• tlc ayarında bir yayını olmasına rağmen tlc kadar ünlenmiş ve sahiplenmiş değil maalesef. bunun en büyük sebebi program isimlerinin orijinaliyle verilmesi bana kalırsa. program isimlerini orijinal halleri yerine türkçeye çevirerek verse seyirciler kanalı daha fazla sahiplenir diye düşünüyorum. tlc böyle yaparak baya hayran kitlesi kazandı. tlc ayarında programları olmasına rağmen sol alt köşede ingilizce yazı olması sebebiyle çoğu insan yabancı film, yabancı dilde program falan zannedip izlemeden zaplıyor. örneğin hoarders yerine istifçiler hatta çöp evler yazsalar insanlar programın müptelası olur. fit to fat to fit yerine zayıftan şişmana, şişmandan zayıfa, storage wars yerine depo savaşları, deadly wives yerine katilim karım, say it to my face yerine sıkıyorsa yüzüme söyle, tiny house nation yerine minik evler diyarı vs... bu tarz isimlendirmeler izleyicinin programı ve kanalı sahiplenmesine de ön ayak olur, izlenme oranı da artar diye düşünüyorum.
  • rtük yurtdışı kaynaklı eş değiştirme programı ahlak bozuyor kisvesiyle lifetime'a verdiği cezanın onda birini haftanın beş günü evlenme bahanesiyle sevgili değiştirip şov yapan evlendirme programlarına, kısmet bulma programlarına verir mi çok merak ediyorum...
  • ülkemizde gündelik hayat, yaşam tarzı, hobi, reality show alanlarında doğru dürüst yapım yok. reality show'dan anladığımız 13 yaşına gelir gelmez kocaya kaçan kızları aylarca televizyonlarda aramak. hobiden, yaşam tarzından anladığımız köy köy gezip oğlak kemirmek, ramazan ayı'nda yemek tarifi programı sunmak. tv8'de eğlence, yarışma adı altında yayınlanan fakat insanı strese sokup germek dışında bir halta yaramayan acun medya freak showlarını zaten saymıyorum.

bu bakımdan lifetime ve tlc bu ülkede büyük bir açığı kapatıyor. nasıl ki ülkemizde discovery channel, national geographic, bbc earth gibi kanalların yayınlarından sonra trt atağa geçip trt belgesel'i açtı ve yerli belgeseller çekmeye başladıysa ben inanıyorum ki bu tematik kanallar da diğer medya kuruluşlarına model olup ilham verecektir. çünkü bu ülkede her sabah allah'ın unuttuğu bir köydeki cinayetin ardından zırlayan şalvarlı teyzeleri, eş bulmaya diye gelip kendini pazarlamayı hedefleyenleri izlemek istemeyen bir kitle de var. o bakımdan tlc ve lifetime bu açığa şifa gibi geldi.
  • her yere yazdım, yine yazıyorum. program isimlerini orijinaliyle verme ısrarından vazgeçmedikleri için, çift dil seçeneğinden dolayı pek çok uydu alıcısında ingilizce seslendirme otomatik olarak geldiği için halk kanalı ingilizce kanal zannetti ve de kanal değiştirirken sol alt köşedeki ingilizce isim yüzünden yarım dakika bile beklemeden diğer kanala geçti. bugün tlc ve dmax'in lifetime'dan daha fazla bilinmesinin sebebi bu. orijinal isimlendirmeye sadık kalmak zorunda değillerdi. üstelik ancient aliens, forged in fire, pawn stars, storage wars gibi programları kardeş kanalı history channel'dan alıyorlardı ve bu programlar history channel'da antik uzaylılar, ateşten doğan, modern rehinciler ve depo savaşları ismiyle yayınlandığı halde programlara türkçe isim vermemekte ısrar ettiler. bugün ağır yaşamlar programı my 600 lbs life adıyla yayınlansa kimse bilmezdi, nasıl yapılır? programı how do they do ıt? adıyla yayınlansa kimse bilmezdi. seyirciyi tanımamanın sonu maalesef bu oldu. bu ülkede insanlar 12 yıl ingilizce eğitim aldığı halde adını bile söyleyemiyor. hoarders yerine istifçiler, obsessed yerine takıntılar, flipping boston yerine boston tadilatları vs yazmadıkları için bu sonuçla karşı karşıyalar. geçmiş olsun.
  • yakın zamanda keşfettiğim ve yaz döneminde ilaç gibi gelen televizyon kanalı.

paranormal olayların anlatıldığı "my haunted house", kocalarını öldüren kadınların anlatıldığı "deadly wives", cüce kadınların reality showu "little women la", usta şeflerin çocuk şeflerle yarıştığı "man vs child", internetten tanışıp görüşen çiftlerin birbirlerini ilk kez görecekleri ve bir adada bir hafta yalnız kalacakları "love prison", hurda evlerin alınıp yenilendikten sonra satıldığı "flipping vegas", internette olumsuz yorum alan restoranlara yardıma giden şeflerin programı "say it to my face" ve daha niceleri...

tek dileğim bu kanalın paralı olmaması. uydudan güzel güzel beleşe izleyebiliyorum şimdilik.
  • (bkz: flipping vegas)
    (bkz: flipping boston)
    (bkz: zombie house flipping)

ve

(bkz: tiny house world)

süper programlar, 3 yaşındaki oğlumla severek isliyorus..
  • televizyonda izlediğimiz tek bir kanal vardı, o da kapanmış. forged on fire ile bizi ekrana bağladı. sonra bir gün ansızın hayatımıza girdiği gibi çıktı.
  • kadın kanalı dense de ben flipping serisinin tamamını (vegas, boston, zombie house) ve forged in fire'ı severek izliyordum. yazık olmuş. türkiye'deki makroekonomik sebepleri gerekçe göstermişler. yeterince reklam alamadıkları sonucu çıkarmalıyız sanırım. daha büyük bir türk partner sayesinde tekrar yayına girme şansları olabilir belki. biz de şimdilik internetten orijinal serileri takip ederiz.
  • maalesef kapanmıştır. artık iç açıcı olmayan ülkemde (enflasyon, iç çekişme, kutuplaşma vs.) aldığımız nefes kanallarından biri daha gitti. en son trt 2 ile sevindik. izlenecek 4 kanal kaldı. aslında 3. dmax, trt belgesel, trt 2.
  • 2 dakikada bir çıkan reklamdaki ifadeyle, "başarılı iş kadını esra oflaz güvenkaya" nın, o kadar da başarılı olmadığını öğrenmiş olduk. baba yada koca parasıyla başarı timsali kasılan kadınlara da ayrıca ayar olurum.

her şey bir yana "forged in fire" ve "hayalimdeki ev tasarım" programlarına yazık oldu.
hesabın var mı? giriş yap