şükela:  tümü | bugün
  • ingiltere'de faaliyet gösteren üçüncü en büyük siyasi parti. her ne kadar liberal diye anılsa da, bana göre daha çok avrupalı sosyal demokrat partilere yakın bir çizgidedirler. "eğitim özgürlüğü"ne ve eğitimde fırsat eşitliğine inadıkları için üniversitelerin ücretsiz olmasını savunurlar. sağlık sisteminin tüm ingiltere halkının ihtiyaçlarını karşılayacak ve ücretsiz olacak şekilde yeniden düzenlenmesi taraftarıdırlar. dış politikada ise ingiltere'yi amerikanın bir uydusu olarak değil, gerçek bir avrupalı devlet olarak görmek isterler. kanımca, desteklenesi bir partidir. türkiye'de faaliyet gösteren adaşı ile bir alakası yoktur (bkz: liberal demokat parti)

    bonus: marijuana'nın serbest bırakılması gerektiğini, bu sayede daha az tüketileceğini de söylüyorlar.
  • birleşik krallık'ta muhafazakar parti ve işçi partisinden sonra gelen üçüncü büyük parti. yaklaşık olarak son 35 yıldır %20 ile %25 arası bir oy alıp seçim sisteminin azizliği sebebiyle ancak %7-%8 kadar milletvekili çıkartabilirler. 1988 yılında sosyal demokrat parti ile liberal parti'nin birleşiminden oluştuklarından bir kısım sosyalist fikirlere sahip olmalarına şaşırılmamalıdır.
  • ingiltere'deki (bkz: liberal party)'niñ, eğitim ve sağlık hizmetleriniñ devletçi olması gerektiğini savunan bir türevidir. türkiye'deki liberal demokrat parti ile alakası yalñızca kategoriktir (bkz: otoriteryen karşıtlığı).
  • lisa simpsons'ın desteklediği parti.
  • liderliğini 2017'den beri vince cable'ın yaptığı parti.