*

şükela:  tümü | bugün
 • sürgündeki victor hugo'nun kızı adele hugo'nun gerçek öyküsünü françois truffaut'nun 1975 tarihli dramatizasyonu ile isabelle adjani'nin sevimli oyunculuğuyla bir aşk obsesyonunu izliyoruz. truffaut, adjani'nin güzelliği için şöyler diyor: "sadece onun yüzünden bir film yapabilirdim"
 • aşkın takıntıya dönüşmesine dair, isabelle adjani'nin güzelliğinin yanı sıra muhteşem oyunculuğunu görebileceğimiz françois truffaut filmi. babasının adı altında ezilmeden, kendi karakterini bulmaya ve gerçek bir kadın olmaya çalışan, bunun için aşık olması gerektiğine inanan ama yanlış kişiye tutulunca zamanla gözlerimizin önünde eriyip giden bir kadının hikayesi. belki de en acıklı kadın hikayelerinden biri olmasına rağmen adele'in adının duyulmamış olması üzücü.
 • biyografi/dram türündeki "l'histoire d'adèle h." veya ingilizce adıyla "the story of adèle h." 1975 yapımı bir françois truffaut filmi. filmde ünlü fransız şair ve yazar victor hugo'nun en küçük çocuğu olan adèle hugo'nun bir ingiliz subayla yaşadığı karşılıksız aşk ve içine girdiği ruhsal çöküntü anlatılıyor. adéle hugo'nun günlüğünden uyarlanan ve sıkılmadan izlenebilecek güzel bir film. bende film çevrilirken 20 yaşında olan isabelle adjani’nin güzelliğini övmeden bitirmeyeyim. gerçekten çok güzel bir kadın. 10/10
 • umutsuz aşk : görsel

  mutsuzluk : görsel

  melankoli : görsel

  delilik: görsel

  truffaut'nun 70'lerdeki başyapıtı.
 • (bkz: kader) (bkz: zeki demirkubuz)
 • karşılıksız bir aşkın peşinde sürüklenen daha doğrusu “aşk” sandığı bir duygunun pençesinde çaresizce çırpınan bir genç kızın trajik hikâyesi l'histoire d'adèle h. victor hugo’nun kızı adèle’in hayatından bir kesit sunan film biyografik yönüyle oldukça kıymetli. filmin hikâyesi gerçek yaşamdan alındığı ve adèle’in günlüklerine dayandırıldığı için olayların gerçekliğinden kuşku duymamak gerek. öte yandan gerçek olamayacak kadar aptalca davranan bir kızın, üstelik victor hugo gibi bir dehanın aşkı tanımamış kızının aşk sandığı tutkusu ile her şeyi elinin tersine ittiğine tanık olmak ise ayrıca sinir bozucu. filmin klasik bir fransız romanı okuyormuş havası veren atmosferi oldukça başarılı. ısabella adjani’nin göz okşayan güzelliği ise filmin en güzel ödülü. aceleye getirilmiş finali olmasa, son çeyrek de en az ilk üç çeyrek kadar ayrıntılı ele alınsa çok daha doyurucu bir film olurdu mutlaka. yine de özellikle edebiyat meraklılarının hugo ve kızının hayatının bir bölümüne tanıklık etmek için izlemek isteyecekleri bir film.

hesabın var mı? giriş yap