şükela:  tümü | bugün
 • bitcoin'in zamanla oluşan dezavantajlarından kurtulmayı sağlayan bir teknoloji.

  nedir bu dezavantajlar?
  yüksek işlem ücretleri ve uzun bekleyişler diyelim.

  şöyle örnek vereyim.

  mustafa ve kemal, lightning network üzerinden bir ödeme kanalı açtılar ve mustafa elinde bulunan 1 btc'yi kemal'e yollamak istiyor. açılan bu ödeme kanalının ait olduğu multisignature, mustafa ve kemal'in karşılıklı onayları sonucu gerçekleşir. (multisignature: bireylerin karşılıklı bir şekilde onay vermesi. şifreleme konusuna giriyor. kısaca anlatayım. a kişisi, a(x) keyi ile beraber,y verisini gönderir. b kişisi ise gelen veriye(y) bakarak gelen verinin a dan (x) keyi ile b'ye(kendisine) geldiğini anlar. en kısaca bu şekilde.) konumuza dönelim. mustafa ve kemal bu ortak adrese beraber 1 btclik bir al-ver yapacaklarına dair bir imza verirler. ve bu anlaşmanın bir süresi var ve biz buna 1 hafta diyelim. o bir hafta içerisinde mustafa ve kemal karşılıklı olarak anlaşmazlarsa gönderilmek istenen 1 btc refund edilir. eğer taraflar anlaşır, imzalar birbirlerine gönderilirse kanal açılır ve anlaşma sağlanır.
 • denemeyi sabırsızlıkla bekledigim teknolojidir. bu teknoloji ile bitcoin mantığının içine eden aracı kurumların köküne kibrit suyu.
 • (bkz: decred)
 • bitcoin cash'in ve bitcoin basligindai bazi yazarlarin basini dondurecek teknoloji. yani ilk entry'de belirtildigi gibi yuksek islem ucretleri ve uzun bekleyisler bitcoin cash gibi bir urune ihtiyac dogurdu. e simdi lightning network'un entegrasyonu tamamlandiginda kim ne yapacak bitcoin cash'i.

  edit: konuyla ilgili sage adli yazarin asagida guzel bir yazisi var okumaniz tavsiye edilir.
 • yalnız anladığım kadarıyla bu gelişme sadece sürekli transfer yapan eşler için oldukça faydalı olsa da geriye kalanlar için pek bir şey ifade etmiyor. sadece ağ yükü azalacağı için bir hızlanma söz konusu olabilir. ama transactionların ne kadar bu şekilde oluyor, olanların ne kadarı bunu kullanacak o da önemli.
 • oldukça güzel bir gelişme, eğer arkasına güçlü bir finasal kaynak bulabilirse fahiş transaction ücretlerine son diyebiliriz.

  ayrıca shotcrete'e ihtafen; hocam iban gibi düşünmeliyiz, her transaction'ı bir kere kaydetsek zaten sorun kalmayacaktır diye düşünyorum.
 • şurada güzelce anlatmışlar

  https://youtu.be/psmdmqpr_vq
 • eğer aktif olarak çalışmaya başlarsa , bitcoinin dezavantajlarından kurtulmak için ortaya çıkan tüm altcoinleri tokatlayacağını tahmin ettiğim teknoloji.
 • bitcoin üzerinde lightning network test verilerini bulabileceğiniz bir websitesi:
  http://lnstat.ideoflux.com:3000/…refresh=5m&orgid=1

  içerisinde ln destekleyen node sayıları ve transfer süreleri mevcut.

  lightning çalışmalarında yer alan ve sağlam takip eden bir twitter hesabı: @lightning
 • ln üzerinde sizlerde gönderme alma testi yapmak isterseniz şu adımları kullanabilirsiniz;

  - https://htlc.me/ adresinden cüzdan açın. tıkladığınızda anlık oluşturuyor. "got it, ı wrote it down" butonuna tıklayınız. size hediye tbtc veriyor yani testnet bitcoin'i.

  - https://starblocks.acinq.co/ adresinden de kahve siparişi geçebilirsiniz yada https://yalls.org/ adresinde blog post okumak için harcayabilirsiniz.

  kaynak