şükela:  tümü | bugün soru sor
 • eklem yerlerindeki liflerin darbe veya genellikle burkulma nedeniyle kopma derecesine gelecek kadar zedelenmesi... bölgenin şişmesine ve eğer ayaktaysa yürüyememeye yol açar...* ayrıca zedelenen bölgeye çok dikkat edilmesi gerekir; zira aynı yer en ufak burkulma veya bükülmede yine tekrar bir sakatlığa yol açıp hayatınızı karartabilir*... (bkz: ümit davala)
 • aynı yerin tekrar sakatlanması durumunda, dış yan bağların kopması sonucuna kadar büyüyebilen durum...
  (bkz: bilek burkulması)
 • `calibra`nin cok sık basina gelen durumlardan biri...takriben her 3 macta bir....
 • insanı yataklara bağlayan rahatsızlık. yatağa bağlaması bir yana acıdan kıvrandırıyor efendim. uyku düzeni zaten kalmıyor nitekim bu acıyla uyumak ne mümkün. bıçağa basmanın nasıl bir his olduğunu gayet iyi anlıyorsunuz, zorunluluktan ayağa kalktığınızda.
  hayır merakım lif zedelenmesi nispeten lif kopması gibi bir duruma göre daha hafif sayılan rahatsızlıkken böyle acı veriyorsa lif kopması adamı ne hale sokar.
  nitekim tedavisi yatmak, ayağınız yüksek konumda iken. zaten ağrıyı hafifletmek için bolca ağrı kesici alacaksınız. jeller vs.. doktorunuz tarafından verilir zati.
 • yemin ediyorum, kirik cikik yasamayi tercih edebileceginiz agri turu.

  bir de, eger zedelenen lifiniz ayak bileginizdeyse, topuklu falan giymeyi cidden unutun. ve adam gibi bi doktora gidin, kirik diil yhaa iiilesiyooo kafasi ise yaramiyor.

  bi umit davala degilim tabi ama, ben de insanim.
 • suan sol ayak bilegimde mevcut olan durum. kotu, cok kotu, feci, cılgın...

  uzerine basmak, yurumek, merdiven inip-cıkmak iskence.. her hareket ayrı acı, ayagı nereye koyarsan koy rahat etmiyor, agrı hic gecmiyor ve tabi ki boyle bir agrıyla uyunmuyor.

  zedelenme boyleyse kırık falan nasıldır dusunmek bile istemedim.. lazım olabilecek herseyi yanıma aldım, tuvaletim gelmesin diye dua ediyorum, kapı calarsa sıctım...

  edit: yeniden oldu allah bunun belasını versin, isim gucum var benim.. ulan altı ustu legen almak icin mutfak dolabına egildim!
 • bitmeyen bir çilenin başlangıcı. eğer liflerinizi zedelediğinizi düşünüyorsanız buz koyun. mümkün olduğunca ayağınızı yüksekte tutun. daha az şişer. mecbur kalmadıkça yere basmayın. uçun. *

  sol ayak bileğim. iki sene önce zedeledim kendisini. iki sene önce diyorum bak. durup durup başlayan ağrısı ile canımdan bezdiren. koşarken bir şey yapmış olacağım ki başladı yine. bir gün önce de merdivenden pek hızlı inerken bir yokladı sanki. o zaman da hallemiş olabilirim. bilemedim.

  dünden beri yine başıma bela. şişti, kızardı, kendi kendine triplerde. böyle bir serserilik yok. az önce merdivenlerden yukarı çıktım. şu an gözümde yaş var sözlük.

  bu sabah "bileği kesip evde bırakayım, akşam dönünce tekrar yerine takarım." bile diye düşündüm. böyle de sempatik fikirlere kapılıyor insan.

  keserdim de kedime güvenemedim. yer o pislik.

  bir de sol elimin üç parmağını az önce çekmeceye sıkıştırdım. ona da buz koyacağım şimdi.

  sağım solum buz. hep sakarlıktan, acelecilikten.

  bu kadar buz sebebiyle günün sonunda bana ice queen diyebilirsiniz.

  hadi o zaman ben şimdi ceylan gibi seke seke acılar içinde ağlamaya gideyim.