şükela:  tümü | bugün
  • bitmeyen bir i savaş vardır. bitmemesinin sebebi ise adamların silahların nasıl çalıştığıyla ilgili bilgisi olmaması muhtemelen;
    http://www.ar15.com/…c.html?b=1&f=5&t=414704&page=1
  • 15-16 yasinda cocuklarin hem devlet hem de isyanci gucler tarafindan militan olarak kullanildigi bir ic savasi 'simdilik' geride birakan ulke..

biri hukumet guclerinin yaninda, digeri lurd isimli muhalif orgutun yaninda ic savasi iceriden izleyen iki bbc muhabirinin hazirladigi belgeselde, muhabirlerden biri, eli silahli bir cocukla konusuyor:

- 10 yildir hukumet icin savasiyorum, gerekirse canimi veririm..
    - kac yasindasin?
    - 16 ama yakinda 17'ye giriyorum.

anlamsiz, apansiz vahset oykulerinden birinin yasandigi bir ulke daha liberya. yuzyillar once atalarinin kole olarak yakalanip tarlalarda calistirilmak uzere gemilere bindirildigi sahillere yigilmis halk, bu sefer hukumet ile muhalefet arasindaki kavgadan onlari kurtaracak baris gucunu bekliyorlar.

bir yanda, "dusmanin kalbini yemek, sana guc katar" diye kameraya biraz sonra kipkirmizi olacak agzindaki bembeyaz disleriyle gulumseyen kapkara cocuk, ote yanda havan topunu rasgele kullanirken yanlislikla gocmenlerin kampini vurup kadin, cocuk onlarca kisinin olumune neden olan bir diger kara cocuk...

ic sizlatan bahti kara ulke.
  • kucuk kizlarin yardim gorevlileri (!) tarafindan yiyecek karsiliginda cinsel iliskiye zorlandigi ulke. yardim gorevlileri bunlar. bazilari uluslararasi organizasyonlari temsilen orada bulunan ve kamplarda yasayan savasin yerlerinden yurtlarinda ettigi insanlara karsiliksiz olarak verilmesi gereken yardim malzemelerini dagitmakla sorumlu insanlar bunlar. ogretmenler hatta bazilari. paran yoksa vajinan var diyen... insanlar degil bunlar ya. ne bunlar?
    http://news.bbc.co.uk/…/hi/world/africa/4983440.stm
  • serbest cagrisim olarak (bkz: libadiye) ve (bkz: libadiye caddesi)
  • (bkz: liberta)
  • her 4 kadından 3 tanesi tecavüze uğruyormuş burada. tecavüz edilenlerin yarısı ise 12 yaşından küçükmüş.
  • baskent nufusunun 500.000 oldugu buram buram terkedilmisligin yaninda bereketsizlik sifatinin oranin mevsimi denilebilecek bir ulke.. adi ne kadar ozgurluk kalibindan gelse de genel goruntu ile tamamen alakasiz bir portre.. ciddi bicimde elektrik ve icme suyu sikintisi mevcut.. her yerden jenerator sesleri yukseliyor (guzellik salonu dahil).. cep telefonu sarj bufeleri var 20 dakikasi 40 cent'e..
    bir de duvar gazetesi mevcut daily talk adinda.. kara tahtaya adamin biri her gun duzenli olarak haberleri yaziyor tebesirle ve halk gelip okuyup gidiyor, belki de tek duzenli seyi bu.. allah dusurmesin..
  • (bkz: george weah)
  • nufusunun %30' u muslumandir
hesabın var mı? giriş yap