16 entry daha
  • liberallerin ve/veya liberalizmin bilim karşıtı olmadığını düşünenlerin önermeyi/başlığı açan kişi olan bana nick'imi de fütursuzca belirterek ad hominem saldırmaları aslında içinde bulundukları durumu içten içe kendilerinin de bildiğini gösteriyor.

liberalizmin amerikada tutuculuk karşısında eriyip gitmesi sonucu oluşan bir öfkedir bu. liberalizmin hem ekonomik anlamda, hem uluslararası ilişkiler anlamında hem de ülkelerin iç politikaları anlamında iflas etmiş olması liberalleri kaygılandırıyor. onlar da gizemcilik, tutuculuk, sosyalizm ve ahlakçılıktan rol çalarak varolma savaşımı veriyorlar.

daha en başında bilim dışı olarak kurgulanmıştır liberalizm. sonu da kaçınılmazdır. adam smith'in gizli el dediği nedir? gizemcilik değil midir? hiçbir nesneyi açıklamadan "veeee işte gizli el öyle yapar" diyerek başlamış olan bir ideolojinin bilim karşıtı olması şaşırtıcı gelmemeli.

postmodernizm ve postmodernizmin getirdiği pseudoscientific "bilim dalları" ile zaten liberalizm bilim dünyasında yeterince rezil olmuştur. bu başlığı gelip başlığı başlatan kişi olan benim ve katkı yapan diğer yazarların yazdıklarını okumadan dolaysız olarak bana saldırmaları durumu özetliyor.

milton friedman'ı bile aklayan liberaller ne kadar bilimden yana olabilir? liberallerin 80 yıl boyunca diktatörlerle işbirliği yapmış olmasını anımsayamayan liberal yazarlar sosyalizmin diktatörlüklerle sonuçlandığından bahsetmiş. dünyadaki bütün diktatörlüklerin hamisi kim? arap topraklarında, asya'da, latin amerika'da, ispanya'da, afrika'da diktatörlere destek veren liberaller değil mi? vietnam'da savaşanlar liberal değil mi? hangi diktatörlükten bahsediyosun sen?

bilim insanlarını toplumun gözünde küçük düşürmek ve toplumu bilime yabancılaştırmak için postmodern söylemlerle yayın yapan dergi ve gazeteler liberal değil mi?

alan sokal yazdık oraya. transpersonal psychology yazdık. git bi onu oku önce. öğren. kim bunları ideolojik olarak üretmiş. ondan sonra gel. okumadan yanıt yetiştirmeye çalışarak bleeding heart liberal olmanın ötesinde bir katkı sağlamaktan uzaksın.
  • demokrat parti liberalleri temsil etmez denilmiş. temsil etmediği için mi demokrat partiye oy verenlere demokrat değil de liberal deniyor?

liberallerin cumhuriyetçilerle birlikte yaptıkları liberalleri bağlamaz denilmiş. bir liberal bir cumhuriyetçiyle birlikte bir insanı öldürürse "cinayeti liberal işlememiştir" mi denir?

demokrat parti liberal bir partidir. liberalizmin kalesidir. liberal international'ın hamisidir. "deokrat parti liberalizmi bağlamaz" sözü ancak bir liberal tarafından dile getirilebilir.

bu arada alan sokal dedik. n'oldu ona?
  • öncelikle liberalizmi yalnızca "bir kaç uygulama" ile değerlendirip bilim dışı olarak niteleyen yok. kaldı ki bir ideolojinin uygulamaları onun bilim dışı olup olmadığının değerlendirilesinde kullanılır. ne bu matematik hesabı mı? elbette uygulanmasına bakılacak. liberalizmin uygulamaları var. demokrat parti de diğer liberal partiler de liberalizmi uyguluyor. ortak reçeteleri var. örnek:imf, dünya bankası. "liberalizm'in tefsiri" ile imf ve dünya bankası uygulama öneriyor. ki bu önerilerin sonuçları ortada. imf ve dünya bankasının önerileri sözde bilimsel önerilerdir. bilim insanları tarafından hazırlanır. imf ve dünya bankası liberalizme yaşam veren kurumlardır. aynı demokrat parti gibi. bunlara bakarak liberalizmi değerlendirmek geçerli ve güvenilir yöntemlerdir. zaten öyle de yapılmıyor mu? liberalizmi değerlendirenler neyi inceleyerek bu değerlendirmeyi yapıyorlar?

demokrat parti ve diğer liberal partiler değilse, imf değilse, dünya bankası değilse; liberalizmi dğerlendirrirken bakacağımız "nesne" nedir? bi söyleyiver çocuğa anlatır gibi.

öte yandan yalnızca uygulamaya değil kuramın kendisini eleştirdim. "gizli el" dedik. "gizli el" bir kavramdır. ve liberalizmin kuramsal olarak temellerinden birisidir. varolmayan gizemli metafizik bir varlığı kuramının özünde barındıran liberalizmin bilim karşıtı olması kaçınılmaz değil mi? bunu da çocuğa anlatır gibi anlatıver.

ayrıca psikoloji makalesi dediğin nedir anlamadım. alan sokal dedim ben. onun yazdığı psikoloji makalesi değil. fizik makalesi. kendisi de fizikçi zaten. "liberal dergi" olarak nitelenen postmodern bir "cultural studies" dergisi. burada yayınlanmış bir fizik makalesi. bu makale liberallerin fizik bilimine karşı yürüttükleri bilim karşıtı propagandayı ifşa etmek için yazıldı ve yayınlandı. ve başaraılı oldu. bu makale liberal editörlerin bilim karşıtı olduğunu göstermek için hazırlanmış bilimsel bir çalışmaydı. ve hipotez yanlışlanmadı. üstüne doğrulandı. ve bu olay tek de değil. alan sokal olayı liberalizmin bilim karşıtlığının bir eleştirisidir.

transpersonal psychology dedim. makale değil bu. bilim dalı. liberal bilim dalı. koskoca bi bilim dalı. onu da çocuğa anlatır gibi bir anlatıverin. türkiye'de ve dünyada "transpersonal psychology" "alanında" "uzman" olan "bilim insanlarının" evrim kuramına karşı yütüttükleri çalışmaları anlatıverin.
  • bilimsel olan her şey pek mübahmış gibi, liberalizm'e olan eleştirisini bilimsel olmaması üzerinden kuran pek bilimsel insanların önerdiği tespit. dünyadaki yoksulluğun, sömürünün, ayrımcılıkların birçoğuna meşruiyet kaynaklığı eden bir ideolojiyi "bilimsel değil" diye eleştirmek ne ki? uygulayıcısı "velev ki..." dese ne diyeceksin? ya da sosyalizmin bir sürü önermesinin gerçekleşmediği geride kalan 200 senede görülmüşken, "sosyalizm bilimsel değil" derse birileri, adil dünya ve eşitlik arayışından vaz mı geçeceksin?

kaldı ki bilimselliğin tanımı, belli bir sınıf sistemi içinde, belli kültürel pratiklere içkin biçimde yapılmışken, yine aynı sınıfsallığın ve pratiklerin sonucu olan bir ideolojinin bilimsel olduğu/olmadığı nereye kadar iddia edilebilir? bilimsel'e olan dogmatik tapınma, yine aynı paradigmanın ürettiği bir şey değil mi?
  • "liberallizmin bilimsel olmayan bir biçimde kuramsallaştırılmış olması" ayrı bir konudur "liberlizmin bilim karşıtı olması" ayrı bir konudur.

buraya değin liberalizmin nasıl bilim karşıtı olduğunu belirten entry'ler girmeye çalıştım. bi çok örnek de verdim. ancak liberaller bu örneklere hiç değinmeden her zamanki liberal yöntemlerle işi yokuşa sürdüler. nesne olarak önlerine konan örnekleri görmek istemediler, ilgili konuları anımsamak istemediler.

liberallizmin bilimsel olmayan bir biçimde kuramsallaştırılmış olmasının, liberalizmin bilim karşıtı olmasında önemli bir yeri vardır. buraya değin -en azından benim açımdan- bu bağlamda değinilmiştir.

elbette bir ideoloji bilimsel olmak durumunda değil. çünkü denetlenen bi süreç değil ideoloji oluşturma süreci. öte yandan, eğer bir ideoloji insanların yaşamlarını yakından ilgilendiren bir konuma gelmişse, insanların yaşamlarını etkiliyorsa, tüm kirli çamaşırlar ortaya dökülebilmeli. burada benim amacım nobel almak değil. "liberalizm yasaklansın" da değil. her ürünün bi alıcısı var. liberalizmin de bi alıcısı olucak. olsun da.

benim burda yapmaya çalıştığım, bilime duyarlı insanlarla "liberalizmin bilim karşıtlığı" konusu üzerinden bir etkileşime girmek. bu etkileşimin benim argümanımı bilgiye dönüştürmesini umuyorum.
  • bilim sayılmayan konularla ilgilenmenin bir suç olduğu zannıyla ortaya atılan önermedir.
    bilim durağanlaşıp herşeyi bilim değil bu zannıyla yok saydığı için bilime tapınmanın ve skeptics denilen böceksi-yaratık grubunun ortaya çıkmasının sonucu olarak bilim olmadığı bilimce iddia edilen şeylerle bilim olarak ilgilenilmesine bilim karşıtlığı gözü ile bakılmaktadır.
    liberallerin alternatif bilimlere yayın organlarında yer verirken bilimin alternatif bilime cevaplarını önemsememesi bilim adamlarının herşeye iyice incelemeden geç bunları şeklinde yanıt vermelerindendir.
    sosyalizm veya anarşistlerde de bilime tapmayan insanların olması normal olduğu gibi liberallerde de bilime tapmayan kitle olması normaldir. bir bilimsel sosyalizmin varlığı tüm sosyalizmi bilimsel yapmaz.
    bu açıdan dogma olma açısından bilim din ile yarışmaktadır.
    liberal basının basın organlarında ufo'lara yer vermesi ufo'ların haber değeri olmadığını göstermez. sosyalist basın da yer verebilir. yandaş basın dediğimiz islamcı vakit bile yer verebilir. isterse astronomların cevabına yer verir istemezse yer vermez. basın hürdür sansür edilemez sonuçta. ben astronomların aynı şekilde saçmalayacaklarını biliyorsam yaptığım bir habere astronom cevabı yazmak zorunda değilim. bilim karşıtı olmak anlamına gelmez bu sadece bilimin görüşünün bilindiği gerekçesiyle boşu boşuna uğraşmamaktır. sonuçta ufo gerçekse de fake bir haberse de bunun gerçekliği okuyucuya bağlıdır. bir bilim adamının gerçek olan resmi bile kendisinin anlayışına göre manipüle edebilme ihtimali ve yalandır diyebilme ihtimali söz konusu olabilecektir. yani bilim kişinin anlayışına göre değişebilecektir. o adama da ben güvenmem.
    o yüzden bırakınız insanlar bilim dışı konularla da uğraşsınlar. isterse alternatif tedavi yöntemlerini denesinler. tıbbı reddetmedikleri ve varlığını da bildikleri sürece insanların 2'sini birlikte kullanmalarında bir sakınca yoktur. tıbbın başaramayıp alternatifinin başardığı şeyler de olabilir. o zaman da psuedo olan science olanı si**r. ama bu science'in hep öyle kalacağı anlamına ve yok olacağı anlamına gelmez.

liberalizmde masonik bir el aramak ise tam anlamıyla uçmaktır. sosyalizmde de gizemli eller bulmak mümkündür en azından oluşum süreci ile en azından ana tanrıçaya dayandırabilirim. bu da uçmak olacaktır yani doğru olduğunu savunamam...

bilimcilerin önce durağan dine karşıt olmaları gerekirken kendilerinin ekmeğinden çaldığını düşündükleri modern zaman fenomenlerine karşı olmaları da ilginçtir. ki bu fenomenlerin aslında dinin de karşı çıktığı eski din kökenleri ortada olunca. bilimin dogma olma konusunda dinden geri olmadığı da ortadadır.
  • o degil de, yeri geldiginde epistemolojik anarsizmden, science in a free society'den cok cok guzel dem vuranlarin bu bilim ve bilim-disi kutuplarinda debelenen tespite bel baglamasi ayri ironik olmus. tirsarak sogudum.
  • bunu diyenler kendilerine destek olarak sunduklari arguman ne:
    abd'de yapilan bir arastirmada 'liberal'ler muhafazakarlara oranla yogaya daha cok inaniyormus.
    kaynak: http://pewforum.org/…icans-mix-multiple-faiths.aspx

bundan yola cikarak varilan sonuc ne: liberaller bilim karsiti.
    vay anasini!!

hic vakit kaybetmeden ayni kurulusun bir baska arastirmasina bakiyoruz:
    http://pewforum.org/…ivided-on-origins-of-life.aspx

oku bakayim ne diyor:
    * bilim karsiti olmakla suclanan liberaller abd'de din karsiti olmakla suclaniyor.
    * liberaller cogunlukla evrim teorisini destekliyor, yaradilis sacmaligina karsi cikiyor.
    * biyolojik evrimin okullarda aileler veya siyasetcilerin degil, bilim adamlarinin gorusleri dogrultusunda okutulmasi gerektigini dusunuyor.

durum bu. simdi bu sacma sapan iddialari goren birisi gerizekali lafini kullanansa suclu olabilir. neymis, hakaret falan.
    aptallik marifet degildir, eksi sozluk'te baslik acip reklami yapilacak bir sey de degildir. sanirim aptalligini bu denli afise etmeye niyetli baska bir insan guruhu da zor bulunur.

dipnot 1: liberal olmayanlarin bilimle nasil dost nasil kardes oldugunu ogrenmek icin (bkz: trofim lysenko)

dipnot 2: sili mucizesini afacan bebelerle tartismanin abesligi ortada, nefes tuketmektense su linklere goz atsinlar, okumadan adam olmak mumkun degil gayri.
    http://upload.wikimedia.org/…er_capita_la-chile.png
    http://upload.wikimedia.org/…ic_growth_of_chile.png
    http://en.wikipedia.org/…opment_index#latin_america
  • eheh, ekonomi biliminden cakmayanla muhatap olmam deyisimin sebebini hatirladim birden. kendini biliminsani zanneden ve ekonomiden anlamayip daha da fenasi onu felsefi disiplinlerle harmanlamaya calisip bilimselligini yorumlamaya calisarak corba eden ne kadar dingil varsa toplanmis gelmis.

vay anasini. gun kimlere kaldi!

bir yazar demis zaten, daha aciklamaya calismak icin dunyanin toz ve gaz bulutundan nasil meydana geldigini anlatmaya mi baslamali?

"anasini satayim psikoloji makaleleriyle gelip ekonomik sistemleri bilimsel degil diyebilecek ozguvene kac tane kredili ders sonunda ulasiyorsunuz cidden merak icerisindeyim."

daha ne denebilir!
9 entry daha
hesabın var mı? giriş yap