şükela:  tümü | bugün
  • 2 haziran 2018 tarihinde saat 9.30’da başlayacak olup 2 oturumda uygulanacaktır. 50 sözel(20 türkçe, 10 t.c.inkılap tarihi ve atatürkçülük, 10 din kültürü ve ahlak bilgisi, 10 yabancı dil) ve 40 sayısal(20 matematik, 20 fen ve teknoloji) sorusundan oluşacaktır.
  • sözel oturumu saat 10.45’te tamamlanmıştır. sayısal oturumu 11.30’da başlayacaktır.
  • ilk intiba çok kolay olduğu yönünde. çok birinci çıkacak yine...
    edit: sayısal bölüm oldukça zormuş. yanlış bilgi için özür...
    (bkz: sınav)
  • sona ermiştir.
  • kardeşimin girdiği sınav. nedenini anlayamadığım bir şekilde ailemde benim liseye giriş sınavımda olan heyecan yok. sanırım bu anadolu lisesi bitirdi de noldu çocuğu serbest bırakalım diyorlar sanırım*
  • kardeşlerime göre sayısal testi sözel testine göre daha çok zorlamıştır.

edit: demin twitter’da hayatımda ilk kez tam sayfayı kaplayan bir soru gördüm. bu günkü sınavın fen testindeydi...
  • on beş yıl önce ben girdiğimde de aynı isimde olduğundan bu sene daha manidar olan sınav. ingilizce felaket kolay gelmiş. öğrenciler başımın etini yemese bari “niye darladın bizi bi sene!” diye. yine her yıl olduğu gibi bütün sınavı çok basit yapıp matematikte darma duman etmişler çocukları. çalışanla çalışmayanı her zamanki gibi “çok iyi” ayırt eden bir sınav olmuş tebrikler.
  • sınavları kaldırma vaadiyle zaten sürekli değişmekten yalama olan sistemi iyice alt üst eden, yeni (!) ortaöğretime geçiş sınavı. o kadar yeni bir isim ki, lgs, oks, sbs, teog diye isim değiştirerek giderken tekrar lgs’ye dönmüş bulunuyoruz.

(bkz: çağ atlayan ülkenin yanlışlıkla orta çağa atlaması)
  • matematik soruları öğrencileri hüngür hüngür ağlatmış olan sınavdır. 20 matematik sorusunun neredeyse hepsi eleyiciymiş.

bir türlü beceremediler adaletli soru dağılımı yapmayı, şöyle her bölümden 3-5 zor ve eleyici soru sormayı. yazık gerçekten bu çocuklara tüm emekleri çöp oldu.
  • yeğenim gibi çalışkan bir öğrenciyi bile ağlatmışsa matematik soruları, varın siz düşünün zorluk derecesini.