• kişi özgürlükleri, düşünce özgürlüğü ve siyasi özgürlükler yanlısı kişi; başkalarına karşı hoşgörülü olan kimse, hoşgörüye dayanan tutum.
  (bkz: büyük larousse)
 • liberalin kelime manasi, yenilige acik, ozgurlukcu demektir...
 • konformistin allahı.
 • abd'de solcu ile eş anlamlı kullanılan kavram. bu oranın solcusu ekonomik liberalizmi savunduğundan değil. franklin delano roosevelt'in aslında sosyal demokrat içerikli new deal politikalarına liberal adı vermesinden ileri gelir. bu yüzden reagan, bush gibi muhafazakarlar liberal adından nefret ederler. hatta george w bush rakibi john kerry'yi "number 1 liberal of the senate" diye tanımlamıştır ona eksi puan kazandırmak için.
  avrupada daha çok merkezde kabul edilirler. muhafazakarların topluma tutucu müdahalelerinden kaçınır hem sağ hem sol partilerle koalisyona girebilirler. hem ekonomik, hem siyasal liberalizmi savunurlar. işçilerin seçme hakkını elde etmesini sağlayan partiler genelde liberal partilerdir.
  ülkemizde ise liberal bir parti başarı kazanamadığı ve muhtemelen ilelebet kazanamayacağı için genelde sağla özdeşleştirilir. ki sağ partiler ekonomik liberal politikalar uyguladıkları için ülkemizdeki liberal aydınlar genelde sağdaki partilere destek verirler. solcular da bunlara liboş adını taktığı için iyica sağcı damgası yemişlerdir
 • atlantik okyanusunun hemen batısı ve hemen doğusunda bambaşka anlamlara gelen kelime, sıfat ve yakıştırmadır. türkiye'de -atlantik okyanusunun epey doğusunda olmasına rağmen- bu kavram batısındaki gibi tanımlanır.
 • bir yerde okuduğum kadarıyla "muhafazakâr olamayacak kadar fakir, komünist olamayacak kadar zengin" şeklinde tanımı da olan kelime.
 • (bkz: politiki)
 • yeni küfürlerden biri oldu bu kelime. iyi, görgülü, inanmış bir liberal kadar faydalı olsun bu "küfür"ü kullanan gençler başka birşey istemiyorum. ama karnından konuşmak çok güzel bir meziyet oldu son zamanlarda memleketimde. hele hiç alakası olmayan tiplere liberal denilmesi var ya...
 • türkiye'de liberter kelimesi ile karıştırıldığı sıkça görülmüştür. bu kapitalizmin liberter kelimesini kendi ideolojine içkin sunmak için yaptığı bir çarpıtmadır. elbette liberaller de belli oranda liberterdir ama kapitalizmin koşullarından da gayet memnun olan kağıt kaplanlardır.

  örnek vermek gerekirse, sovyetler birliği'nde bile, batı'da olduğundan çok çok önce ya da eş zamanlı olarak çok sağlam bir feminist hareket vardır. liberal olmayan bir liberter'in nasıl olabildiğini anlamak için mesela jean paul sartre'a bir göz atabilirsiniz. anarşist külliyatı zaten biliyorsunuzdur, bir de ben vurgulamayayım dedim.
hesabın var mı? giriş yap