şükela:  tümü | bugün
  • 1973 yılında jean paul sartre, michel foucault ve daha birçok entelektüel tarafından kurulan muhalif fransız gazetesi. "68 ruhu" şiarıyla ortaya çıkmıştı; fakat bir holding tarafından satın alınınca liberal-sol bile değil açıkça sağcılık yapıyor şu günlerde. yanlış hatırlamıyorsam le monde diplomatique gurusu ignacio ramonet, liberation'ın dünü ve bugünü ile ilgili bir makale yazmıştı.
  • bu muhalif anarşist gazetenin bir özelliği de sayfalarını okurlara açması idi, bu okur sayfalarında, ilanı aşklardan, iş ilanlarına; hükümet protestolarından, tebrik mesajlarına kadar çoğunlukla alaycı ve iğneleyici birçok mektup yayınlanırdı.
    bunların en ilginçlerinden bir tanesi de şöyledir:

"hayatta her şey seks değildir. dostluk, arkadaşlık, sosyalizm gibi değerler de vardır, 20 yaşlarında akıllı mümkünse sosyalist bir kız ile arkadaşlık yapmak istiyorum. (iri göğüsler tercihimdir)"

* *
  • papa'nın ardından bugunku kapağıyla tanrı'yı da istifaya çağırmış.
  • gelişine rövaşatayı çakmışlar. helal.
  • valla kim ne derse desin insanı öpen bir solosu var. ha in flames'e yakıştı mı dersen derin konu.

anders'in *mına koyim, björn'e laf yok. gerçi son albümün tüm şarkılarını björn yazdı ama neyse. diyorum ya tartışma çıkar.
  • sound remedy'nin muhtesem sarkisi. ister dans ederken ister calisirken arka plan muzigi olarak...

sound remedy - liberation
    liberation dance
  • in flames'in son albümü -neye göre son arkadaşım? ya işte 10. albümü mına koyim. "sounds of a playground fading"in 13. ve kapanış parçası. 03:10'dan itibaren;

rest in peace, i'm coming for you,
    and i will be, i will be with you tonight

lirikleriyle başlayan fading bölümü adamın aklına kazınıyor, çok hoş bir kapanış parçası olmuş albüme.
  • the pop singers fear of the pollen count ve europop gibi 2 süper** şarkıyı bünyesinde barındıran divine comedy albümü...
  • dinleyenin ruh haline göre farklı hisler uyandırabilen harold van lennep şarkısı. hüzünlüysen de gider, mutluysan keyif katar, dans etmek istersen adım attırır. müthiş.
  • pet shop boys‘un en huzur verici şarkılarından biridir. aynı albümde* yer alan go west tüm baskıyı, zorlamayı, zorlukları geride bırakıp aşkının elinden tutup soluğu batıda almayı anlatırken bu şarkı da yolculuğun sonunda aranan huzurun bulunmasını anlatır gibi gelmiştir bana. “tut elimi aşkım, artık özgürüz, artık mutluyuz.” deyip sevgiliyi uyandırmak ve yüzündeki uykulu gülümsemede özgürlüğü bulmak gibi bir şarkı.