şükela:  tümü | bugün
 • sanırım sadece fransa ve ingiltere de sahibini uefakupasına götüren kupa. bizdeki türkiye kupası nın fransa daki karşılığı fransa kupası, ingiltere de ise fa cup
  fransa her iki kupanın[lig kupası ve fransa kupası] sahibini de uefa ya gönderirken, ingiltere fa cupsahibini ya da finalistini uefa ya göndermekte, lig kupasında ise sadece kazananı uefa ya gitmekte[eğer şampiyonlar ligine gitmiyorsa].
  bu sezon örneğin fransa dan paris saint germain fransa kupasından, as nancy lorraine lig kupasından katıldı.
  ingiltere de ise fa cup sahibi liverpoolşampiyonlar ligine katıldığı için finalist west ham united uefa ya katıldı. lig kupası sahibi manchester da aynı şekilde şampiyonlar ligine katılmasına rağmen finalist wigan athletic uefa ya katılmadı.
 • uefa'ya bağlı 53 ülke içinde sadece ingiltere ve fransa'da oynanan gereksiz kupa. geri kalan 51 ülkede gavurların domestic cup dediği bizim ülkemizde türkiye kupası olarak adlandırılan kupa oynanmakta iken bu iki ülke kendi domestic cup'larının yanı sıra bu league cup denilen saçmalığı da oynamaktalar. neden böyle yaptıklarını bilen varsa açıklasın lütfen ben hiçbir sebep göremiyorum gerçekten. hayır mantıklı bir açıklaması varsa bilelim, biz de dahil olmak üzere geri kalan 51 avrupa ülkesi de mahrum kalmasın bu lig kupasından.
 • iskoçya ve 2007-08'den itibaren portekiz'de de düzenlenen kupa.

  edit:1946-1947 sezonundan itibaren düzenlenen iskoçya lig kupası avrupa nın en eskisi. kıyaslama açısından ingiltere lig kupası 1961-1962 sezonundan itibaren başladı.
 • federasyon kupasi, coca-cola kupasi gibi isimler alan, bizde "turkiye kupasi" olarak bilinen olayin teknik adi.

  her yil, her onemli ligde, bu kupadan elenen buyuk takimlar olmaktadir. ozellikle fransa ve ingiltere'de yari final, ve finallere gelen 2./3. lig takimlarina siklikla rastlanir. lakin turkiye'de olunca benzer olay, "facia" olarak adlandirilir.

  ek bilgi: futbol, yuvarlak bir topla oynanmaktadir.
 • avrupa'da ingiltere, fransa, portekiz, iskoçya, irlanda cumhuriyeti, galler, kuzey irlanda, finlandiya, letonya, israil, macaristan ve izlanda'da düzenlenen kupa çeşidi.

  almanya'da da vardı böyle bir kupa lakin 2007'de kaldırıldı.
 • fransa'daki lig kupasını federasyon kupasından ayıran en önemli fark bu turnuvaya sadece profesyonel liglerden takımların katılabilmesidir. ayrıca bir önceki sezon ligue 1'i ilk iki sırada bitirerek şampiyonlar ligi'ne gidecek takımlar ikinci tura bay olarak geçmekteler.