şükela:  tümü | bugün
 • demokrasinin en temel, en doğal, en elzem taleplerinden biridir.

  ama yaklaşık 15 senedir tüm liderlerin katıldığı gerçek bir açık oturum izleyememiş bir toplum için, talepten öte çok acil bir ihtiyaç olsa gerektir.

  liderler açık oturumu, sıradan iyi insanların, oy verecekleri kişileri en gerçek, en çıplak halleriyle görebilecekleri yegane adil platformdur.

  keza varlığıyla olduğu kadar, yokluğuyla da somut bir kanıttır:

  varlığıyla somut bir kanıttır,
  çünkü o sırada ülke ne kadar kötü yönetiliyor olursa olsun yöneticilerin demokrat olduğunu gösterir.

  ve yokluğuyla da somut bir kanıttır,
  çünkü işler ne kadar yolunda gidiyormuş gibi gözükürse gözüksün, yöneticilerin cevaplayamayacakları sorular olduğunu gösterir.

  lider olma iddiasındaki birinin diğer liderlerle halk huzurunda kanlı canlı karşı karşıya gelmekten kaçması, tek başına en büyük acz ve korkaklık delilidir.

  keza, bu kaçışı yüksek sesle halkın gündeminde tutmayan; her fırsatta rakiplerini canlı yayına çağırmayan muhalefet de korkak ve kolaycıdır.

  türkiye'de son gerçek liderler açık oturumu (tüm liderlerin katılımıyla yapılanlardan bahsediyorum) 1990'lı yıllarda yapıldı.

  2002 senesinde ise, 3 kasım seçimlerinden önce, nedense sadece rte ile deniz baykal'ın katıldığı bir "seçim arenası" düzenlendi, uğur dündar tarafından.

  o dönem "neden sadece iki lider katılıyor?" diye sorulduğunda, "kamuoyu yoklamaları, seçimin bu iki lider arasında geçeceğini gösteriyor" diyorlardı.

  oysa seçim sonuçları bu iki partinin toplam oy oranının sadece %53 olduğunu gösterecekti.

  13 sene sonra, görmezden gelinen halk iradesinin halen %47 civarında olması acı bir tesadüftür diyelim; affetsek de unutmayıp geçelim.

  aslında böyle bir açık oturuma kavuşmamız için için en ideal zaman, 2014 cumhurbaşkanlığı seçimlerinden hemen öncesiydi. ama biri hariç kimse böyle bir talepte bulunmadı.
  ilginçtir ki medya ve sözlük de bu hayatî eksikliği layığıyla kurcalamadı...

  bu kez, açtığı başlığın tüm entry'lerini giren yazar ezikliğine düşmek pahasına, seçime kadar bu çağrıyı olabildiğince gündemde tutmaya çalışacağım.

  en kötü ihtimalle ontolojik açıdan onkolojik ülkelerim kadar ciddiye alınır, en iyi ihtimalle küçük bir umut ışığı yakmış oluruz.
 • açık oturum yapılsın da, ahmet davutoğlu katılmasın lütfen.

  çünkü o yüce adamın, laf dalaşından daha önemli işler yapması gerekiyor.
 • o açık oturuma frank underwood da konulursa tadından yenmez.
  ciddi yaklaşacak olursak sonuna kadar desteklediğim durumdur.
  demokrasilerin işleyişi açısından açık oturumlar liderlerin seçim meydanlarında atışmasından daha sağlıklı ve daha verimli olmaktadır.
 • ahmet davutoğlu katılsın, ama akp'lilerin genelde yaptığı gibi büyüklenip laf dalaşı yapmasın lütfen zira o makamda birine büyüklük yakışır büyüklenmek değil.

  akp'li arkadaşların şu yalakalık sevdaları varken tabi, kim izleyecek bu açık oturumu bilmiyorum. taraftarlığın yarattığı pespayelikten bıktı usandı insanlar, azerbeycan gibi doğulu bir ülkede bile senin benim meclisimden çok daha kaliteli tartışmalar yapılıyor. bizde tavana çiğ köfte atıp köfte tuttu mu tutmadı mı diye orayı işgal edenler vardı, bu pespayelik sonucunda buralara geldik.

  feyz alın azıcık, fikrine katıl katılma ama rakibine saygı duy;

  https://www.youtube.com/watch?v=niqvs6ovs68
 • kamuoyu yoklamalarında oy oranı %1'in (yazıyla yüzde bir) üzerinde gözüken tek bir partinin lideri dahi çağırılmasa eksik kalacak açık oturumdur.
 • 12 nisan 2015 yazarların kılıçdaroğlu'na soruları gibi avuntularla kendimiz çalıp kendimiz oynamamamız için elzem bir çağrıdır.
 • açık oturumu laf dalaşı zanneden tek hücrelilerin olduğunu görmemizi sağlayan istek.

  vay emenike.bu adamlar nefes alıyor.
 • kemal kılıçdaroğlu'nun cevapsız bıraktığı bir istektir. kaydedildi.
 • tahminen 500 milyon lira harcama yaparak bizi dürtmek için bizden izin isteyecekler! yani çok meşguller. oturum moturum yok, oturumu biz zaten halk olarak her gün yapıyoruz.
 • kendi götlerinden korkan liderlerin katılamayacağı bir açık oturum için yapılan çağrı. önceden hazırlanmış sorular yok, prompter yok, soru sorucam diye methiyeler düzen göt yalayan gazeteci müsvetteleri yok. ee haliyle bu adamlarda yürekte yok.