şükela:  tümü | bugün
37 entry daha
  • yarın görevli olduğum sınav. sorumluluk aldığım her şey beni çok geriyorken covid19'la beraber gerginliği katlanıp karabasan gibi çöktü üstüme. uzun zaman sonra topluma karışacağım diye de bir miktar heyecanlıyım. düşünün halimi. neyse tüm gençlere başarılar dilerim. her şey gönlünüzce olsun ponçikler.

edit: korktuğum gibi olmadı. sürekli maske-eldiven değişimi, koridorlarda dezenfektan, oturan öğrenciler arasında sosyal mesafe kuralı hassasiyeti vardı. gençlere geçmiş olsun, mutlu yarınları olsun.
  • gözetmen olduğumdan 500 km yol yapıp istanbul’a gelmeme sebep olan sınavdır.
    yalnız geldim. 2 gündür uyku düzenim alt üst oldu. şimdi de “sabah uyanamazsam” telaşı başladı.
    telefona ve saate 20’ye yakın alarm kurarak beklediğim sınavdır.

küçücük elleri küçücük yüzleri heyecanlı görmek çok değişik bir duygu. gencecik beyinlere başarılar...
  • yarın buralar dolup tasacak yerimizi alalım :))
  • gençler iyi okula giderseniz en fazla içki sigara içen akıllı yaşıtlarınızla takılırsınız. kötü okula giderseniz kavga ve uyuşturucu peşinizi bırakmaz.
  • benim de salon görevlisi olduğum ve soruları heyecanla beklediğim sınavdır. derslerine girdiğim 150 civarında öğrencim sınava girecek ve içlerinden en az bir türkiye birincisi çıkacağını umuyorum.
  • hadi aslanlar görüyüm sizi! umarım istediğiniz liseye yerleşirsiniz. işlem hatasına dikkat edin ha ordan soru kaçmasın.

t: yarın yapılacak olan sınav.
  • benim çocukların şansına her sınav senesi bir olay oluyor. kızımın sınava gireceği 2018 de bir gece "teog'da neymiş? bizim zamanımızda teog mu vardı? kaldırılsın!" dendi. bir gecede sınav kalktı. çocuklar afalladı. belirsizlik döneminden sonra bu kez de adı "lgs" olan bir sınav geldi.
    fakat sınavda sorulan sorular daha önceki yıllarda sorulmamış cinsten sorulardı. çocuklar allak bullak suratlarla çıktı sınavdan. hatta sınav sonrası tv de matematik sorusunun birisine yarım saat uğraştı hoca. çok zor bir sınavdı.
    2018 lgs'siyle çocukların hayatına giren bu sorulara "yeni nesil sorular" dendi. bizlerin ales (eskiden girenler için deles) te gördüğümüz sorulara benzetmiştim ben. çocuklar iyi kötü bu sorulara alıştı, ek kaynak sıkıntısı ortadan kalktı falan derken bu sene de küresel pandemi çıktı ortaya. bu da oğlumun şansına..
    son 3 aydır çocuklar evde, bilgisayar başında akşama kadar online dersler; peşine okuldaki öğretmenleriyle online dersler. sonrasında online ödevler, online denemeler derken iş saçma sapan bir hal aldı bence.
    en başta sınava girecek öğrenciler olmak üzere veliler ve gözetmenler için de bugüne kadarki en stresli lgs olacağı kesin.
    inşallah hepimiz kazasız, belasız, virüssüz atlatırız bu sınav hengamesini.

22 haziran editi: 2018'deki gibi sözel kısım çocuklara kolay geldi. zaten arada çıktıklarında (çocukları bahçeden çıkarmadılar, bizi de içeri almadılar ama bahçe duvarından görüşebildik ayaküstü.) çocuklar sınav hakkında konuşmadılar o an. fakat oğlum da dahil, tüm çocuklarda bir rahatlık gözlemledim. tekrar sınava girdiklerinde dedim diğer velilere, "2018'deki gibi olacak galiba.sözeli kolay sormuşlar çocuklar çok rahattı. muhtemelen sayısal, özellikle de matematik soruları zorlayacak çocukları".nitekim söylediğim gibi de oldu. ağlayan çocuk dahi gördüm.
    dün okuldan aradılar, çocukların kitapçıklardaki işaretlemelerine göre doğru-yanlış sayılarına bakmışlar. kitapçığına göre sonuç beni çok yanıltmadı. tahminim %1'lerin sonu %2'lerin başında bir sıralaması olur diye düşünüyorum. bakalım artık,haklarında hayırlısı olsun.

bu arada oğlanın okulunda pandemiyle ilgili her türlü kurala büyük titizlikle uyuldu. çocuklar sınıflara teker teker alınmış, sınıftan çıkarken bile teker teker çıkarmışlar. sıralar sosyal mesafeye uygunmuş. arada da çocukları birbirlerine yaklaştırmamışlar, devamlı sosyal mesafe konusunda uyarmışlar. sınav bitiminde de katlarda, çıkışta falan devam bu kurallara riayet edildi. sınavdan önce de velileri uyardılar zaten, dışarıda beklerken de sizler sosyal mesafeye uyun, maskenizi çıkarmayın falan diye.

ayrıca işim gereği, covid 19 kriz masasında görev yapıyorum. burada 3 pozitif çocuk sınava girmişti. sınav öncesi okul-ösym-milli eğitim'le gerekli yazışmalar, prosedür halledildi. çocuklar hastaneden dahi çıkarılmadı, uygun ortam oluşturulup hastanede sınava girmeleri sağlandı.
  • geçen sene oğlum lgs 2019'a girmişti. bu sene de kızım giriyor.
    öncelikle bu sınava giren çocuklar sınava giren öğrenci sayısı bakımından en şanssız grup. 4 + 4 + 4 sisteminin başladığı yıl okula başladıkları için, diğer yıllara göre daha kalabalıklar.
    bu yetmezmiş gibi, covid-19 nedeniyle okul ve dershane eğitimleri aksadı. sınava sadece ilk yarı konularından girecekler (ki bu bence, çok çalışanlar açısından olumsuz bir durum)
    hepsi yetmemiş gibi son gece istanbulda şiddetli gök gürültüsü var.
    bu çocukların başına gelen son kötü şey bu olsun.
    yarından sonra güzel günlere.
  • galatasaray, robert vb. (bunların yanına üç okul yazılır en fazla) kazanamıyorsanız çok da umursamayın dediğim sınav. her şey üniversite sınavında bitiyor ve hatta yine iki -üç bölüm hariç üniversite okumanın da pek bir anlamı kalmadı dostlar. çevre yapıp, kendinizi dil ya da yazılım gibi alanlarla geliştirip batılı ülkelere kapak atmaya bakın.

bakın bu tavsiyeyi bu denli genç yaşta aldığınız için çok şanslısınız. keşke bana da söyleyen olsaydı. neyse. önemli değil, rica ederim.
  • giren arkadaşlar kendilerini bu yaşta çilekeşe çevirenleri asla unutmasın lütfen.
123 entry daha