şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: sulta)
  turk siyaseti'nde yillarin geyigi. siyasi partilerin genel ba$kanlarinin geni$ yetkilerini tanimlayan kalip. demokrasinin onundeki en buyuk engellerden birisi olarak gosterilegelmi$tir hep.
 • türkiye insanının iki yüzlülüklerinden biridir. kime sorsanız şikayet eder, ama bir de seçim sonuçlarına bakın ve anlayacaksınız ki:

  -lider sultası halkın umrunda değildir.
  bunu en ağır uygulayan parti akp'dir. ama seçim sonuçlarına bakın, kimse umursamamıştır. kim bakmıştır akp seçmeninden seçtiği adaylara?

  -güçlü liderler, güçlü bir örgütten ve iyi aday listesinden daha çok oy alırlar.
  %47 oy sadece ve sadece tayyip erdoğan'ın başarısıdır. şu ana kadar başarısız olan partilerin hemen hemen hepsi kötü hazırlanmış listelerden değil, başarısız liderlerden kaybetmiştir.

  -herkes liderine oy verir.
  son 20 yıldır oyu artan partilerin, başarısı liderlerinde saklıdır. ve silinen partilere bakın, %1'i geçemeyen partilere bakın, ve liderlerinin ne kadar bunda payı olduğunu göreceksiniz.

  türk insanının samimi olmadığı bir meseledir lider sultası. sevilmemesini bırakın pek de tasvip edilmektedir. ayrıca partiler için kötü falan da değildir.
 • seçilmişlerin vicdanlarına göre hareket edememesidir.
 • bugünkü iktidarın sahibi ak partinin üst düzey kadroları yıllar önce fazilet partisinden ayrılıp yeni parti kurarlarken iki laflarından biri buydu. her yerde lider sultası olmayan parti reklamı yapıyorlardı. kadere bak. 30 yaşımı geçdim, gözümle gördüklerimi bir kenara bırak, yakın tarihi de iyi bilirim, sonuçta kağıt üstünde de olsa tarihçiyim. şu ülkede lider sultası ya da kelimeyi herkesin anlayacağı dile çevirirsek, lider otoritesi-hakimiyetine göre sıralama yapsak sıralama eminim şöyle olurdu:

  1-chp, mustafa kemal atatürk (ki lider sultasını kaldıracağım diye bir iddiası yoktu)
  2-akp, recep tayyip erdoğan
  3-mhp, alparslan türkeş
 • türk siyasetinin en büyük problemi lider sultasıdır. koltuk sevdasından yeni yüzler görmedikçe gelişmemiş demokrasimiz hep yerinde sayacak, kaybedenler gitmesini bilmiyor, tıkanıyoruz.
 • gelenin gitmemesi, habis ur gibi çevresini sarması, kendinden başka kimseye geçit vermemesi. türkiye'nin başının belasıdır. aslında çözümü basittir, yasal düzenleme ile süre sınırlansa iş biter.