şükela:  tümü | bugün
 • "her koyun kendi bacagindan asilir" sözünü amentü etmis devlet düzeni. devlet olabildigince kücüktür ve pek etliye sütlüye karismaz. özel sektörün ve insanlarin hür iradesinin ortami eninde sonunda güllük gülistanlik edecegini, devletin her boka burnunu sokmasinin isleri boka cevirdigini savunur, devlet bu düzende sadece idari isleri halledecek bir de özel sektörün yapamayacagi adalet, ordu falan gibi seyleri üstlenecektir. yalniz yukarida sayilip döküldügü gibi her yeri güllük gülistanlik eden bir ütopya degildir, devlet aktivitesinin olmadigi bir ortamda cogunlukla "güclü olmayanin cani ciksin" mantigi yerlesir ve yoksullar, gücsüzler yardim derneklerinin inisiyatifine birakilmis, onlarin egitim, saglik, barinma, adalet gibi cok temel ve hayati ihtiyaclari düsük ve garantiden yoksun duruma gelmektedir.

  günümüz amerikanyasi liberal, hatta 70lerden itibaren neo-liberal devlet anlayisina iyi bir örnektir, ve amerika cennet degildir.

  karsiti icin (bkz: sosyal devlet)
 • ya da şunun tersi:

  çoğunluğu ankarada muhkim birkaç bin "böyük" devlet memurunun herşeye karar verdiği, halk denen böcek güruhunun tehlikeli eğilimlerinin kontrol edildiği bir düzen.
 • aristokrasiye karşı sınıfsal mücadeleye giren burjuvazinin, önce ekonomik sonra siyasi zaferinin sonucu olan devlet düzeni. bu devlet düzeni; kişisel hak ve ekonomik özgürlüğe dayanır. devlet'in ekonomiye müdahelesi asgaridir hatta yoktur. devlet sadece güvenliği sağlamak için vardır. bu devlet düzenini en iyi açıklayan söz;

  (bkz: bırakınız yapsınlar bırakınız geçsinler)

  (bkz: adam smith)