şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: lihtenştayn)
 • survival strategies in a modern world albümlerini birkaç kez dinledim. hoş güzel gelecek var ancak biraz yaşları oturmamış bir liseli grubu havasından kurtulmaları lazım.
 • cenevrede peynir fondümüzü yedikten sonra yola çıkıyoruz. alpler bir harika dostum. güneş batarken tepelerindeki buzları parlatıyor. isviçrede benzin ucuz hemen depoyu dolduruyorum. 00:30 sularında ülkeye griyoruz, navigasyon açık 15dk daha yolumuz var. 15 dakika boyunca dik bir yol tırmanıyorum. haziran ayında kalorifer açık çünkü dışarıda hava sıcaklığı 3 derece. epey bir tırmandıktan sonra otele geliyoruz. soğuktan ve karanlık korkusundan dışarı çıkamıyoruz, oteli arıyoruz. heidi'nin ponçik dedesi kapıyı açıyor. %50 almanca %50 ingilizce birşey diyor ve odamıza kadar eşlik ediyor. otel ahşap, kalorifer yok ama ilginç derecede sıcak. neyse odamıza yerleşiyoruz kaz tüyü yastıklar pamuk yorganlar derken sabahın 5:00 inde uyanıyoruz. oksijen burada ozona (bkz: 03) dönmüş dostum. karşıki dağlar arasından bulutlar odaya doğru geliyor. 46 milyon resim çektikten sonra kahvaltıya iniyoruz. bizim dışımızda 1-2 çift daha var. tereyağını karbonhidrata dayayıp enerjiyi yüklüyorum. dışarıda harika bir hava var. 55 milyon daha resim çekiliyoruz. triesenberg denilen yerdeyiz. aşağılarda sus sesi geliyor, gölet de varmış. ormanın içinden yürüyoruz. gölete çok yaklaştık. kahvaltıdaki çiftlerden biri (aksanından belli ki indian) kız arkadaşımı gördünüz mü diye soruyor. diyorum ki nasıl bu ormanda kaybolmayı başardınız? diyor ki 2 km önce ayrıldık o sağa döndü ben sola. peki diyorum tebrik ederim, bol şans. derken acıkıyorum. kahvaltı yapalı 1,5 saat olmuş. etraf alışık olmadığımız kadar yeşil ve güzel kokuyor, çevremizde bulutlar. otele doğru dönelim diyoruz. yerel içeceklerimizi alıp restorana geçiyoruz. bizim panjab burada kızı bekliyor. tabi telefon falan çekmiyor. 2-3 saat bekliyoruz. çocuk polisi aramamızı da istemiyor. iyice kıllanmaya başlıyoruz. derken kız bulutlar arasından görünüyor, otele girip restoran kısmına geçiyor ve ''gerizekalı beyinsiz, are you idiot'' diyerek bizi bizden alıyor. kız türk, elemanla londrada tanışmışlar. bizim saf köylü kızın ormanda fotoğraf çektiğini düşünüp önemsememiş. gül gibi memlekette 2 günümüzü çiftin arasını bulmaya ve türk kızlarının nelere dikkat ettiğini çocuğa anlatmakla geçirdik.
 • hakkinda soyle bir haber cikmis bugun.

  http://www.hurriyet.com.tr/…si-307ye-dustu-40634007

  insan gercekten hayret ediyor.
 • önümüzdeki hafta 4 günlüğüne iş gezisi için gideceğim avrupa birliği üyesi olmayan, isviçre ve avusturya arasında sıkışmış kalmış küçük ülke. liechtenstein'da yaşayan, yaşamış ya da ülke hakkında bilgisi olanlar beni de bilgilendirirlerse çok sevinirim.
 • yarım günde gezilebilen küçük ülke.

  her fotoğrafında bir şato resmi var ki gerçekten kraliyet ailesi o şatoda yaşıyor.
  tepede olduğu için manzarası güzel
 • öncelikle belirtmeliyim ki liechtenstein bir krallık değil, bir prenslik. hatta plakalarında "fl" harflerinin bulunmasının sebebi de ülkenin isminin (das) fürstentum liechtenstein olmasıdır.

  bir de (yazacağım da bir gülme geliyor) son rakamlara göre 2017 yılında ülkede kayıtlı ortalama 369 işsiz insan varmış. bu da bir önceki yıla göre işsizlik oranında 1.9% düşüşe tekabül ediyormuş.

  (yine de çok sıkıcı ülke, neyse.)

  "according to figures from the office for statistics, the average number of people without work in liechtenstein was 369 in 2017. ın the previous year, there had been 446 registered unemployed. the unemployment rate has therefore dropped to 1.9 per cent."

  kaynak:

  https://www.liechtenstein.li/…ops-in-liechtenstein/
 • yerleşmeyi düşündüğümüz ülke.

  şu ülke ilgili resmi bir mail adresi ya da telefon var mıdır acaba? internette hep saçma sapan vize reklamları çıkıyor.

  doğrudan iletişime geçebileceğimiz bir mail adresi bilen varsa yeşillendirsin lütfen.

  edit: buldum teşekkürler, bilgi edinmek isteyen yazabilir.
 • bu ülkenin adı hangi konuda geçerse geçsin aklıma anında san marino ve faroe adaları'nın gelmesine engel olamıyorum. çok denedim, olmadı. tersten yaşayınca bu kadar şiddetli olmuyor, hatta bazen hiç olmuyor. faroe adaları ya da san marino dendiği zaman aklıma yıldırım gibi liechtenstein gelmiyor nedense. çözemedim, gitti. bu soruna sahip başka insanlar da olduğuna inancım tam.
hesabın var mı? giriş yap