şükela:  tümü | bugün soru sor
 • japon denizinin batı kısmında bulunan kayalık ada. japonlar takeshima, güney koreliler dokdo, batılılar liancourt rocks, (ben ise "bi karar verin artık" diyerekten "liancourt kayalıkları"...) demektedirler.

  şimdi bu adanın çevresindeki zengin balık kaynakları, doğalgaz rezervleri beni zerre ilgilendirmiyor. bana göre ilginç olan adanın nüfusunun 2(yerleşik, ada sakini) + 43(kamu personeli) olması.

  adada menşeyini henüz bulamadığım yaşlı bir çift yaşamakta...ve tabi sürekli gidip gelen 43 kamu görevlisi.(güney kore'nin adamları bunlar) ada japonya'ya göre, şimane ili oki ilçesi okinoşima belediyesi'ne bağlı olup güney kore'ye göre ise gyeongsangbuk-do ulleung ilçesine bağlıymış. (ama kamu görevlileri güney koreye ait olduğuna göre çöp vergisini falan güney koreye yatırıyorlardır heralde)

  yaşlı çiftimize ömür boyu mutluluklar dilerim.

  ada hakkinda bilgi:
  http://en.wikipedia.org/wiki/liancourt_rockswikipedia
  birileri bi site açmış
 • son dönemde japonya-güney kore arasında krize konu olmuş, hakimiyet kavgasının ortasında kalmış ada. bu kriz durumu en çok ada sakinlerini huzursuz ediyor olmalı(?). adada yaşayan yaşlı çiftimizde bunlarmış: kim sung-do and kim shin-yeo

  not: bildiğim kadarıyla caponlarda soyadı önce yazılıyor. kore'de de böyle heralde. soyadları "kim" yani. (kart atıcam bunlara)
 • güney kore ve japonya ittifakında güven kaybına sebebiyet veren kayalıklardır.

  http://politikaakademisi.org/?p=2265
 • (bkz: dokdo)