şükela:  tümü | bugün
 • "kasların içindeki incecik nevale" liflerin kopması sonucu oluşan sakatlık. sporcularda sık görülür, pek ciddi bir sakatlıktır..
 • başa gelmesi son derece acı verici olup, genelde alçıya almak şeklinde tedavi edilen sakatlık.
 • olur, yaşanır, başa gelir. ağırcak bir yük taşırken ani bir zorlanma, kaslara ansızın yük binmesi, aşırı gerilmesi, ani, sert hareketler liflerin kopmasına vesile olabilir. kötü bir his olur o zaman, çat diye çıt kırılır içinizden bir yerden. bu boyun olur, el-kol olur, bacak olur, baldır olur.

  lif kopmamış da aşırı gerilmişse, ağrı hemen değil ama sonradan azar azar kendini gösterir. ve fakat lif koptuktan sonra, o bölgedeki kasların zayıfladığı derhal hissedilir. misal bacaktan, baldırda bir lif kopması olmuşsa, yere basmak, yürümek, ayağı katlamak-bükmek hatta hiçbir hareket yapmadan, bacakları büküp oturmak bile ağrılara sebep olur.

  hadiseden hemen sonra, soğuk kompres, buz basmak ağrıyı, sızıyı dindirir. bölgeyi zorlamadan dinlendirdikten sonra, sıcak uygulamak, kan dolaşımını düzenler, kasları rahatlatır, insanın içini ısıtır.

  dinlendirmek, yatıp uzanmak ilâzımdır. fırsat bulunup da doktora gidilirse, bir röntgen, mr falan çektirilirse de, olası ciddi problemlere karşı önlem alınmış olur. zararı yoktur, faydası bulunur.

  hepimize geçmiş olsun.
 • kaslari isindirmadan yapilan spor aktivitelerinde gorulur. ozellikle gerdek gecesinde yapilan gerdek namazi bu gibi problemlerin yasanmamasi icin yapilan vucudu isitma hareketlerinden dir.
 • ortaokulda dokuz aylik oynarken top yerine merdivene abaninca basima gelen, gozumden iki damla yas getiren hadise.
 • spor aktivitelerine başlamadan iyice ısınmayınca başa gelmesi muhtemel hadisedir. özellikle halısaha maçlarında meydana gelir. altı ayda veya bir yılda bir maç yapıp sergen yalçın gibi performans sergileme hevesindeki vatandaşların ilk dakikalardaki deparların hemen ardından gelmesi gayet tabidir. diz üstündeki atmalarda, genellikle bıçak saplanması gibi bir acı hissedilir ve adamı yere yıkar..ne zaman kaldıracağı meçhuldür
 • bilek deneyimleri:

  once rontgen cekilir.. kirik, catlak, cikik var midir anlamak icin.
  ardindan achilles tendon'unda bir yirtilma var mi, ilk tedavide yoklanir. var ise, eyvah..
  yok ise nerelerde yirtilma var anlamak icin mr cekilir.
  ayak alcidadir. hareketsizlik nedeniyle olusacak kas incelmeleri ile ilgili soylenenler accayip can sikar. kas gelisimine bir nebze katkida bulunmak icin alcidaki ayaga yarim saatte bir 10'a kadar sayarak kasma hareketi uygulanir.
  olayin siddetine gore parmak uclarina, ayak uzerinde muhtelif yerlere kan oturur. goruntu yikici olabilir; ama kan oturmasinin sebebi ayak bolgesi cildinin ince olmasi ve doku altindaki hareketlerin kolay gorulmesidir. korkutmasin. sararir, yeserir, gecer derler.
  sonrasinda, kaslarin ve kemiklerin fonksiyonlarinin duzelmesi icin fizik tedavi gerektirir.

  (doktor degilim, duyduklarimin ve basima gelenlerin yalancisiyim, dertliyim.)
 • okulda öylesine mal mal koşarken ayağınızı yan basmanız sonucu sizin dahi kulağınıza gelen "cııırrtt" sesi ile beraber yaşanan durumdur. dünyanın en acı verici şeylerinden biridir. tecrübeyle sabittir ki ilk yardım gerektirir. zira "du bakim noldu?" diyip yatar durur, acıya katlanmaya çalışırsanız ayağınızın kan toplaya toplaya bir balona dönüştüğünü görürsünüz. hemmen hastaneye koşulmalı (daha doğrusu sürüne sürüne gidilmeli) ve müdahale yaptırılmalıdır. genellikle ayak sağlam bir alçıya alınır ve aylarca insanı yatalak yapar. kırıktan çıkıktan çok daha iğrenç bir durum olduğu kesindir.
 • ciddi ciddi kopma sesini sizin ve etrafınızdaki kişilerin duyabileceği durum...eğer tendon ise ilk anda birşey anlamayıp sonrasında elinizi attığınızda bomboş birşeyle karşılaştığınızda anladığınız lanet oluşum.. daha da sonrasında yaklaşık 3 aylık tedavi gerektiriyor..
 • ilk kez tentenin bir sayısında uf kopması diye okuyup senelerce öyle bildiğim hadise.