şükela:  tümü | bugün soru sor
 • bitcoin'in zamanla oluşan dezavantajlarından kurtulmayı sağlayan bir teknoloji.

  nedir bu dezavantajlar?
  yüksek işlem ücretleri ve uzun bekleyişler diyelim.

  şöyle örnek vereyim.

  mustafa ve kemal, lightning network üzerinden bir ödeme kanalı açtılar ve mustafa elinde bulunan 1 btc'yi kemal'e yollamak istiyor. açılan bu ödeme kanalının ait olduğu multisignature, mustafa ve kemal'in karşılıklı onayları sonucu gerçekleşir. (multisignature: bireylerin karşılıklı bir şekilde onay vermesi. şifreleme konusuna giriyor. kısaca anlatayım. a kişisi, a(x) keyi ile beraber,y verisini gönderir. b kişisi ise gelen veriye(y) bakarak gelen verinin a dan (x) keyi ile b'ye(kendisine) geldiğini anlar. en kısaca bu şekilde.) konumuza dönelim. mustafa ve kemal bu ortak adrese beraber 1 btclik bir al-ver yapacaklarına dair bir imza verirler. ve bu anlaşmanın bir süresi var ve biz buna 1 hafta diyelim. o bir hafta içerisinde mustafa ve kemal karşılıklı olarak anlaşmazlarsa gönderilmek istenen 1 btc refund edilir. eğer taraflar anlaşır, imzalar birbirlerine gönderilirse kanal açılır ve anlaşma sağlanır.
 • denemeyi sabırsızlıkla bekledigim teknolojidir. bu teknoloji ile bitcoin mantığının içine eden aracı kurumların köküne kibrit suyu.
 • (bkz: decred)
 • bitcoin cash'in ve bitcoin basligindai bazi yazarlarin basini dondurecek teknoloji. yani ilk entry'de belirtildigi gibi yuksek islem ucretleri ve uzun bekleyisler bitcoin cash gibi bir urune ihtiyac dogurdu. e simdi lightning network'un entegrasyonu tamamlandiginda kim ne yapacak bitcoin cash'i.

  edit: konuyla ilgili sage adli yazarin asagida guzel bir yazisi var okumaniz tavsiye edilir.
 • yalnız anladığım kadarıyla bu gelişme sadece sürekli transfer yapan eşler için oldukça faydalı olsa da geriye kalanlar için pek bir şey ifade etmiyor. sadece ağ yükü azalacağı için bir hızlanma söz konusu olabilir. ama transactionların ne kadar bu şekilde oluyor, olanların ne kadarı bunu kullanacak o da önemli.
 • oldukça güzel bir gelişme, eğer arkasına güçlü bir finasal kaynak bulabilirse fahiş transaction ücretlerine son diyebiliriz.

  ayrıca shotcrete'e ihtafen; hocam iban gibi düşünmeliyiz, her transaction'ı bir kere kaydetsek zaten sorun kalmayacaktır diye düşünyorum.
 • (bkz: segwit)
 • şurada güzelce anlatmışlar

  https://youtu.be/psmdmqpr_vq
 • eğer aktif olarak çalışmaya başlarsa , bitcoinin dezavantajlarından kurtulmak için ortaya çıkan tüm altcoinleri tokatlayacağını tahmin ettiğim teknoloji.
 • buna geçildiği vakit sizin bitcoin'lerinizi tuttuğunuz exchange ya da hot wallet zaten lightning network üzerinde bir "hub" konumunda olacağı için istediğiniz herkese hızlı ve ucuza bitcoin transferi yapabileceksiniz. gelecekte bu hub'ları işletenler iyi paralar kazanacak, transfer ücretleri yükselerek mining karlı bir iş olarak kalmaya devam edecek. ayrıca ln'ün bitcoin'i decentralized olmaktan çıkaracağı iddiası safsata. tam tersine bcash'çilerin taratarı olduğu üzere block boyutunu arttırırsanız bütün kontrolü en güçlü mining operasyonlarına sahip olan insanlara devrediyorsunuz. mining'in merkezileşmesi şu anda bile çok ciddi bir sorun. "çin yasakladı" denildiğinde fiyatların kafayı yemesi bile yeterince endişe verici bana göre.

  sonuçta ln şu anda bitcoin'in geleceği açısından kaçınılmaz gibi duruyor. fakat halihazırda exchange'ler segwit'e geçmemişken, coinbase gibi bir dev bitcoin cash desteklerken lightning network'ün geleceği hala belirsiz. aslında bu anlamda roger ver bitcoin core'a dünya'da hiç kimsenin yapmayacağı büyük iyilikler yaptı. bitcoin cash'in gerçek bitcoin olduğunu iddia ederek yangına körükle gitti, iticiliğiyle alakasız insanları bile bitcoin core taraftarı yaptı.

  ln kripto dünyasının en önemli kilometre taşlarından biri olacak. başarısız olması bitcoin'in sonunu getirebilir, başarılı olursa da bitcoin aya değil marsa çıkar. heyecanla izliyoruz efendim.