şükela:  tümü | bugün
 • %10 barajının yarattığı çoğunlukçu rejimi, gerginlik söylemleriyle iyice çoğunlukçuluğa iten iktidar ve muhalefetin türkiye solunu da bu yapıya iterken kullandığı etikettir.
  son zamanlardaki türkiye solunun siyasal konjonktürdeki konumlandırılmasına bakmak bunu anlamaya yetecektir. siyasi bir tartışmada a-) iktidarı destekliyor olabilirsiniz, b-) muhalefeti destekliyor olabilirsiniz, c-) liboşsunuzdur, demokratsınızdır, taraf okuyorsunuzdur falan.
  liberal demokrat etiketinin türkiye solunu (ya da artık ondan geriye ne kaldıysa) tektipleştirmesini geçtim, bu tektipleştirme sürecinin sonunda türkiye soluna dayatılan kimlik; toplumun bir kenarından, toplumdan kopuk olarak devlet kurumlarındaki pürüzlere işaret edip dırdır yapmaktan öteye geçemeyen bir entellektüel kimliği. öte yandan "liberal demokrat" siyasal kimliği ise bu yapıyı pekiştirerek, türkiye solunu, devleti ve iktidarı onaylarken sistemin "pürüzlerini giderme"yi görev olarak üstlenmiş bir enteller güruhu haline getirmektedir.
 • ilk kez tayyip erdoğanın yeğeni mehmet fatih erdoğan'dan duyduğum iki kelime birliği. "ben liberal demokratım" dediydi. "o ne yaw" dedirtmişti kendisi. sene 2001 ya da 2002. sonra bilen gören var mı diye sordum. "o ne lan" dediydiler bana." hadi ordan hühehehe" falan filan. tayyip beyin abd yolculukları sırasında kendisine tembihlenmiş bir politik pazarlama jargonu (aha bunu da ben uydurdum bak, çok zor değilmiş, var mıdır hakkat yok mudur bilemem) olduğunu düşünmekteyim. aynı şekilde bi de "ulusalcı" peydah olmuştur şimdilerde. doğdukları topraklardaki kaynaklardan mümkünse kendileri faydalanmak isteyen sosyalistlere, "ulen siz de milliyetçisiniz işte ezikler" yakıştırması yapıp, kendine yabancılaştırmak için türetilmiş, sıkılmış, uydurulmuş "politik pazarlama jargonlarından" (hehe sevdim bu işi) biridir o da.
 • işine nasıl gelirse öyle yontulmaya müsait, kaypak ve hala uydurma olduğu düşünülen, yenen her alta kılıf uydurabilme esnekliği sunan pazarlama jargonudur.
  not: küçüktüm ufacıktım. cahilliğimi mazur görünüz. benim kafama kakılmaya başlandığı yıllar 2001/2002.
 • 18. yy'da da olsa uyduruk olamayacak kadar hatırı sayılır "pazarlama jargonu"
 • pazarlama jargonu olduğu ilk entryden beri iddia edilen pazarlama jargonudur.

  işbu yazının uyduruk olduğu...
 • bunların ileri demokrasi taraftarı olanları için (bkz: liberal ileri demokrat)
 • yetmez ama evetçilerin ekserisinin bulunduğu grup.

  sözlükte kim kendini böyle tanıtıyorsa bilin ki yüzde 90 bir yetmez ama evetçiyle karşı karşıyasınız. böyle birini gördüğümde hemen geçmişine bakarım.

  "ama akp 2002-2010 arası çok iyiydi." klasik laflarıdır, şaşmaz.