• her şeyi sildirmekten ibaret ve bunun ne işe yaradığını gerçekten anlayamıyorum.

fenerbahçe ya da herhangi bir türk takımının, kendi liginde attığı goller, milyonluk takipçisi olan yabancı hesapların umurunda değil. doğal olarak da mesela fernandao'nun attığı golleri hesaplarında paylaşmıyorlar. ama 20 eylül 2015 fenerbahçe bursaspor maçı'nda robin van persie ve luis nani gol attı. bbc'den zzz'ye kadar tüm hesaplar golleri paylaşıyorlar ama görüntülerin hepsi tost makinesinden çıkmış gibi. neden? çünkü youtube ya da onun gibi popüler mecralara lig tv görüntüsü yükleyemiyorsunuz. böyle olunca da telefonla çekilmiş 6 sn'lik vine videoları paylaşıyorlar falan filan.

tamam yayın hakkı lig tv'nin. peki senin aktif olarak yardırdığın bir youtube hesabın var mı? golleri anında yüklüyor musun oraya? neden yükleyenlerin videolarını kaldırtıyorsun. alman, fransız, ingiliz vb. adamlar, youtube'da gol videosu bulamayınca, "hmm türk ligini lig tv veriyordu. onların sitesinde vardır" diyerek, türkçe içerikli sitenizde gol videosu mu aratacak?

youtube'da ya da herhangi bir video mecrasında, lig tv logosunun, takımların gollerinin vs. görünmesi güzel bir şey değil mi?
    adamlar skills zart zurt diye video hazırlar, içeriğinde 50 gol vardır ama bir tanesi ligimizde atıldığı için çat diye bütün video sildirilir falan.

nedir yani tüm bunların sebebi? inanın gerçekten merak ediyorum. herkesin gözü bizim ligimizde de bizim mi haberimiz yok? zaten siklenmiyoruz, az biraz ilgisi olabilecek adamlardan da gollerimizi vs. saklıyoruz. nasıl bir mantık bu? nasıl bir tekelcilik anlayışı?

örnek: 900bin takipçisi olan şu hesap nani'nin golünü paylaşmış: https://twitter.com/…porf/status/645683734067441664
    paylaştığı video, youtube'dan http://lockerdome.com/…61380096065/8049389101004052
    yakın zamanda da lig tv bunu sildirecek. peki neden?
  • az evvel robin van persie şu videoyu paylaştı https://twitter.com/…cial/status/800672216320970752
    robin van persie'yi kimlerin takip ettiği hepimizin malumu. çoğu avrupa bölgesinde yaşayan milyonlarca futbolsevere ulaşacak bu lig tv logolu video.

peki lig tv genel olarak ne yapıyor?
    belki rvp'ye demez ama sana bana diyor ki "bunun yayın hakkı benim, sen bunu milyonlarla paylaşamazsın" ve videoyu sildiriyor.

neden böyle yapıyor?
    1) çünkü yapabiliyor.
    2) resmi sitesinde bol bol reklam var. bunlar üzerinden para kazanmayı umuyor.

işe yarıyor mu?
    lig tv bu katı tutumunda ısrarcı olduğuna göre işe yarıyor olmalı. benim mantığıma göre herhangi bir avrupalı rvp'nin golünü görecek diye lig tv'nin sitesini bulup da oradan video izlemez ama yayıncı kurum aksini düşünüyor olsa gerek.

buraya kadar yazdıklarım lig tv'nin kabahati değil aslında. yukarıda da yazdığım gibi; öyle bir hakkı var ve sonuna kadar kullanıyor. benim istediğim tff'nin bu konuda düzenleme yapmasıydı. bildiğim kadarıyla bu ve benzer konularla ilgili(mesela maç yayınlarındaki reklamlar) düzenleme falan olmadı.

şu yukarıda okuduğunuz kısmı 21 kasım tarihinde yazıp kenara atmışım. çünkü ihalenin ayrıntılarını bilmiyordum. "belki düzenleme falan vardır, bi bakar eder ondan sonra yazarım" diye düşünmüştüm. bir de açıkcası yaklaşık 10milyon avrupa kökenli takipçiye ulaşmak varken videosunu falan sildirmezler diye düşünmüştüm.

bugün gördük ki lig tv, robin van persie'nin paylaştığı gol videosunu sildirtmiş.

tekrar sormak gerekirse;
    lig tv'nin bu sildirmeli yok etmeli politikası kendilerine ya da ligin marka değerine bir fayda sağlıyor mu?
    tff neden ihalede bu konulara düzenleme getirmedi ve bundan sonra getiremez mi?
    bu ligde sadece lig tv'nin mi marka değeri var?
  • lig tv, yayın haklarını yurt dışına satmak istemiyor değil, istek olsa satacak. bunu bizzat şansal büyüka ifade etmişti zaten.
    sadece yayın hakkı olarak değil, abone alarak ve maç maç da satmak istiyor. neticede internet üzerinden bile maç yayını satın alabilirsiniz. fakat bundan haberdar ve istekli olmak gerekiyor. haberdar olmak için bu ligde olan bitenlere bir yerlerde denk gelmeniz lazım. kapalı kutu olarak kimsenin ilgisini çekemezsiniz.

epl yayınları hemen her ülkede ve şifreli platformlarda yayınlanıyor. bunları da korumak adına youtube'a video koydurmuyor olabilirler. bunu uefa / fifa da yapıyor ki, bence bu da apayrı bir yanlış. onların pazarlamada maksimuma ulaşmış olmaları, sizin de maksimumda olduğunuzu ve aynı politikayı gütmeniz gerektiğini göstermiyor.

lig tv, sitesinden yine para kazansın, youtube'a golleri yüklesin(ki buradan da kazanabilir), altına geniş özet için kendi sitesine link versin mesela? çeşit çeşit reklam yapabilirler. canlı yayınının kaçak yayınlanması haricindeki hiçbir şey kendilerinin dezavantajına değil. o yayınların bile dezavantaj olduğu tartışılır.

ve bu mevzu tek taraflı değil. lig tv elin ingilizini umursamıyor olabilir de, bunun bir de kulüpler / futbolcular tarafı var. belki onlar kendilerini daha fazla göstermek istiyor? sizin yayın politikanız altında kalmak zorundalar mı?
hesabın var mı? giriş yap