şükela:  tümü | bugün
 • liderler kitleleri peşlerinden sürükleme karizmasına sahip kişilerdir.önder de denir bunlara.yöneticiler ise organizasyon kabiliyetleriyle kişilere bulunmaları gereken yerleri bildirerek gerekli ayarlamaları yaparlar.bir lider öngördüğü hedefe kitlesini ulaştırmak için doğru stratejistler ve yöneticilerle çalışmalıdır.liderlerin büyük bir kısmı zaten yüksek egolarından ötürü rahatsız tiplerdir.bunlar yalaka yöneticilerle çalışırlarsa sapıtırlar.lider ve yönetici ayrımı,şahve vezirde olduğu gibidir.
 • her ikiside kategorize edilmekten kurtulamayan hayali kavramlardır. gerçek hayat kişisel gelişim kitaplarındaki gibi siyah ve beyazdan ibaret olmadığından, lider şöyledir yönetici böyledir gibi genellemeler boştur, sallamadır. lider adam zaten iyi bir yönetici olmak durumundadır, iyi bir yöneticinin özellikleri arasında da liderlik vasfı olmazsa olmaz.
 • örneklenecek olursa; lider kişi, parti genel başkanıdır. yönetici ise parti genel sekreteridir. özellikle sol tandanslı partilerde bu durum daha iyi gözlemlenir.

  lider kişinin acı ve zevk eşiği, uçlarda gezer, her zaman doğru işler yapmak durumunda değildir, marjinal davrandığı da olur. herkesin görmediğini gördüğü , herkesin yaşamadığını yaşadığı, herkesin yapmadığını yaptığı için liderdir. yönetici ise daha düz, sıradan bir yapıya sahiptir.
 • vizyon(lider), misyon (yönetici) farkıdır.
 • aslında iki kavram birbirine bağlıdır aynı bedende var olabilirler. kişi lider bir yöneticiyse eğer tadından yenmez yanında bile yatılır. şimdi lider ve yönetici arasındaki farklara değinelim not alın:
  -lider mimardır, yönetici inşaatcı.
  -lideri sınayan elde ettiği başarı değildir.
  -yönetici sürdürür, lider geliştirir.
  -yönetici statükoyu kabul eder, lider ona meydan okur.
  -yönetici klasik anlamda iyi bir askerdir.
  -biri yatırım olarak bakarken, diğeri masraf olarak bakar.(hangisi öyle bakıyor siz bunu iyi bilirsiniz)
  -lider sistemler üzerindeyken, yönetici sistemler içindedir.
  -lider merdiven doğru duvara mı dayalı? diye bakar, yönetici merdivene hızla tırmanmaya çalışır.
  şimdi kitaplar öyle anlatır ki bütün yöneticiler mal, liderler akıl küpü dersin ama lakin ki öyle değildir. her yöneticinin içinde birazcıkta olsa liderlik vardır sorun sadece bu oranın ne kadar olduğuyla alakalıdır. oranın düşük olduğu yöneticiler görmek isterseniz özel sektöre değil, bkz devletteki yöneticiler.
  hepinize hayatınızın lideri olma yolunda bolca başarılar
 • kısa ve öz olarak özeti şöyledir;

  http://undercdn.under30media.netdna-cdn.com/…x.jpeg
 • aralarında var olan dağlar kadar fark, ülkemiz özelinde gezegenler kadar diye cereyan etmektedir.
  neden? çünkü bu ülkede yönetici olmak ya bağlantılarınızın gücüne ya da ne kadar iyi yalakalık yaptığınıza bağlıdır bazı istisnalar dışında.
 • ülkemizde yöneticilerin ve patronların hepsi kendini lider zannetmektedir. yönetici ve patronlar çalışanlarının kendileri ile aynı ülküyü hedefi paylaştığını sanmakta ve durumun öyle olmadığını anladıklarında da "yok arkadaş bu devirde çalışkan, işe sahip çıkacak, güvenilir adam bulmak çok zor " diye hayıflanmaktadırlar. patronluğun yada yöneticiliğin kendiliğinden liderlik özellikleri barındırdığını ve otomatik olarak ta çalışanların kendilerini öyle gördüklerini zannetmektedirler. bu da cahilliğin, insandan, profesyonellikten anlamamaktan kaynaklanmaktadır. ayrıca çalışanlar yada yöneticiler arasındaki lider karakterli yada liderliği anlamış ve uygulayan kişileri de sevmezler ve insan yönetmeyi bilmemekle suçlarlar.

  sen adama kıymet verme, para verme, sigortasını yapma, mesaisini ödeme, zam yapma, arkasından ayrılma, fikirlerini çal kendi fikrinmiş gibi kullan, işin sorumluluğunu altındaki adama yükle, gerektiğinde kendi kıçını kurtarmak için adamı kurtların öne at, hata yaptığında laf sok tehdit et, kendi akraban aynı hatayı yapınca "gözden kaçmış" diyerek geçiştir, ekip çalışmalarında hatayı ekibine ödülü kendine ayır sonra "kendi işi gibi sarılmıyor" diyerek bir de p.zvnklik yap, şikayet et kıçımın lideri.

  adamı destekle, fikirlerine değer ver, önünü aç, adam gibi parasını zamanında ver (çok ver demiyorum o başka bir konu), güvende hissettir, sorunlarında yanında ol, sorumluluğu paylaş, çalışana yol göster, kendini geliştirmesine fırsat ver, senin işini daha iyiye götürmek için sana bile direnmesine imkan ver, akrabanı diğer çalışanlardan ayırma, adil ol, o zaman adam senin işini nasıl koruyor bak görürsün.

  kıçımın lideri değil gönlümün lideri ol.
 • yönetici işleri doğru yapar, lider ise doğru işi yapar.
  yani yönetici, işlerin kanuna ve nizama uygun olmasına dikkat eder; lider ise gerekirse kuralları esneterek doğru olduğuna inandığı işi yapar.
 • varolan bir sistemin idaresini saglayan kisiye yonetici denir. iyi bir yonetici, sistemin ilerlemesi gereken dogrultuda hedefler koyarak, altindaki insanlari ve ekipmani bu hedefe en optimum sekilde ulastirabilecek sekilde organize eder.

  lider ise kendi belirledigi bir vizyona sahip olup, icinde bulundugu sistemi bu vizyon dogrultusunda degistirmeye veya mevcut sistemi yikip yeni bir sistem getirmeyi hedefleyen ve bu amac konusunda etrafindaki insanlari ikna ve motive eden kisiye denir.

  boyle bir tanimla, yoneticiligin daha statik, liderligin daha devrimci, yenlikci oldugu sonucuna ulasabiliriz. yoneticiler insanlari sadece idare eder ama liderler insanlari bir amaca inandirip pesinden surukler. bazi kaynaklarda, yoneticinin sadece altinda bulunan insanlari idare ettigi, liderin ise bizzat isin basina gecip kollari sivayarak ise katildigi seklinde tanimlar da var. sanirim sadece isi nasil yaparimla kalmayip, yaptiginiz isi sorgulamaya ve alternatif yollari arastirip gelistirmeye gectiginiz ve etrafinizdaki insanlari da farkli yollarin daha iyi olduguna inandirabildiginiz anda yoneticilikten liderlige gecmis oluyorsunuz.

  (bkz: #27992985)