şükela:  tümü | bugün
 • me$hur ingiliz askeri stratejisti ve tarihci.
  tam adi basil liddell hart olmasina ragmen genelde ilk ismini hic kullanmaz ve "bana kisaca liddell hart diyebilirsin" diye takilir.
 • tam adı sir basil liddell hart'tır. 1895 yılında pariste doğdu ve 1970'de öldü. cambridge st. paul's ve corpus koleji'ni bitirdikten sonra orduya katıldı. daha sonra da birinci dünya savaşı'na katıldı. 1942 yılında sakatlandı ve üç yıl sonra yüzbaşı rütbesiyle emekli oldu. hava gücünün ve zırhlı birliklerin ateşli savunucusu ve destekçisi oldu. 1937 yılında savaş bakanı'nın danışmanı oldu. 1925-35 yılları arasında daily telegraphın, ikinci dünya savaşı'nın başladığı 1939 yılına kadar da timesın savaş muhabirliğini yaptı. en önemli askeri strateji uzmanı ve tarihçilerden biri olan hart bir çok ülkede konferans ve seminerler vermiştir ayrıca 30'u aşkın kitabı bulunur.
 • savastan sonra alman generalleriyle roportaj yapmis olan kisi. alman generallerinin blitzkriegi ve tank savasini gelistirirken ornek aldigi,kitaplarindan faydalandigi yegane kisi...
 • yıllarca savunduğu fikirleri düşman ülke almanya'da bir generalin kullanmasını ve 6 yıl boyunca avrupa'yı kasıp kavurmasını izlemek zorunda kalmış kişidir. heinz guderian'ın ilham kaynağıdır. zırhlı birliklerin fransızların kullandığı gibi piyade destek silahı olarak değil ayrı ve bağımsız bir sınıf olarak kullanılmasının daha etkili olacağını savunmuştur. bu fikri kullanan almaların bu fikri saçma bulan fransızları, hem de bu fikre bakış açısının yarattığı farklara bağlı olarak hezimete uğratmış olması tarihin iilginç cilvelerinden biridir. zira almanya fransa'ya saldırdığında, fransızlardan daha az sayıda tanka sahipti ancak hart'ın doktrinlerini en iyi şekilde uygulamaya koymuşlardı.
 • zırhlı birlikler üzerine hayata geçmemiş ama ilerde devrim yaratacak fikirleri zamanında edinmiş, dile getirmiş ilk insanlardandır (general füller ise diğeridir) ancak blitzkrieg'in ilham kaynağı olsa da blitzkrieg'in sahibi değildir. üstleri izin verse belki olurdu. ancak guderian ilham kaynağı olmasına rağmen eserinin sahibidir kanımca. hayatlarını ve yaptıkları işi okuyunca daha iyi anlaşılabilir ki; hart daha çok masabaşı adamıyken, guderian daha küçüklüğünden beri olduğu konuma gelene kadar adeta içgüdüsel, doğuştan gelen bir karakter olarak arazi adamıydı, görev adamıydı ve zaten savaş sırasında bile cephe karargahında değil de half-tank'ı ve emir subayı ile ön hatlarda takılıyordu. liddell hart, birinci dünya savaşından sonra da ikinci dünya savaşından sonra da türkiye'deki "askeri tarih ve strateji etüt başkanlığı'nın" ingilteredeki dengi olan kuruma dair işler yapmıştır genelde. ancak guderian daha gençliğinde motorlu taşıtların efektif kullanımı üzerine düşünceleri nedeniyle motorlu lojistik subaylığı getirilmişti ve sonrasında ilerleyerek tanklara piyesler hazırlayıp izledi, taktikleri geliştirip arazi üzerinde uygulamaya koymaya çalıştı, savaşta da kullandı. ikisinin de hakkını iade edelim. sonuçta ilk tankı ingilizler saldı araziye, üzerine ilk düşünceleri onlar koydu.
 • birinci ve ikinci dünya savaşı tarihi ile ilgilenenlerin okuması gereken kitapların yazarı birinci kalite bir savaş tarihçisidir aynı zamanda. özellikle birinci dünya savaşı tarihinin ilk bölümleri, savaşa giden yolun nasıl bir tren kazası tadında olduğunu çok güzel bir biçimde anlatır.
 • liddell hart büyük adam.
  öfkeli ve gururlu.
  öfkeli çünkü kendi ülkesindeki generaller onu alman generaller kadar ciddiye almamış.
  gururlu çünkü zırhlı birliklere verdiği önem konusunda haklı çıktığına bütün dünya şahit olmuş.

hesabın var mı? giriş yap