şükela:  tümü | bugün
 • ekonomide kisisel serbestligi ve bireysel davranislarin ozgurlugunu savunan gorus.
 • kapitalizm ile sikca karistirilan, birlesik devletlerde solculuk, avrupada sagcilik olarak algilanan, bizde ise "demirkiratlikla" ikame edilen ne idugu belirsiz kavram. aslinda belirli de nedir yani simdi tartismanin anlami status quo iste.
 • özü iktidarın herhangi bir biçimde yoğunlaşmasının bireysel özgürlükleri yokedeceği anlayışına dayanan ve egemen devlet ile egemen insanın nasıl bağdaştırılacağını çözümlemeye çalışan, bunların sonucu olarak da siyasi iktidarın ekonomik veya siyasal herhangi bir gücün elinde toplanmasının önüne geçecek formuller, yöntemler üretmeye elverişli bir kavram. (bkz: kuvvetler ayrılığı)(bkz: anayasal devlet)
 • (bkz: liberal)
 • asla aç karna savunulmayacak bir ideoloji.
 • bireylerin ve toplulukların serbest rekabet içinde yönetilmesini savunur ve bu sayede toplumsal adaletsizlige ve eşitsizlige yol açar.sosyal devlet olan türkiye'de neden adaletsizligin ve dengesizligin çok olduğunu sorgularken bu kelime çok kullanılmalı.
 • en temel değer olarak özgürlüğü benimseyen ideoloji
  liberalizm = özgürlükçülüktür zaten..
  ilk olarak tabakalar arası eşitsizliği eleştirir..feodalizm'de insanların babaları senyör olduğu için kendilerinin de senyör sayılması ve bir burjuvanın bu nedenle asla senyör olamayacak olmasıyla liberalizm doğuştan gelen bu ayrıcalığı eleştirmiştir..
  liberalizm temele özgürlüğü koyarken bu kavramı başka bir kavram etrafında geliştirmiştir..bu kavram da bireydir..ayrıca liberalizmde hukuki eşitlik vardır..bu da özgürlükten sonra 2.temel değer olarak karşımıza çıkar..liberalizme göre insanlar doğuştan bir takım haklar elde ederler ve bu herkeste aynıdır..yaşam boyunca da bu eşitlik sürmektedir..ama hukuki eşitliği kabul eden liberalizm sosyal eşitliği kabul etmemektedir..buna neden olarak da her insanın farklı yetenek ve zekaya sahip olması gösterilir..bu yüzden hayat süresince bu özelliklerini kullanarak farklı yerlere gelebilirler..3.temel değer de siyasi iktidarın bireylerin rızasına dayanmasıdır..
  liberalizme göre bireylerin tek tek mutlu olması toplumun mutlu olması demektir..
  liberalizmle kapitalizmin ayrımı ise derin çizgilere dayanır..liberalizm bir ideolojiyken kapitalizm bir tür ekonomik sistemdir..
 • sınıf farkını yok saydığını dile getirirken, o anda güçlü sınıf hangisiyse o sınıfın daha da güçleneceği, güçsüz sınıfın daha da çökeceği anlamını taşır zira "laissez faire, laissez passer" ama çulsuz vatandaş ne yapacak ki, yine atılımı zenginler yapacak daha fazla zenginleşecek... yoksul daha fazla yoksullaşacak. yaşasın özgürlük.