şükela:  tümü | bugün soru sor
 • atwa'nın yeni nick'i galiba.
  liberteryen kavramına kendi niteliklerini bulaştırmayı denemesine şaşırmıyorum da, siz hala bunları yiyorsunuz, o biraz garip.
  yakında, "dibine kadar seküler", pambuk gibi bembeyaz tenli bir beyaz türk, ama bu arada nasılsa liberter olarak ingiltere'den tecavüz haberleri bulup kopyalar her zaman yaptığı gibi çocuklara ağzı sulanan sünni vatandaşlarımızı korumak için, o zaman uyanırsınız.
 • dönüp dolaşıp aynı başlıkları açan ve bu başlıklara 18273287 tane aynı minvalde entry giren ağır gerizekalı. güzel nick seçmiş o nicke yazık olmuş keşke kalitesini yansıtan başka bir nick alsaymış. dikkat çekmek bu kadar ucuz olmamalı. trollerden bir zeka pırıltısı beklersin aslında ama kendisi işinden memnun olmayan plaza kaşarını oynadığı için fena halde sıkıcı. umarım işinden ayrılır da kendisine meşgale bulur, uzaktan halini izledikçe üzülüyorum.
 • gereksiz bir troll ya da polis muhbiri gibi duruyor. raskolnikov baltasi adli troll ile birlikte calisiyor.

  dikkatli olunsun.
 • ilk defa bir yazar üzerine entry yazıyorum. ulaşabildiğim tüm yazılarını okuduğum, okuduktan sonra anne ve babama beni küçükken iyi besledikleri, iyi genler verdikleri, kitap okuttukları için teşekkür ettim. bu yazar gerçekte boğaziçi-odtü-galatasaray gibi bir üniversite mezunuysa demekki herkes için bir ümit var. bu zekayla dahi iyi bir üniversite kazanabiliniyormuş. kendisini kendisine göre başardığı üstün başarıdan dolayı kutluyorum
 • nagehan alci'nin eksisozluk subesi gibi. ben bu liberal gorunumlu aktroller bitti saniyordum, bitmemisler. hala duruyorlar.

  en sevdigim argumani da "o"lar. lobortoryon dedigim zaman tum dediklerini curutmus oluyorum bu yazarimizin argumantasyon yaklasimina gore. *
 • gunumuzde amerikada anlasildigi sekliyle, devletin mumkun oldugunca kucuk olmasi gerektigini savunan (hatta devlet kavramina tamamiyle karsi anarko-libertarianlar da mevcuttur), bireysel ozgurlugu ve secimi on plana cikartan, sosyal refah dogrultusunda vergi gelirlerinden transfer yerine kisisel bagis ve hayirseverligi savunan, sahsi kanaatimce utopik ve biraz da bencil politik ekonomi ideolojisine sahip kisiler.
 • amerika ve avrupa farkı için

  stirner ve diğerlerinin öne sürdüğü ve sizin bireysel anarşizm diye nitelediğiniz düşünce, başka pek çok şeyle birlikte, abd'deki sözde "özgürlükçü" hareketin temelini oluşturur. bu aslında serbest pazar kapitalizmine körü körüne bağlılık anlamına gelir ve uluslararası anarşist hareketle hiçbir bağlantısı yoktur. avrupa geleneğinde ise anarşistler kendilerini "özgürlükçü sosyalistler" olarak tanımlarlar ki, buradaki "özgürlükçü" ifadesi abd'dekinden çok farklı bir anlamda kullanılmıştır.
  benim görebildiğim kadarıyla abd'deki işçi hareketleri, kendilerini anarşist olarak tanımlamasalar da, avrupa'daki anarşist düşüncenin ana akımlarına, kendilerini anarşist olarak tanımlayan amerikalılar'dan çok daha yakın duruyorlar. endüstri devriminin ilk yıllarındaki sendikal eylemlere, 1850'lerin işçi sınıfı gazetelerine filan bakarsak, gerçekten anarşist bir damarla karşılaşırız. avrupa anarşizmi, marx ya da benzeri hiçbir şeyden haberleri yoktu... tamamen kendiliğinden gelişmiş bir hareketti. maaşlı çalışmanın köleliğin başka bir şekli olduğunu, fabrikaların işçilere ait olması gerektiğini, endüstriyel sistemin kişisel girişimleri ve kültürü yok
  ettiğini ve buna benzer pek çok şeyi kendiliğinden farkettiler ve 1850'lerde "çağın yeni ruhu" diye adlandırdıkları bu düzene karşı koymak gerektiğine karar verdiler: "para kazan ama kendini unutmadan!" kulağa tanıdık geliyor.
  aynı durum geniş destek bulan diğer hareketler için de geçerli -yeni sol hareketler örneğin... bu düşüncenin içindeki bazı akımlar kendilerini geleneksel kollektivist anarşizmle ilişkilendirdiler ki o da zaten sosyalizmin bir kolu olarak anılır. ama abd ve bir dereceye kadar da ingiliz "özgürlükçülüğü" tamamen farklı bir kavram ve gelişmedir ve aslında zorbalığa, zorbalık özel sektörden kaynaklandığı müddetçe, karşı çıkmaz. bu bakımdan, anarşizmin diğer biçimlerinden çok farklıdır.

  noam chomsky
 • kafayı iş hayatıyla bozmuş ve tüm başlıkları bu şekilde. muhtemelen psikolojisi pek iyi değil yazılarından bu anlaşılıyor. gerçi kendi başlığına kendini öven entry giren birinden ne beklenebilirki...
 • bildigin troll.
 • 17. yy ingilteresinde ortaya cıkan ozgurluk kavramının ilk savunucuları,
  libertarian : ozgurluk taraftarı