şükela:  tümü | bugün
  • şahsımca aklıma gelen fikirdir. belki liderlerden birileri veya danışmanları burada yazılan edileni görür ve seçim vaadi olarak ekler. elbette herkes kendi açısından bakmalı. kendi lokal alanında oluşan veya yaşamına etki eden sorunları dile getirme konusunda hürdür.

1- benim kızım doğumsal kalp hastası. türkiye içerisinde doğumsal kalp hastalığı konusunda tek bir ana merkez yok. evet oldukça başarılı cerrahlarımız, pediatrik kardiyologlarımız var. fakat sadece bu alana odaklanmış bir hastanemiz neden yok? bu elbette kalp değil, diğer branşlarıda kapsamalı. maalesef doğumsal hastalıklarla dünyaya gelen çocuklarımızın sayısı her geçen gün artıyor.

2- alerji.
    kızımızın 2 sene boyunca çektiği, hala ara ara çekmeye devam ettiği bir sorun. bence alerji ilerleyen senelerde dünyanın en belalı rahatsızlığı haline gelebilir. oldukça zahmetli ve zor kollara sahip olan alerji rahatsızlığı konusunda atılımlar yapılmasını beklerim. alerjidir, aman ne olacak şeklinde hafife almayın düşündüğünüzden çok daha ağır sonuçları olan bir rahatsızlıktır.
    cerrahpaşa bu alanda oldukça başarılı isimleri yetiştiren nadide bir merkezdi. bu merkez yeniden eski günlerde olduğu gibi hayata geçirilemez mi? orada olan idealist insanların kaybedilmesi büyük bir hata değil midir?

3- yerli tohuma dönüş.
    2006 senesinde çıkartılan tohumculuk kanunu iptal edilmesi bir diğer beklentimdir. kendi tohumlarımızla tarım yapmak ve kendi eko sistemimize has tarım ürünlerinin doğal tarım yoluyla üretildiğini görmek isterim.
    anadolu berekettir, toprağı zenginlik demektir. erik yedikten sonra çekirdeğini rasgele fırlatsan seneye çekirdeğin düştüğü yerde erik fidesinin büyüme başladığını görürsün. bu bereketli toprakları neden kendi tohumlarımızla değerlendirmiyoruz? evlatlarımızı nereden geldiği belli olmayan ve hangi eko sistemde üretildiği belirsiz olan gıdalarla beslemek istemiyoruz. çocuklarımızın daha sağlıklı tarım ürünlerini tüketmesini ve daha sağlıklı büyümesini istiyoruz.

4- çocuk istismarı.
    bence en sert vaatler bu alanda verilmeli. eğer bir çocuk hangi anlamda olursa olsun istismar ediliyorsa bu affedilmemeli! kesinlikle tölerans gösterilmemeli, hafifletici sebep olmadan bunu yapan kişi en ağır şekilde cezalandırılmalı!

daha bir çok konu var fakat hepsini yazmak ciddi zaman alır. işin özü evlatlarımızdır. geleceğimizin daha sağlıklı olmasını istiyorsak evvela onların sağlıklarını korumamız gerektiğine inanıyorum.
  • ben adalet istiyorum!
    adil yargı!
    bağımsız...
    içine devletin fetö gibi tipler sızmasın diye devlette liyakat!
    tanıdığı olan değil. hak edenin hak ettiğini aldığı.
    bir de düşünce özgürlüğü.
    bu kadar amk!
    çok mu bişey istiyoruz ya!
  • (bkz: egitim)*
  • 1-) adaletli bir vergi sistemi. kendimize bir araba alırken devlete iki araba almak zorunda kalmamak.

2-) devlet kurumlarına alımların liyakate göre yapılması, kurumların cemaatler-tarikatlar arasında bölüştürülmemesi.

3-) dünyadaki tüm bilindik ve başarılı türk eğitimcileriyle yapılacak bir eğitim çalıştayı. bu çalıştay/çalıştayların sonucunda alınacak olan kararların bir devlet politikası olarak belirlenip uzun süre değiştirilmeden uygulanması.

4-) kamu harcamalarının kısılması, gereksiz devlet teşebbüslerinin özelleştirilmesi.* *

5-) yasama, yürütme ve yargı arasında bir daha kırılmayacak sertlikte bir güçler ayrılığı oluşturulması.

6-) medya patronlarının başka iş kollarında, özellikle devletle ilişkili iş kollarında iş sahibi olmalarının yasaklanması.

7-) girişimciliğin, hür teşebbüsün desteklenmesi.

gerisi gelir diye düşünüyorum.
  • “çocuklara, kadınlara, engellilere, günümüz dünyasındaki düzen gereği dezavantajlı olan tüm insanlara karşı suç işleyen, eziyet eden, şiddet gösteren, faydalanan kim varsa gün yüzü göremeyecek” vaadi bunlardan biridir.
  • arap harflerinin mağaza önlerinden kalkmadı
  • (bkz: bira 1 lira olacak)

dipçe: adalet, özgürlük, eşitlik vb. konularında bazı yazarlar tarafından çok güzel açıklamalar yapılacağı için bu entry'de bu konulara değinilmemiştir.
  • vaat değil de icraat görelim bence artık.
    ince güzel şeyler söylüyor, umarım cumhurbaşkanı olur ve söylediklerini icraata geçirir.
    ideoloji olarak tüm görüşleri bir araya getirip canlı yayında tartışmalarla karar almak benim de isteğim.
    olacak olacak .
  • (bkz: liyakat)

başka hiçbir şey istemiyorum.
  • genel olarak: adil bir yargı
    mobbing yapmayan kurumlar
    ekonomik refah
    gerçekten üreten türkiye

mesleğimle ilgili olarak: sözleşmeli öğretmenliğin, performans sisteminin kaldırılması, daha fazla öğretmen ataması