şükela:  tümü | bugün
  • jean poul sartre'ın 'liberal iğrenç bir sözcüktür' sözünü çok seviyorum. 30 yıllık ömrümde bu sözü yalanlayacak bir liberal maalesef bulamadım ve televizyonda ne zaman bir liberal görsem kanalı değiştiriyorum ya da televiyonu kapatıyorum. gazetelerini ise almayalı çok oldu... liberallerden tiksinme sebeplerim
    1: dönek olmaları: bir liberal daha önce söylediği bir şeyin 180 derece zıttını hemen söyleyebilir ve bundan hiç gocunmaz.
    2: cumhuriyet devrimlerini küçümsemeleri: akıllarınca 'tepeden inmeci' diye küçümser ama insanlığı ileri götüren 'tepeden inmeci' olmayan 1 örnek veremez.
    3: laikliği tek tipleştirici görmeleri: insan aklının her doğmadan bağımsız olarak kullanılması anlamına gelen laikliği savunan insanlarla 'laikçi' bunu savunan kadınlarla ise 'cumhuriyet teyzesi ' diye akıllarınca dalga geçerler. 'cumhuriyet teyzelerinin' dedikleri doğru çıkmadı mı diye sorduğunuzda hızlıca ortamdan uzaklaşırlar.
    4: cemaatleri sivil toplum kuruluşu olarak görmeleri: ast üst ilişkisine göre örgütlenmiş, şeyhine biat eden insanlardan oluşan cemaatleri sivil toplum kuruluşu olarak kabul ederler. cemaatlerin gayrimenkul sahibi olduğunu, iş adamlarından bağış topladığını; devasa ekonomik güç sahibi olan toplumu baskı altına alma araçları olduğunu ısrarla görmek istemezler.
    5: 'askeri vesayet' demeden cümle kuramamaları: liberallerde gördüğümüz başka bir özellik de bu. bunlara göre türkiye'deki herşeyin sorumlusu askerlerdir. patronların, siyasetçilerin, köy ağalarının, dincilerin vb hiç bir sorumluğu yoktur. ordunun en yetenekli subayları kumpasla hapse tıkılırken 'askeri vesayet ortadan kalkıyor' diye sevinç çığlıkları atıyorlardı. askeri vesayetin yerine gelen vesayetin ne olduğunu hepimiz gördük.
    6: türban karşıtlarına saldırmaları: kadının saçını açma yasağı anlamına gelen türbandan özgürlükçü bir nesne yaratmayı başaran liberallerimiz türbanı eleştiren biri gördüklerinde 'tek tipçi, beton kafalı vb' diye hemen saldırıyor. bu liberaller şu anda kafası zorla kapatılan binlerce genç kızın vebalini de boyunlarında taşıyor.

benim aklıma gelenler bunlar. liberalizm temel olarak halkların ilerici birikimlerine, aydınlanma düşüncesine, eşitliğe taban tabana düşman bir görüştür. size de düşünce sağlığınızı korumanız için liberal gördüğünüz ortamlardan uzaklaşmanızı tavsiye ederim.
  • bir liberal vardır birde liboş vardır. bunları ayırt edemeden, sen eğer yandaş medyada liberal diye geçinenleri dürüst liberal diye ciddiye alıyorsan o senin çapsızlığın.

7 haziranda oyunu cem tokere basmış eski bir liberal olarak bunları gönül rahatlığı ile söylüyorum.
  • bunları sevmeme nedenleridir. daha fazla örnek bulurdum ama şimdi uğraşamayacağım. ilk aklıma gelenler bunlar.
    (bkz: etyen mahçupyan)
    (bkz: nuray mert)
    (bkz: murat belge)
    (bkz: ahmet altan)
    (bkz: mehmet altan)
    (bkz: gerçek liberalizm bu değil)
    herkes çapsız ama liberaller çapsız değil. bir de ben çapsızmışım onu öğrendim.
  • liberal sevmeme modası tam gaz devam ediyor anlaşılan.
  • konformistleri liberaller ile karıştıranların söylemi. konformist nedir diye sorsak rahatına düşkün diyecek insanlar liberalleri kötülüyor. ilk entryde sayılanları çoğu zaten liberallerin savları değil. okumak çok vakit alıyor ama okuyunca bir şeyler öğreniyorsunuz yahu bir deneyin çok seveceksiniz.
  • liberalizm'in ne olduğunu bilmeden liberallere sallayan dingilleri gösteren başlık. sizin sikko ülkenizde siyasal amaçlar haricinde ekonomik hiç bir gösterge yok. millet oy verdiği partinin tüzüğünden bi haber. nereye ne kadar vergi verdiğinden maaşından ne kadar ne kesildiğinden habersiz yaşıyor. liberalizm denen şeyi size öğretmeye kalkışmayacağım ama lütfen okumadan salak salak şeyler yazmayın şuralara.

komünizm de liberalizm de diğer görüşler gibi ekonomik temelli akımlardır. siyasi tarafları başkadır. ekonomiden bi haber türkiyemde bu gibi şeyleri hiç sorgulamadan ortada ben gomünistim hacı diye gezen bir ton dalyarak olduğu da aşikar.
  • (bkz: aptal olmak)
  • şeriatçılar çok sever bunları. (bkz: kullanışlı aptal olmak)
  • aldatan sevgilinin liberal olması olabilir.