şükela:  tümü | bugün
  • çok akıllaca kurgulanmış bir plan olduğunu sanırım veliler yeni yeni anlamaya başladılar. devletin en büyük gider kalemlerimden olan, amma velakin sosyal devletin esas sorumlulukları arasında başı çeken eğitim meselesine kallavi bir güncelleme yapmışlardır. bu güncelleme neticesinde safları yeniden düzenleyip, orta başarı düzeyindeki öğrencileri istedikleri okullarda istedikleri gibi eğitmeye mecbur bırakmışlardır. plan tıkır tıkır işliyor yani.

(bkz: taraf olmayan bertaraf olur)

bu duruma kayıtsız kalmayan ve durumun farkında olan orta düzey öğrenci velileri ise (orta düzeyden kasıt) hedeflediği okula yerleşecek puanı alamamış öğrenciler. özel okullara, kolejlere boyunlarını uzatmışlardır.

çevrenizde durumlar nasıl bilmiyorum ama kendim ve bazı görüştüğüm kimseler işlerini şansa bırakmamak adına yoğun bir şekilde özel okul arayışındalar. bazılarının bu mali yükü karşılamaya güçleri olmamasına rağmen hem de. bugün devlet okulları tercihi için son gündü ve benim evladım ortalama üzeri bir puan almış olmasına rağmen risk almaktan çekinerek özel okula boynumu uzattım. ya imam hatip gelirse, ya meslek lisesi olursa?

işin en korkutucu tarafıysa kayıt ettirdiğim okulun müdürünü, hocalarını tanıyoruz ve samimiyiz. okul kontejyanlarının ilk defa bu yıl tam dolduğunu, birçok öğrenciyi reddettiklerini ve yeni sınıflar açmak zorunda kaldıklarını söylüyorlar. doğru, çünkü bir dostumuz çocuğunu bu okula kaydettirmek için benim aracı olmamı rica etti. bulunduğumuz şehirdeki diğer özel okullarda da durum farklı değil deniliyor.

‘’artık eğitim sosyal devletin zorunluluğu olmaktan çıktı ve özel sektöre pazarlandı’’

çocuğunuza istediğiniz eğitimi değil, istedikleri eğitimi aldırmak zorundasınız. ya da...
  • yeni bir plan değil uzun zamandır uygulanmaya çalışılıyordu. üstelik sadece eğitim değil her alanda böyle.

hastanelerin koşulları rezil hâle getirildi. özel hastanelerin ücretlerine inanılmaz devlet desteği gelmeye başladı. artık çoğu kişi özel hastaneleri tercih ediyor. eskiden sadece zenginlerin gittiği hastaneler şimdi 20 lira gibi düşük ücretlerle gidilebilir hâle geldi.

emeklilik sistemine bakalım. devlet bireysel emeklilik diye bir şey çıkardı. bunu resmen zorunlu hâle getirmek için savaş veriyor. güzel destek veriyor aynı zamanda her sene zorla sisteme sokuyor seni. belirli bir süre sonra sgk maaşları inanılmaz düşürülerek bu sisteme yavaş yavaş entegre olunacak.

devletin alternatif olarak özeli desteklemesi güzel. ama günümüzde yapılan şey destekleme değil. devlet alternatifini işlevsiz hâle getirip milleti zorla özele yönlendirmek.