şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bir haftadır devam eden olaylar silsilesi. bingazi, trablus gibi büyük kentlerde şiddetle devam etmekte. kaddafi'nin oğlu göstericiler tarafından esir alındı haberi geldi. bugün ise kaddafi'nin sırf bu ayaklanmalar için özel bir askeri birlik kurdurduğu.. hatta uçaklarla da göstericiler sürekli taciz ediliyor. olaylarda ölenlerin sayısı ise azımsanmayacak kadar fazla.
 • olayların yağmalamalarla harmanlandığı bilgileri gelmekte olan ayaklanma.
 • ülkede yaşayan türk vatandaşlarını almak için üç thy uçağı tahsis edilmiş.
 • kaddafi'nin başarılı olmasına asla izin vermeyeceği ayaklanmadır. ben libya'ya yalnızca iki kez gitmiş biri olarak bunu görebildiğim halde, ömrünü orada geçirmiş bu ayaklanmacıların bunu görememiş olmasına inanamıyorum. iki aydan beri yaşanan gelişmeler kaddafinin her türlü tedbiri alması için yeterli zamanı sağlamıştır. kaddafi'nin uluslararası kamu oyunun tepkilerini siklemeyeceğini bugüne kadar ki (41 yıl boyunca) uygulamalarından anlamak zor olmasa gerek. kaddafi'nin isminin bile ulu orta telaffuz edilmesinden korkulan bir ülkede hangi akla hizmet böyle aptalca, hesapsızca bir ayaklanma başlatılıp onca insanın kanına girilmiştir? esas irdelenmesi gereken bu sorudur. bir avuç gerizekalı provoke edilip, kurulmağa çalışılan yeni ortadoğu projesinin libya halkası da aradan çıkarılmaya çalışılmış ancak çok sert bir şekilde duvara toslanmıştır. ama önemli değil ölenler nasılsa müslümanlardır, araplardır. müslümanlar herzaman olduğu gibi başrolünü başta abd olmak üzere emperyalistlerin oynadığı oyunda figüranlığa devam etmektedirler. onların hedeflerinin gerçekleşmesi uğruna hesapsızca ölüme itilmektedirler.

  41 yıldır hüküm süren bir yönetimin değiştirilmesi için 1-2 yıl daha bekleyip, daha uygun ve kansız bir çözüme varılamaz mıydı? adam zaten tavizler vermeye başlamış, daha akıllıca davranılıp istenilenler barışçı bir şekilde elde edilemez miydi? emperyalistlerin yazdıkları oyunları illa onların belirlediği zaman içersinde ve onların yazdığı şekilde mi oynamak zorundayız? tunus'da, mısır'da, bahreyn'de, yemen'de, libya'da vd olanlar müslüman halklar faydalansın ve daha iyi yaşasın diye uygulamaya konan insancıl projeler değildir. hiç kimse romantik devrim hülyaları görmesin. sonunda olan gene müslümanlara olacaktır. (bkz: ırak), (bkz: afganistan).
 • maalesef amca'nin gucunun yetmeyecegi ayaklanmadir. iki kez gitmekle kesin hukme karar vermemek gerek. koprunun altindan cok sular gecmis durumda. su an herkes panikte.
 • dun bingazi'de ozel birlikler disinda ordunun buyuk bolumu muhaliflerin safina gecti.
 • ortadoğuda ülkeler arasındaki ayrım başındaki diktatörün abd ve ab yanlısı olup olmadığına göreydi (petrolü var, yok o ayrı bir ayrım konusu), şimdi halk ayaklanmaları sonrasında daha değişik bir tablo ortaya çıkacak. bir kişiyi ya da avanesini kafalamak yerine daha geniş kitleleri kafalamak gerekecek. belki halkın refahı artacak, belki yarın daha da kötü olup, gelen gideni aratacak, bilemeyiz. bildiğimiz halk başındaki adamı istemiyor ve göndermek için tek yol olan ayaklanmayı seçiyor, düzeni değiştirmeyi istiyor. libyada olan da budur işte.

  kaddafi sevgi pıtırcığı olduğu için çok yanlış bir ayaklanma, halkı kışkırtıyorlar, kaddafi gibi arap dünyasının lideri bir adamı abd ve israil saf dışı etmek istiyor. delikanlı değil lan bu libya halkı... değil mi ?

  adam tayyip'e bir ödül verdi diye hiç kimsenin sesi çıkmıyor. orada bir diktatör var, insanların hayatı iki dudağının arasında. kimsede ödül alırken 'biz bu ödülü alıyoruz da kim veriyor bize bu ödülü' diye sormamış anlaşılan. gururla çıkıp televizyonlarda 'kaddafi akıllı olsun, halkını dinlesin' diyemiyor. şimdilik ignore tuşuna basıyor birileri.

  **ve ignore yerine delete dediler. next?
  kaddafi muhaliflerince öldürüldü, tam insana yakışır vahşilikte, acımasızlıkta oldu her şey. kameraların önünde, mesaj verir gibi.

  muhtemelen artık şeriat hükümleri ile yönetilecek libya. şeriat ile yönetilen ve arap baharının uğramadığı bir başka ülke gibi.

  [http://www.youtube.com/watch?v=a6ohzdonztu http://www.youtube.com/watch?v=a6ohzdonztu]

  (bkz: mustafa abdülcelil)
 • mısır ayaklanmasının dünya çapında ses getirmesinin önemli etkenlerinden birinin sosyal ağlar olduğunu düşünürsek,

  dünyada bazı şeylerin iyiye doğru gitmesi isteniyorsa, mısır'daki kadar önemsenmesi gereken ayaklanma.
 • iç savaşa doğru gitmekte olan ayaklanma.

  tunus ya da mısır'dakinden farklı olacak devrim.

  kaddafi'nin oğlu hepsini yok edeceğiz diyor. ortalığın kandan ırmak olmasından çekinmeyiz noktasında birisiyle karşı karşıyayız.