şükela:  tümü | bugün
 • devletin çok az ama öz kuruma sahip olup, trt gibi bir logosuna bir milyon dolar verilmeyecek , yirmili yaşlarda daha koyunden çıkmamış çocukların vatan millet ugruna dagda teroristler çatıştırmayıp onların verdikleir vergilerle yerlerine özel harekatcı abilerinin çatışacagı , devlet universitesi diye bir kavramın olmadıgından dolayı başörtüsü sorunun yaşanmayacagı kimi sermaye kuracagı özel universitelerde daha iyi bir egitimin verilecegi , universitelerin paralı olmasından dolayı hakikatten oraya gitmesi gereken kişilerin gitmesi sonucu universite mezunlarının toplunda hakettigi yeri alıp ciddi manada lisans egitimi almış kişilere verilecek olan ederden maaşlarını alabilecegi , saglık sisteminin özelleştirilmiş olması yuzunden özel hastanelerde insan gibi davranılıp , ciddi manada fakir kişilerin devlet tarafından bakıldıgı , ssk ve bagkur gibi sosyal güvenlik sistemlerinin olmadıgı , yatları ve katları olan kişilerin vergi kaçıramayıp şimdiki düzendeki gibi yanındaki işçiden daha az vergi beyan eden vergi mükelleflerinin olmadıgı , düşünce özgürlügünün had safhada oldugu , üçüncü dunya ülkeleri arasından ayrılmak isteyen her devletin sahiplenmeis gerektigi , parlamenter sistemin yerine başkanlık sisteminin geçerli oldugu , zorunlu askerlik egitiminin olmadıgı , fakirlerin devlet tarafından şimdiki gibi ayda üçyüz ytl verip koruyup kollamak yerine onlara insanca yaşayabilecekleri bir ortam hazırladıgı , kutsala hakaret ile vergi kaçırmanın en büyük suç addedilip inançlara eşit uzaklıkta olup laiklik denen dinin devlete karışmasından ziyade seküler sistemi benimseyip devletin dine karışmadıgı , oldugu takdirde dadından yenmeyecek olan devlet düzenidir.
  (bkz: kotulenecegini bile bile entry girmek)
 • "her koyun kendi bacagindan asilir" sözünü amentü etmis devlet düzeni. devlet olabildigince kücüktür ve pek etliye sütlüye karismaz. özel sektörün ve insanlarin hür iradesinin ortami eninde sonunda güllük gülistanlik edecegini, devletin her boka burnunu sokmasinin isleri boka cevirdigini savunur, devlet bu düzende sadece idari isleri halledecek bir de özel sektörün yapamayacagi adalet, ordu falan gibi seyleri üstlenecektir. yalniz yukarida sayilip döküldügü gibi her yeri güllük gülistanlik eden bir ütopya degildir, devlet aktivitesinin olmadigi bir ortamda cogunlukla "güclü olmayanin cani ciksin" mantigi yerlesir ve yoksullar, gücsüzler yardim derneklerinin inisiyatifine birakilmis, onlarin egitim, saglik, barinma, adalet gibi cok temel ve hayati ihtiyaclari düsük ve garantiden yoksun duruma gelmektedir.

  günümüz amerikanyasi liberal, hatta 70lerden itibaren neo-liberal devlet anlayisina iyi bir örnektir, ve amerika cennet degildir.

  karsiti icin (bkz: sosyal devlet)
 • ya da şunun tersi:

  çoğunluğu ankarada muhkim birkaç bin "böyük" devlet memurunun herşeye karar verdiği, halk denen böcek güruhunun tehlikeli eğilimlerinin kontrol edildiği bir düzen.
 • devletin piyasaya çatır çatır müdahale ettiği/etmek zorunda olduğu sistemdir. kapitalizmin temeli olan sonsuz sermaye birikiminin gerçekleşebilmesi, maliyetlerin düşük olmasına veya fiyatların yüksek olmasına bağlıdır (ideal olarak her ikisine birden), ki ikincisinin gerçekleşebilmesi tamamen serbest bir piyasada çok zordur. zira giriş çıkışın tamamen serbest olduğu bir piyasada rekabet seviyesinin yüksekliği fiyatların düşmesine ve kârın azalmasına sebep olur. bu sebepten dolayı devlet, rekabetin sınırlanmasını ve kısmi tekellerin ortaya çıkmasını sağlayan müdahalelerde bulunur. patent bu tür müdahaleye güzel bir örnektir.
 • aristokrasiye karşı sınıfsal mücadeleye giren burjuvazinin, önce ekonomik sonra siyasi zaferinin sonucu olan devlet düzeni. bu devlet düzeni; kişisel hak ve ekonomik özgürlüğe dayanır. devlet'in ekonomiye müdahelesi asgaridir hatta yoktur. devlet sadece güvenliği sağlamak için vardır. bu devlet düzenini en iyi açıklayan söz;

  (bkz: bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler)

  (bkz: adam smith)