendini savunursun çünkü ensest doğada var ve senin tek kıstasına uyuyor.

şu kafa yapısındaki insanlar saygı duymasa da olur zaten.

biri de ''isviçre'de pedofiliye de saygı bekleniyor…'' diye yazmış ama bir entry önce de çocuk yaşta evlilik için okey veren kur'an'ın en çok saygı duyduğu kitap olduğunu yazmış... akıl tutulması...

zaten bu kafayı dinle falan bozmuş tipler kimi ne ile suçluyorlarsa kendileri bizzat o... defalarca okuduk bunları.

edit: https://tr.euronews.com/…u-ortamlarda-calisamayacak
  • lgbt'ye saygı duymak zorunda değilsiniz elbette ama her vatandaş gibi onların da yürüyüş ve gösteri yapma hakları vardır. yürüyüş ve toplantı yapma hakkı anayasal ve demokratik haklarıdır.
  • "iki erkeğin birbiriyle düzüşmesini tahayyül ederken bile tiksiniyorum"

iki erkeğin düzüşmesini niye tahayyül ediyorsunuz ya? mesela bir dedeyle ninenin düzüşmesini niye tahayyül etmiyorsunuz? yoksa o hoşunuza mı gidiyor? dedeler ve ninelerin sevişebiliyor olması, aramızda gezebiliyor olması sadece ve sadece sizin onların sevişmesini hayal ederken keyfinizin yerine gelmesi, zevklenmeniz sayesinde mi mümkün olabiliyor?

ya da belki pandoranın kutusunu açtım ve dede ve ninelerin de toplumun göz zevkini bozma örgütü mensubu olarak yargılanacağı bir döneme sadece sevişmelerini hayal etmek suretiyle girmiş olduk. bunun için tarihçilerden peşin peşin özür diliyorum.
  • suç teşkil etmediği sürece başkasının cinsel hayatı üzerinde, saygı duyacak veya duymayacak kadar bile durup düşünmek saçma geliyor. bana ne hüsnü amcanın kiminle seviştiğinden.
    zaten kimse umursamasa onlar da kendilerini milletin gözüne sokma ihtiyacı duymayacaktı.
  • o zaman onlar da sizin dininize küfrettiği zaman ''ömö bizö söygö döymöyörlör'' demeyeceksin. saygı dediğin şey karşılıklı olur.

heteroyum inançlı biriyim ama hiçbir fikrimi açıklamak zorunda da değilim. önce insan olun.
  • bir kac entry once bir arkadasimizin straw man nasil yapilir; bildigin ders verdigi bir vakia ile karsi karsiyayiz. buyrun soyle buyurmus hazretleri:

"stalin'in kıyımlarını hoş bulmayabilirsiniz ama saygı duymalısınız."

cunku stalin'in kiyimlari ile bir insanin cinsel yonelimleri ayni sey dimi?

ıki yetiskin insanin kendi aralarinda riza ile yaptiklari sey seni niye irgalar? bir insanin disarida nasil giyindigi; nasil davrandigi, kendini nasil ifade ettigi seni neden gerer?

ozguvensiz, doktrine edilmis, kritik dusunceden mahrum, ezbere yasayan bir adamsindir da ondan.

cikip uzun uzun tartismaya bile luzum yok bunun otesini. insana insan oldugu icin saygi gostermek size zor geliyorsa; anlamadiginiz seyleri, anlamaya calismayi gectim, en azindan "ben anlamam" diyip gormezden gelecek kadar ihsaniniz yoksa; zaten kelimeler kifayetsizdir.

bu arada; su da burada dursun: (bkz: tartismayi pic etme yontemleri) (bkz: straw man)
  • saygı duymayabilirsin, hayat görüşlerini/ yaşam tarzlarını onaylamayabilirsin, sevmeye de bilirsin hatta ve hatta tiksine de bilirsin ama bu senin o mankafanla onların hayatları üzerine ahkam kesme hakkını doğurmuyor işte bunu da senin o kafan ne yazık ki anlamıyor, demeye dilim de varmıyor ama hiçbir zaman anlayacağını da sanmıyorum. sırf sana benzemiyor ve senin gibi değil diye herkesin hayatı üzerinde ahkam kesme gibi bir hakkı kendinde görebiliyorsun. cahilsin, değişime yeniliğe, farklılığa kapalısın. elinde olsa dünya üzerinde senin prototipin olan 8 milyar klonla yaşamak istersin.

dünyanın herhangi bir yerinde senden olmayan senin gibi olmayan azınlık ne/kim varsa elinden gelse yaşama haklarını dahi ellerinden alırsın. abartıyorsun deme kardeşim sen böylesin. lgbtlilere hasta diyorsun ya hani asıl hasta olan sensin ve ne yazık ki düzeltilemez bir vakasın (içimdeki öfkeyi döktüm teşekkürler)
  • çokta umurumda olmayan duyulmama eylemi. yahu şu insanlar cinsel kimliğime saygı duysa dur ya bir yanlışlık var derim.

lut kavmi diye götten uydurma hikayeye inanıp cennette 72 huri sikeceğini düşünen şizofrenler, gittikleri her yeri yakıp yıkan, kan gölüne çeviren terörist artıkları, seviyorum, helalim dediği kadını darp eden, öldüren piç kuruları, 15 yaşında kız hakkında fantezi kuran otuzluk puştlar, ar namus deyip lise önünde sübyan kovalayan sübyancılar, gece travesti sikip gündüz tespih sallayan ikiyüzlüler saygı duymasın, bu kadar mı önemli sizin için? lan bunlar değil mi batıya sayıp sövdükten sonra lgbt haklarını gözeten ülkelere ilk fırsatta kapağı atmaya çalışan omurgasızlar? bokumdan saygı beklerim bu amiplerden beklemem. önce bana saygı duymasını bekleyeceğim medeni düzeye erişsinler ondan sonra düşünürüm.
hesabın var mı? giriş yap