şükela:  tümü | bugün
 • schubert bence lied tarihinin
  en guzel orneklerini vermishtir
  aslinda bi quintett olan die forellen in
  lied e uyarlanmısh hali
  kulaklara layik

  ne demekse
 • lied’ler, kısa şiirler üzerine yazılmış ve genellikle piyano eşliğiyle söylenen şarkılardır. alman geleneğinden gelen bu şarkıların, diğer ülkelerdeki benzerlerine melodie adı verilmektedir. alman şarkıları arasında da halk şarkısı (vokslied) ve sanat şarkısı (kunstlied) olmak üzere iki ayrı tür görülür. vokslied’lerin kökeni ortaçağ’a kadar uzanır ve bunlar daha sonra koralleri ortaya çıkarmışlardır. kunstlied’ler ise on yedinci yüzyılın ortasında ortaya çıkmıştır; bu türü ilk bulan değilse bile biçimlendirenin heinrich albert olduğu düşünülür.
  ilk kunstlied’ler vokslied ile italyan aryasının birleşimiyle ortaya çıkar. alman besteciler türle ancak on sekizinci yüzyılın sonlarına doğru ciddi olarak ilgilenmeye başlarken, beethoven’in romantik lied’in öncülüğünü yaptığı görülür; ancak lied gerçek yükselişini schubert’le yaşar ve schumann’la bir yenilenme çağına girer.
  her iki besteci de kullandıkları şiirleri, goethe, schiller, heine gibi dönemin büyük ozanlarından alırlar; böylece esin dolu bir şiirle, ince bir müziğin birleşimi ortaya koyulmuş olur. brahms, alman romantik lied’lerinin son örneklerini verir.
  hugo wolf, gustav mahler, schoenberg, berg ve webern gibi besteciler ise bu türü kendi stillerinde işleyerek, onu tekrar canlandırırlar: mahler, piyano eşliği yerine orkestra eşliğini kullanır; schoenberg, lied’i, 1912 tarihli pierrot lunaire eserinde olduğu gibi, oda müziği içinde ve sprechstimme denilen (konuşur gibi şarkı söyleme) yeni bir ses tekniğiyle ortaya koyar.
  döngülü yapısıyla halk şarkısına yakınlaşan bu türde her bölüm değişik sözler fakat aynı müzikle söylenir. bunlarda bağlanış müziği de görülebilir. özellikle schubert bu yalın örneğe oldukça bağlı kalmıştır. fakat yine schubert’in gerektiğinde her bir söz grubu için müzikte de bazı küçük değişiklikler yaptığı görülür; buna çeşitlemeli dönü yapısı denir. bir başka yapı örneği ise, sürekli bir müziktir. burada besteci sözlerle müzik arasında uyum kurmak için çok daha bağımsızdır, hatta bazen aralara reçitatiflerin dahi girdiği görülür. bir diğer yapı da başlangıç kesitinin yeniden duyurulduğu yapıdır. bunun iki gelişi arasında, zıt yapıda, daha coşkun bir ikinci bölme bulunur. işte bu yapı italyan aryasının aba formuna benzerlik göstermektedir. bu aba yapısı çalgısal müzikte de “lied biçimi” olarak bilinen formun ta kendisidir.
  on dokuzuncu yüzyıl örneklerinde, piyanonun eşlik partisinin anlatım yoğunluğunun arttığı ve özellikle schumann’ın lied’lerinde bu eşliğin şarkı ezgisine eşit uzunluğuyla, şiirin müziksel bir açıklaması halini aldığı gözlemlenir.
 • ayni zamanda konservatuvar giris sinavlarinda, adaylardan istenen şarkı turlerinden birisidir.

  kanimca en guzel lied ornekleri vermis besteciler icin

  (bkz: franz schubert)
  (bkz: robert schumann)

  http://www.recmusic.org/lieder sitesi, neredeyse aranilan bütün liedlerin orjinal sozlerinin ve diger bir kac dile cevrilmis hallerinin bulunabilecegi bir arsivdir.

  http://www.schubertline.co.uk/ sitesi ise, scorch plug in i yüklenmesi sartiyla, bir cok lied i online dinleyebileceginiz, tempolarini degistirebileceginiz, transpoze edebileceginiz guzel bir sitedir.

  http://en.wikipedia.org/wiki/lied sitesinden de lied ile ilgili bilgi alinabilir.
 • (bkz: elfen lied)
 • rainer maria rilkenin bir muhteşem şiiri; du, nur du olarak da bilinir.
  (bkz: #7090024)
 • (bkz: song cycle)
 • alm. $arki demektir bu yahu. her turlu $arki icin kullanilir yanilmiyorsam, artikel'i das'dir. (bkz: gesang)
 • elly ameling tarafından dinlenilmesi gerekir. şu şarkı listesini tavsiye ederim.

  bu tür eserlere uzak olanlar için şu eseri önerebilirim:

  http://www.youtube.com/watch?v=gifxekqox-u&