şükela:  tümü | bugün
 • libertusların tanrıcası oldugu varsayılır..
 • lt. özgürlük
 • "atinalılar ve romalılar özgürdüler*; yani özgür devletlerdi*: fakat, tek tek insanlar kendi temsilcilerine direnmek serbestisine* sahip oldukları için değil; onların temsilcisi, başkalarına direnme ve onları istila etme serbestisine sahip olduğu için. lucca şehrinin surlarında, bugün hâlâ, büyük harflerle libertas kelimesi yazılıdır; ancak hiç kimse, bundan, herhangi bir insanın, konstantinopolis' te olduğundan daha fazla bir serbestiye veya devlete hizmetten muafiyete sahip olduğu sonucunu çıkaramaz. bir devlet, ister monarşik isterse halkçı* olsun, özgürlük aynıdır."

  thomas hobbes, leviathan, chapter xxi, of the liberty of subjects

  http://oregonstate.edu/…leviathan-d.html#chapterxxi
  (linkte chapterxxi kısmı büyük yazılacak)
 • eski tadi kalmayan sozluk/#14672513 entrysiyle beni benden almış dokuzuncu nesil sabırtaşı şeysi. hani lisedeyken üst sınıflar bi olay olduğunda tuvalete çağırırlar, sonra ödlek alt dönemde haklısınız abi triplerine girer ya, bir an o hissiyatı verdi bana.
 • avrupa birligi'nin kurumlarinda ve karar alma ve yasama mekanizmasinda reform yapan lizbon antlasmasina karsi cikan siyasi hareket. irlanda'da yapilan referandum'da lizbon antlasmasina 'hayir' oyu cikmasinda etkili olan - ve boylece avrupa birligi'nin gelecegini belirsizlige iten - olusum 2008 yilinda declan ganley tarafindan kurulmus. libertas haziran 2009'da yapilacak olan avrupa parlamentosu secimlerine tum ab ulkelerinde katilmayi hedefliyor.

  bkz:
  http://libertas.eu/home
 • bir gün, bir dağ zirvesine çıkarsam, bağırmak için seçeceğim kelimelerden biridir.

  yada her dilde özgürlük diye bağırsam o da güzel olabilir.

  libertas'tan başlayabilirim, özgürlük'le sona erdirebilir, içimi derinlemesine temizleyebilirim.