şükela:  tümü | bugün
  • lityum iyon pillerin ingilizce kataloglarında yazan kısaltma.
  • mp3 player imin boşalıp artık şarz olmayan pilini değiştirdiğim, uğruna izmir i karış karış dolaştığım küçük, şirin mi şirin bir pil. insanın ağzına atası geliyor şeker gibi.

pil hakkında geçen ufak bir diyalog:

a: -abi pil!
    pilci: -ne pili yiienim?
    güzel abla: mp3 mü o onun pili mi?
    a: -hevet pilinin hffss (nefes nefese) bitti iki senedir kullanıyordum, değiştirmek lazım (soluyarak)
    pilci: tamam geçti geçti. (pillerle dolu rengarenk bir kutu uzatır) şurdan bak bakalım seninki neye benziyor?
    a: (hem karıştırır hem anlatır) yahu saatçiye gittim bana böyle böyle bu li ion degil dedi pilini zor bulursun dedi iyiki buldum burada.
    güzel abla: saatçi saatçiliğini bilsin! ağzını kırarım! ne demek lityum değil? gitsin saat tamir etsin, biz pilciyiz (söylenerek ve homurdanarak bitirir)
    a: !? tamam tamam o adam salakmış hep size gelicem...
    pilci: uygun mu yigenim o? kapak kapanıyomu?
    a: evet abi uydu valla lehimlettireyim şimdi. kaç para?
    pilci: (babacan bir edayla kafasını sallar) 9 lira.
    a: al abi hayrını gör lusifer razı olsun.

-the gereksiz end-
  • bu piller/bataryalar genellikle notebook ve cep telefonlarında kullanılmaktadır. bilişim kuruluşlarının bu piller/bataryalar hakkında son kullanıcıyı kesinlikle ama kesinlikle bilgilendirmeleri gerekiyor . zira bu piller hakkında bilinen tek şey ''nasıl yanlış kullanılacağıdır''

bu piller uygun şekilde kullanılırsa ve uygun şartlar altında saklanırsa ömürleri sandığımızdan daha uzun olmaktadır. bu pillerin başlıca yanlış kullanım şekilleri pili tamamen bitirmek, boş veya tam dolu şekilde depolamak, sıcak ortamda depo etmektir. ve bu pillere ilk şarj denilen pili saatlerce şarj etme yöntemi ile bu pillerin bırakın ömrünü attırmayı daha çok zarar verebilirsiniz.

uygun koşullarda saklamak için doluluk oranını %40ta sabitleyip depolamak, oda sıcaklığından daha düşük koşullarda saklamak ve ayda bir tam deşarj edip tam dolana kadar şarj etmektir. her yıl onbinlerce notebook ve cep telefonu pili bu yüzden çöpe gitmektedir. yani cebe olduğu kadar doğaya olan zarar bu şekilde engellenebilir.
  • şu aralar elektrikli el aletlerinde kullanılması revaçta olan pil. ni-cad veya ni-mh göre daha avantajlıdır.

en önemli özelliği kullanılmadığı zaman şarjları hemen bitmez mesela bir ni-cad pil 1 hafta'da komple boşalabilir.

lityum iyon pil hafiftir ve soğuk havalarda çalışmaya uyumludur.

nicad veya nimh pillerden daha uzun ömürlüdür.

hızlı şarj olur.

bunun en önemli zaafı güneş ışınları veya ısınmalarda patlama veya bozulma riski.
  • benim suan yapmaya calistigim bir hobi projesi gibi bazi elektronik projelerde bu pillerden cokca (misal ben 60 kusur tane kullanacagim) kullanildigi zaman pillerin omru ciddi bir problem oluyor. bu yuzden cogu insan ucuz li-ion pil secmek yerine lipo pil seciyor cunku li-ion pillerin sinir bozucu bir kapasite kaybetme problemi var.

eger li-ion pil %40 kapasite ile 0 derecede saklanirsa cok guzel bir sekilde kapasitesini koruyabiliyormus. tam tersi pil sicak bir ortamda tutuldukca ve %40 ustunde bir kapasite doluysa cok daha hizli bir kapasite kaybi soz konusu.

bakiniz burada karsilastirmali bir bir tablo verilmis

yani eger pili uygun sartlarda saklarsak yilda en fazla %8'lik bir kapasite kaybi olur.

not: pilin ayda bir tam desarj edilip %100 doldurulmasi konusunda fikir sahibi degilim ancak kulaga mantikli geliyor.
  • ayrica bu piller aliciya %40 doluluk orani ile gelir, eger hava postasi ile geliyorsa hava yolu sirketleri guvenlik icin %30 doluluk oranina musade ediyormus. simdi bu gecerli mi bilmiyorum malumunuz 1 nisan 2016 tarihinde pillerin ucaklar ile tasimi konusunda uluslararasi yasaklar geldi. belki toptan kalkmistir.