şükela:  tümü | bugün
 • insan iliskilerinin, ask ve arzularin gerceklikle irdelendigi, benlik ve kimligi sorgulayan fakat sonlarina dogru beklenilen olaylarin gerceklesmedigi, daha dogrusu aciklayici bir sonuca ulasmadigi, zaman zaman kafa kurcalayan, sorularla dolu olan okunasi, guzel bir milan kundera kitabi. can yayinlari tarafindan basilmistir.
 • chantal ve kendisinden küçük, genç sevgilisi jean-marc'ın aşklarını ve kendilerini sınamaya karar verdikten sonra beklenmedik bir şekilde dallanıp budaklanan olaylar üzerine kurulu nefis bir milan kundera romanı. iletişim bozukluğunun en çarpıcı örneklerinden birisini görmek mümkündür.
 • " dostluk bir insana yalnızca belleginin dogru calısmasını saglamak icin gerekli. gecmisini anımsamak, onu hep sırtında tasımak, dedikleri gibi, belki de insanın kendi ben'ini koruyabilmesi icin gerekli tek kosul. ben'in cekip kuculmemesi, oylumunu koruması icin, anıları bir saksı cicegini sular gibi sulamak gerekiyor; ve bu sulama isi, gecmisin tanıkları ile, yani dostlar ile surekli temas halinde kalmayı zorunlu kılıyor. onlar bizim aynamız; bellegimiz; onlardan hicbir sey beklemiyoruz, yeter ki zaman zaman o aynayı parlatsınlar, parlatsınlar ki, yuzeyinde kendimizi gorebilelim. " diyor milan kundera kimlik'te.
 • ilk başlarda milan kundera yazın çizgisinden uzak olsa bile,sonunda yapmış yine yapacağını kundera dedirten,aşkın bakışının sadece yalnızlaştıran bir bakış olduğunu belirten kitap.
 • têtes raidesin gratte poil albumunden bir eser. noir désir'in eslik ettigi bir versiyonu da bulunmaktadir
  (not: yoksa orijinalinde beraber mi soyluyorlar bilemiorum)
  ee sozlerini yazmadan olmaz....

  le clan des rues les clandestins
  le cri des chiens hurlent à la ronde
  j'suis pas inscrit sur la mappemonde
  y a pas d'pays pour les vauriens
  les poètes et les baladins
  y a pas d'pays
  si tu le veux
  prends le mien

  que paris est beau quand chantent les oiseaux
  que paris est laid lorsqu'il se croit français

  avec ses sans-papirs
  qui vont bientôt r'partir
  vers leurs pays les chiens
  on a tout pris chez eux y a plus rien

  de rétention en cale de fond
  j'en ai même oublié mon ombre
  je promène moi dans vos décombres
  on m'a donné un bout de rien
  j'en ai fait cent mille chemins
  j'en ai fait cent
  j'en ai fait un

  un chemin de l'identité
  l'iditenté l'idétitan
  l'y tant d'idées à la ronde
  et dans ce flot d'univériens
  j'aurai plus d'nom j'aurai plus rien
  dis moi c'est quand tu reviens
  que paris est beau quand chantent les oiseaux
  que paris est laid lorsqu'il se croit français

  avec tous ces champs d'tir
  et tous ces fous du tir
  y visent pas que les lapins
  c'est plus du gros sel
  c'est des tomawaks
  ou des missiles sol-air
  ou des skuds
  et moi avec mon pistolet en bouchon
  je pars au front

  paris sera beau quand chantera les oiseaux
  paris sera beau si les oiseaux
  mais non paris sera beau car les oiseaux

  paris sera beau.
 • "erotizm; ticari açıdan karmaşık bir olaydır, çünkü herkes bir yandan erotizmi yaşamaya can atarken, öte yandan, mutsuzluklarının, yoksulluklarının, kıskançlıklarının, komplekslerinin ve acılarının nedeni olarak ondan nefret eder..." diyerek kişiyi kendinden geçiren, zamanı, ilişkileri, felsefeyi, varoluşu bulabileceğiniz milan kundera'nın olağanüstü eseri, kısa ve öz bir roman.
 • milan kundera'nın, fransızca olarak kaleme aldığı ilk romanıdır. varolmanın dayanılmaz hafifliği kadar ünlü olamamıştır nedense. oysa ki, kadın erkek ilişkilerindeki -hiç de doğal olmayan- zorlama zırvaların, çok yalın ve hatta acımasızca gözler önüne serildiği en iyi romanlardan biridir. mızmızların ve postmodern romantiklerin bu romandan uzak durmasında fayda vardır.
 • haydn'ın beyninin nasıl işlediğini keşfetmek için öldükten sonra kafasının kesildiği, einstein'ın da öldükten sonra öğrencisi tarafından gözlerinin çıkarttırılarak alkol kavanozunda saklandığı ile ilgili verdiği detaylarla beni "harbi mi lan?" diye kıllandıran kundera eseri. *
 • gülünesi aşklar ile tanışmıştım kundera ile. övülen bir yazarsanız insanların beklentileri normalden biraz daha yüksek olur. milan kundera'ysanız o beklentileri fersah fersah aşıp da verirsiniz.
  l'identite böyleydi...

  ''yaşamın özü, yaşamı sürdürmektir: doğurmaktır ve ondan önce gelen birleşmedir ve birleşmeden önce gelen ayartmadır, yani öpüşmeler, rüzgarda uçuşan saçlar....
  evet bu sefalettir. özgürlük mü? sefaletinizi yaşarken mutsuz ya da mutlu olabilirsiniz. özgürlüğünüz işte bu seçimi yapmaktan ibarettir.''
 • farklı bir anlatımı olan, güzel ve akıcı bir kitap. insanı düşünmeye, sorgulamaya sevkeden bölümleri var. fakat şahsi görüşüm şudur ki; özellikle son bölümleri daha güzel, daha özenli, daha farklı, kitabın gidişatına daha yakışır bir şekilde yazılabilirmiş. bu açıdan yazık olmuş bana kalırsa, çok daha önemli bir edebi eser olabilecek potansiyeli varmış romanın.