şükela:  tümü | bugün
 • jedi'ligin iyi yuzu.(bkz: dark side)
 • ing. hafife alınır tarafı
 • sabah 9:00 ak$am 17:00 memur zihniyetiyle cali$an jedi'larin bulundugu taraf. cok sıkıcı. oysa diger tarafta aksiyon, nefret, ali-cengiz, ihanet, kaos, korku, intikam var. hayatin ta kendisi...

  star wars evrenine yeni dahil olmu$ bireylere tavsiyemdir, bu jedi denen soysuzlarin koku$mu$ duzenlerine kendinizi kaptirmayin fazla. ayrintili bilgi icin hemen tikla: (bkz: dark side)
 • "i want you to join the dark side. yes you dammit!!"
  stewie griffin (aka darth vader jr.)

  http://www.youtube.com/watch?v=i71z_v_pksk
 • her ne hikmetse karizması dark side'a göre çok daha azdır. kime sorsanız dark side'ı tercih eder star wars aleminde. ama herkes de luke'un kazanmasını sevinerek izler. böyle de bir alemdir sıtar vorz...
 • bu "light side" "dark side" ayrımının iyilik ve kötülükle eşleştirilmesini yapan hep light side tarafı. kendilerine sith diyen tarafın böyle bir iddası yok. sith'in gayesi çok açık ve net: "biz özel yeteneklerimizden dolayı kainatı yönetmeye daha elverişliyiz bu konu da sıradan insanların tercihine bırakılacak kadar küçük ölçekli bir mesele değil". bunun için de adam gerekirse savaşıyor, gerekirse önündeki engelleri kaldırıyor.

  eğer sith empati ve duygusallıktan yoksun olsaydı imparator çocuğu gibi baktığı anakin'in tekrar yaşatmak için o kadar makinaya alete yatırım yapar mıydı? sith'te de baba şefkati olduğunun en net ispatıdır bu. aynı şekilde darth vader'ın luke yerine imparatora girişmesi de aynı şekilde. duygsuzu, iblis, şefkatsiz adam başkası için uğraşmaz yalnızca kendini düşünür. yoda anakin'e imparator kadar vakit harcamış, onunla o kadar yakından ilgilenmiş midir? kim ilgilenmiş? obi wan bile anakinle savaşırken "ben senin master'ındım ulen!" diyor gerizekalı hala çocuğa hiyerarşik kafayla bakan andaval angut göt. imparator'un anakin'e gösterdiği şefkat kimsede yok, sürekli "my child" diyor çocuğu dinliyor.

  öte yandan light side'a bakıyorsun. "biz çok iyiyiz hep barış hep sevgi" kisvesi altında adamlar aslında cumhuriyet denen siyasi düzeneğin bir maşası olmaktan ileri gidememiş. resmen derin devlet tetikçileri başka bir şey değil. nerede gizli saklı bir iş varsa peşinde jedi. bu gizli kapaklı iş yürütmede o kadar ustalar ki obi wan kenobi uzunca bir süre sahte isimle tattooine'de gizlenmeyi başarıyor mesela. jedi'ların cumhuriyete bu körü körüne sadakati de yargı yetilerini gölgeliyor.

  bak sith'e dana kadar bir tek üzerinde "gezegen yoketme aleti" tabelası eksik olan silah yapıyor. gayet niyeti açık ve net. o gezegen yıllarca inşa edilirken, adamlara hafriyat satıp deli para kazanırken kimse laf etmiyor da ateşleyince "aa alderaan'ı yokettin çok ayıp oldu". oğlum cehaletiniz o kadar yoğun ki hepiniz yok olsanız yine de kainatta gaz bulutu olarak sizin cahil, dogmatik, statükocu, muhafazakar kafanız duracak. bakıyorsun jedi'a karusant denen kafeste hiçbir şeyden habersiz toplantı, "evet barışı getirelim mi?" "getirelim" "ok getirilmesine" kafasında. sith'e bakıyorsun adam sürekli çalışıyor. diplomasi olsun endüstri olsun teknoloji olsun kendini sürekli geliştirme azminde olan yine sith. jedi'lar bütün gün konseyde göbek büyütüyor. sonra arada sadece yerel bir problem olunca (karusanta hırsız girdi, karusanta gemi saldırdı) çıkıp bi savaşıyo sonra yine kaçıyo.

  jedi'a desen "abi şuraya iki tuğla koyuver" hemen bahane hazır: "yok oğlum gücü gereksiz kullanmak yanlış olur". kahramanlıkları da işte anca dagoba'ya gidip yaşlı bunak ihtiyar gibi yaşamak. şehitlik, şeref için ölmek gibi kavramlar yok. oysa bakıyorsun darth vader'a adam hep en ön safta. gerekirse çıkıp uzay savaşına da bizzat katılıyor. yoda ise dagobada alzheimer geçirmekle meşgul.

  swtor'da light side oynuyorum ve resmen light side'dan tüm tiksintim baştan sona pekişti. temel felsefi bütünlükten yoksun tamamen populist bazı söylemlerle kendine taraftar çeken iğrenç bir topluluk. allah belasını versin.
 • oyunu oynadıkça cidden tokatlayasım geliyor jedi karakterimi. allah aşkına bir tanede lafı gediğine koyan seçenek çıksa o ekranın altındaki yuvarlakta. hep alttan al hep alttan al. yahu kardeşim koskoca galaksinin hapishanesinde ki ayaklanmayı esas gorevin yaninda bonus olarak başarı ile bastırıyorsun, adamlar hala bize yardım et diyorlar. bizim oğlanda kuzu, "jedi hizmet etmektir bikbik". bir kere de ehbe desin, yengen bekler diye adamı geçiştirsin, yok kardeşim.

  ayrıca bize inanılmaz tanıdık gelen bir kuram/yaşam biçimi/ davranış şekliymiş lightside jedi in durumu. cümleler surekli, force will help us, force with us, force will guide us, lay lay. cidden oyunda şöyle dialoglar da bekliyorum. "force versin" "force rızkını verir" "force yazdıysa bozsun". diyorum ya bize tanidik geliyor. ben lightside a ssg istedi diye başladım. lvl 50 ye yaklaştıkça bir bayıntı geldi dialoglardan.

  ancak gel gör ki sith te pek parlak değil. plan/kumpas/hinlik kurma imkanı yok, öyle bir hissayat veremiyor oyuncuya, daha çok onun bunun evil planlarına yancılık yapıyorsun, kötülük dediğinde bildigin odun, hanzo, kıro kötülüğü, saygı duymazsın.
  + bize yardim eeeeet
  - paaaaatla! (50 dark point)
  +yapma etmeeee, yazıktır
  - bozonk! (50 dark point)
  +şunun kafasını kır
  -aman ben mi kurtarıcam memleketi!!! (100 dark point)

  böyle böyle dark point alıyorsun. nerde filmde ki kumpas, hinlik tuhaf tuhaf arkadan iş çevirmeler.

  velhasıl sith çok daha çabuk bayıyor insanı.