1. liderler kitleleri peşlerinden sürükleme karizmasına sahip kişilerdir.önder de denir bunlara.yöneticiler ise organizasyon kabiliyetleriyle kişilere bulunmaları gereken yerleri bildirerek gerekli ayarlamaları yaparlar.bir lider öngördüğü hedefe kitlesini ulaştırmak için doğru stratejistler ve yöneticilerle çalışmalıdır.liderlerin büyük bir kısmı zaten yüksek egolarından ötürü rahatsız tiplerdir.bunlar yalaka yöneticilerle çalışırlarsa sapıtırlar.lider ve yönetici ayrımı,şahve vezirde olduğu gibidir.
 2. her ikiside kategorize edilmekten kurtulamayan hayali kavramlardır. gerçek hayat kişisel gelişim kitaplarındaki gibi siyah ve beyazdan ibaret olmadığından, lider şöyledir yönetici böyledir gibi genellemeler boştur, sallamadır. lider adam zaten iyi bir yönetici olmak durumundadır, iyi bir yöneticinin özellikleri arasında da liderlik vasfı olmazsa olmaz.
 3. örneklenecek olursa; lider kişi, parti genel başkanıdır. yönetici ise parti genel sekreteridir. özellikle sol tandanslı partilerde bu durum daha iyi gözlemlenir.

  lider kişinin acı ve zevk eşiği, uçlarda gezer, her zaman doğru işler yapmak durumunda değildir, marjinal davrandığı da olur. herkesin görmediğini gördüğü , herkesin yaşamadığını yaşadığı, herkesin yapmadığını yaptığı için liderdir. yönetici ise daha düz, sıradan bir yapıya sahiptir.
 4. varolan bir sistemin idaresini saglayan kisiye yonetici denir. iyi bir yonetici, sistemin ilerlemesi gereken dogrultuda hedefler koyarak, altindaki insanlari ve ekipmani bu hedefe en optimum sekilde ulastirabilecek sekilde organize eder.

  lider ise kendi belirledigi bir vizyona sahip olup, icinde bulundugu sistemi bu vizyon dogrultusunda degistirmeye veya mevcut sistemi yikip yeni bir sistem getirmeyi hedefleyen ve bu amac konusunda etrafindaki insanlari ikna ve motive eden kisiye denir.

  boyle bir tanimla, yoneticiligin daha statik, liderligin daha devrimci, yenlikci oldugu sonucuna ulasabiliriz. yoneticiler insanlari sadece idare eder ama liderler insanlari bir amaca inandirip pesinden surukler. bazi kaynaklarda, yoneticinin sadece altinda bulunan insanlari idare ettigi, liderin ise bizzat isin basina gecip kollari sivayarak ise katildigi seklinde tanimlar da var. sanirim sadece isi nasil yaparimla kalmayip, yaptiginiz isi sorgulamaya ve alternatif yollari arastirip gelistirmeye gectiginiz ve etrafinizdaki insanlari da farkli yollarin daha iyi olduguna inandirabildiginiz anda yoneticilikten liderlige gecmis oluyorsunuz.

  (bkz: #27992985)
 5. her lider bir yoneticidir ancak her yonetici asla lider olamaz.
  yoneticiler direktif verir, liderler yonlendirir.
  yoneticiler genelde sahadan uzak oturduklari yerden is yaparlar. liderler isi yapmasini da bilir, sahaya da inerler. yalniz bu konuda cok ince bir cizgi vardir benim gozlemledigim kadariyla, lider ozelligi tasiyip da, isin icinde fazla aktif bulunup, detaylarda kaybolup dolayisiyla yoneticiligini bile basariyla yapamayan insanlar da mevcuttur. bu da is askinin, lider olabilecek bir kapasiteyi, nasil da kotu bir yonetici haline getirebildigini gosterir bazi bazi.

  yoneticiler genelde paper workslerle ugrasirlar. ancak liderlerin su an anlayamadiginiz adimlari, 1 sene sonra cok ciddi pozitif degisimlerle kendini belli eder.

  kisa vadede ikisini asla ayiramazsiniz ancak uzun vadede lider kisiyi digerlerinden ayirabilirsiniz.

  bu da lider kisinin vizyonudur.