• adam kazıklamaya çalışan e-ticaret sitelerinden bir başkası. çinden 1 dolara gelen şeyi 30 liraya kakalamasını biiiz çok iyi biliriiiiz.

http://www.aliexpress.com/snapshot/6019427316.html

http://www.lidyana.com/incili-ear-cuff
  • sahte saat satan firma.

türkiye'de distribütörlerin sattığı saatlerin fiyatlarını %20-%30 aşağıya düşürerek satan ve düzmece garanti belgeleri düzenleyen bey saat'e güvenmeyin. forumlarda gördüğüm kadarıyla bey saat-star saat-savran saat üçü de aynı kişilere ait ve sahte saat satıyorlar. lidyana gibi bazı e-ticaret sitelerinin de satışını artırdığı için işine geliyor ve bu saatleri satıyorlar.

forumlardan bir fikir edindikten sonra, hediye almak amacıyla lidyana.com'dan fotolarda göreceğiniz saatin siparişini 830 tl'ye verdim. (saat&saat'teki fiyatı ise 1110 tl idi.) gelen saatin satıcısı bu üç firma ise şüpheli yaklaşacaktım. 2-3 gün sonra saat geldiğinde garanti belgesinden satıcının bey saat olduğunu tespit ettim. saatin kadranı üzerinde siyah lekeler vardı, saat üzerindeki jelatin gelişigüzel şekilde bantla saçma sapan yapıştırılmıştı ve kullanma kılavuzundaki yazılar eğriydi. şüphelerim iyice arttı ve aynı modelin olduğu bir saat&saat mağazasına gidip 1100 tl'ye aynı saatten satın aldım.

her ikisini eve getirip aşağıdaki fotoları çektim (beyaz kutulu saat orijinal, siyah kutulu saat bey saat'in sahte saati). saatlerin kutuları farklı, orijinalinde kadran sedefli iken bey saat'in sattığı sahte saatte düz gri ve hatta siyah lekeler bulunan bir kadran var, kullanma kılavuzu çok daha ince ve çoğaltılıp makasla kesildiği çok açık, yazılar da eğri.

maalesef kendi web sayfasında ve n11-hepsiburada-trendyol-lidyana tüm sitelerde bu markaların saatleri satılmaktadır ve anladığım kadarıyla türkiye'nin saat piyasasını ele geçirmiş durumdalar. saatten anlamayan birçok insan 50 tl'lik iyi taklit edilmiş bu sahte saatleri %20-30 uygun fiyata aldığı için mutlu. şikayet.var veya başka platformlarda saatlerin 3 gün sonra bile buhar yapması, kordonunun renk atması gibi problemler ortaya çıktığında bu firmaların yeni kordon vb göndermek ve şikayetleri geri aldırmak suretiyle güya sorunları çözdüklerini okudum. bu mesajı herkes sahte saat konusunda bilinçlensin, gerçekliğinden emin olmadan ucuza kaçmasın diye yazıyorum. (bu arada lidyana sahte saatin iadesi konusunda sorun çıkarmadı.)

foto 1

foto 2

foto 3

foto 4

foto 5

foto 6
  • ürünlere yapılan olumsuz yorumları onaylamayan bir başka rezil e-ticaret sitesi.
  • parfümlerin orijinalliği konusunda kafa karıştıran site. ulen üç gün önce 317 liraya aldığım parfümü sen 130 liraya nasıl satarsın. satamazsın. satmamalısın. sattırmam. satma.
  • her üyenin ilk alışverişi 20 tl indirimli. yani bize her seferinde başka e-posta adresi kullanın diyen sitedir.
  • sık aralıklarla kampanya yapıyorlar, indirim kuponu, banka kampanyaları falan.. altına da not düşüyorlar neredeyse bütün markaları sıralayıp bunlarda geçerli değil diye. yetiyor mu, yetmiyor. bir de komple parfüm, kozmetik, saat ve teknoloji kategorilerini ekliyorlar dahil olmayanlara.

komik.
  • çalışıp, kafa yorup bir yere gelemeyen gerizekalı zengin bebelerinin tasarımcı olarak incik boncuk sattıkları alışveriş sitesi.

he anam he gülüm çok yaratıcısın, ne kadan da güzel incik boncuklar yapmışsın. bir zamanlar satın alma müdürü olduğun babacığının şirketini nasıl olmuş da başı boş bırakmışsın?
  • eğer alacağınız ürünü "güzel olmazsa iade ederim" diyerek alıyorsanız kesinlikle alışveriş yapmamanız gereken site. 150tl. ye aldığım elbise hem küçük geldi hem de büyüğünü alsam bile bana yakışmayacaktı, güzel durmadı. ben de süresinde iade ettim. 5 haziranda ürünü geri almalarına rağmen bırakın parayı iade etmeyi, ürün elimize ulaştı, inceleniyor ya da iade onaylandı filan gibi bir bilgilendirme maili bile atmadılar. müşteri hizmetlerine mail atınca da savsaklayıcı klişe bir mail, işte ilgilenilecek falan filan...trendyola filan alışkın biriyseniz benim gibi, yahu bunlar parayı vermicek mi yoksa diye baya korkabilirsiniz. nerde 2-3 günde para iadesi yapan hemen maille bilgilendiren trendyol, nerde 12 gündür bir bilgi bile vermeyen lidyana. daha da almam birşey burdan !
  • bir şekilde sitesinden ürün satın alma hatasına düştüm. aldığım ürünün altında 5 iş günü içinde kargoya teslim edilir yazıyordu. uzay çağına eriştiğimiz günümüz dünyasında yurtiçinden satın aldığın ürünü minimum 1 hafta sonra eline alabiliyorsun, ortak çalıştıkları kargo da yurtiçi kargo.. her neyse, adamlar sonuçta belirtmişler. ben de 1 hafta beklesem ölmem diye siparişi verdim. vermez olaydım.

burada ve internette birkaç farklı yerde şikayetleri görünce kıllandım ve müşteri hizmetlerine mail attım. müşteri hizmetleri de müşteri hizmetlerine giriş 101 seviyesinde. haftaiçi mesai saatleri içinde çalışıyorlar, günümüzde 24 saat çalışmayan müşteri hizmetini rahatlıkla götünüze sokabilirsiniz. çünkü gün içinde sizi mesainin son saatine kadar oyalayıp sonra da siktir olup giderler, yani hiçbirşeyiniz çözülmez. napalım girdik artık bir yola, ona da eyvallah dedim. ısrarla irdelememe rağmen bana ürünün tam 5. gün kargolanacağını, daha önce olmayacağını söylediler. sanırım çalışanlarının hepsi bayan. ne desem "şu gn glck ddim ya dha fzla meşgl etme slk :s:s" modunda atarlı cevaplar aldım. neyse baktım yapacak birşey yok, başladım o tarihi beklemeye.

5. günün şafağında bir gözüm mailimde bir gözüm sms kutumda beklemeye başladım. saatler 15:00 civarına geldiğinde kıllandım ve mail attım, 1 saat sonra geri dönüş oldu "gerekli bilgiyi aldığımızda size ulaşacağız" şeklinde. baya sinirlendim ve aradım. telefona çıkan arkadaş "ürün başka bir firmadan önce bize geliyor, sonra da biz size yolluyoruz. firmaya yazmışız sizin mailinizi görünce ama cevap vermemişler. tam da 5. iş gününüzmüş özür dileriz eh meh, haber alınca bilgilendiricez sizi" tarzı birşeyler geveledi.

şimdi yapacağı işi siktiklerim, ben size soruyorum: 5 iş günü içinde göndermen gereken bir ürün var ve sen ben mail atmasam 5. gün bile ürünün eline ulaşıp ulaşmadığını denetlememişsin. peşini bırakmasam belki de ürün hiç gelmeyecek ve bir allahın kulu da "sevgili x bey ürününüzü şu sebepten vaktinde yollayamıyoruz malesef" demeyecek. hayır sitene koyup sattığın, parasını aldığın ürüne aslında sahip değilsin ulan. salak yerine koyuyorsun milleti. şimdi sizin yaptığınız iş mi? çalıştığınız yer firma mı? bilmiyorsanız yapmayın kardeşim şu işi. oraya yalandan güzel bi tasarım, hiçbir zaman ulaştırmadığın yalan ürünler ve yine yalandan bir müşteri hizmetleri koyacağına kapat şirketi, bir iki daire al kirasıyla geçin. salak salak işler yapmayın, milleti yok yere mağdur etmeyin.

edit: birazdan pes edip iade isteyeceğim ve muhtemelen "iadeyi 5 iş günü içinde yapıyoruz" cevabı verecekler. sonra benim ofislerine gidip ilk elime geçirdiğimi sikmemle sonlanacak talihsiz bir süreç başlayacak.

edit2: iade işlemleri gerçekten çok hızlıymış. evet, 8 günlük oyalama ve salak yerine koyma sürecinin ardından elime geçen şey: "para iadesi" oldu. kullanmayın, kullandırmayın. ben böyle beceriksizlik, böyle pişkinlik görmedim arkadaş
hesabın var mı? giriş yap