şükela:  tümü | bugün
  • ekonomiden çok anlamam ama ne zaman lidyalıların parayı bulması aklıma gelse bir sürü düşünce uçuşuyor.

- kralım parayı bulduk.
    - üzerinde resmim var mı?
    - yok.
    - beş para etmez o zaman.
  • üzerine imparator resmi basılmış her yuvarlak metal parçası 'para' olmamıştır, olamaz.
    bir değişim değeri olarak kullanılmaktan binlerce yıl uzak olan bu ''bulgu''yu bize
    ''para'' olarak kakalayan her 'tahmin' , arkeoloji tarafından kendine yontulmuş bir zihin tarafından dünyaya kabul ettirilme çabasıdır.
    ve ne yazık ki bu 'tahmin'in iler tutar yanı yoktur.
  • aklıma lidyalılar paray bulmasaydı one direction konseri bedava olacaktı.diyen erken bir kezban arkadaşımızı getirdi ya.
  • para kullanmanın aşamaları vardır. yani o elindeki kağıt ya da metal paralar pat diye bir günde kullanılmamıştır. ya da on yıl önce 6 sıfır attığımız gibi bir sonraki yılbaşından sonra şu madeni eşyaları alışverişlerde kullanacağız bunlara da para adını verdik dememişler canlarım azıcık mantık yürütün takas sisteminden paranın kullanımına biraz mantık yürütün bu kada cahil olmayalım lütfen saçmalatmayın beni yine
  • biraz ilkel dusun! misal bir muhabbetten yola cikalim:

recep : ahmet abi benim koyunlari sana verem be ya!
    ahmet: recep bende celik comak var!
    recep : nabacam celik comagi gotume mi sokacam! bana yukte hafif pahada agir bisi lazim! sen tanidiksin yabanciya gitmesin bak!

simdi bu isciler nereye sicacak?

lidyalilar olaya el atar!