şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: camera lucida)
 • oldukça kullanışlı ve basit adobe harikası.
 • adobe nin ileri amatör ve profesyonel fotoğrafçılar için programı. fotoğraf ve videoları kolayca düzenleyebileceğiniz, kataloglayabileceğiniz, slayt yapabileceğiniz .... vs enfes program. photoshop yüklü olmasına rağmen çok az kullanıyorum lightroom sayesinde. raw desteği var, toplu şekilde fotoğrafları boyutlayıp belli sitelere veya bilgisayarınıza yükleyebiliyorsunuz*. menüsü, arayüzü basit. bilgisayardaki fotoğraf işlerimi hızlandırdı. tavsiye olunur.
 • adobe'un fotoğrafçılar için yapmış olduğu mükemmel bir programdır. sadece auto modu bile sizi çok şaşırtabilir.

  ayrıca lightroom presets'leri var önceden yapılmış ayarlara sahip olanlar. bunlara da google'dan ulaşabilirsiniz, ücretli/ücretsiz bir sürü vardır.
 • adobe’nin fotoğrafçılar için çıkardığı, tekil fotoğraf düzenlemekten çok, çekimdeki sayısız fotoğrafın arasından seçmeyi ve bu seçilenleri hızlıca toparlamayı çok iyi beceren uygulamadır kendisi. çoklu fotoğraflarla uğraşmadan önce pek anlam veremediğim ve ps* varken neden bunla uğraşılır ki dediğim bir uygulamaydı, ancak dosyalarda thumbnailler arasında kaybolurken değerini geç de olsa anlamış oldum.

  perspektif düzeltip, ışık değerlerini çabucak düzenler, fotoğraflar benzer aydınlatma koşullarındaysa hepsine birden uygulayabilirsiniz. sonrasında ise seçtiğiniz fotoğrafları da kolayca photoshop’a aktarıp orada detaylı işlerini halledebilirsiniz. bu bakımdan cc çok iyi çalışmakta.

  özellikle son yıllarda mobil platformlara olan kaymanın etkisiyle adobe bu cihazlar için çeşitli denemelerde bulunmuş ve neredeyse hepsinde başarısız olmuştu. bilen bilir, özellikle her bir işlem için ayrı isme sahip photoshop uygulamaları rezaletti. google’ın isviçre çakısı snapseed varken, liquify için bir app, stamp ve heal brush kullanmak için ayrı bir app, farklı bir fotoğrafla kolaj ya da çifte pozlama benzeri bir etki için apayrı bir app, bir yandan içinde yine bu özelliklerin bazılarını kötü bir şekilde içinde bulunduran ve tutmayınca filtre programı gibi pazarlanan ps express denen garabeti yüklemek bana çok saçma geliyordu.
  (bu arada çizim için çıkardıkları photoshop paint de var. bu arada bu uygulamaları düzgün bir şekilde kullanmanız için de adobe cc üyesi olmanız yani her ay sağlam para vermeniz gerekmekte.)

  ancak son lightroom cc’yi oldukça başarılı buldum. bütün platformlarda neredeyse aynı uygulamayı kullanıyorsunuz. bir yandan eski arayüze sahip lightroom classic cc bulurken aynı anda tablette ve telefonda kullanılan arayüze sahip lightroom cc bulunmakta. kolay bir program da olsa iş akışınıza katacağınız yeni işlemler için kafa karıştırıcı bir arayüze sahipti benim için classic sürümü. yeni uygulama ise daha sade ve tanıdık bir arayüz sunduğu için çok daha çabuk benimsedim, sürecin bir parçası haline getirdim, yetmedi, tablette de telefonda da buluttan düzeltmeler yapabilme imkanı sunması oldukça hoşuma gitti.

  söylenilenlere göre photoshop için de bu gereksiz uygulamalar kaldırılıp platformlar arası çalışan bir photoshop sürümü ve yine bulut destekli bir multi-platform premiere de yakında tanıtılacakmış. mobil cihazların bu işlemler için yeterli olmadığını düşünenler olsa da, yeni çıkan rakip firma serif de affinity serisi ile zaten bir senedir bunu yapmakta olduğu için inanılmaz gelmiyor. ** hevesle beklemekteyiz.

  edit: söylentiler doğru çıktı. yeni tanıtılan çerçevesiz ipad pro ile beraber bir prototipini çıkardılar sunumda. ancak daha taslak aşamasında ve çıkış tarihi için 2019’da bi ara ya demeleri de paçalarının tutuştuğunun habercisi gibi. keh keh. beter ol adobe.
 • mobil olani 18 liraya bir aylik kiraladigim olusum. valla catir catir raw isledim, daha ne ister insan.
 • profesyonel olarak aktif kullanıldığında eksiklerinin hissedildiği, görüntü işleme programıdır. mesela fırça gibi modüllerde neden vibrance'ın aktif olmadığını ve tone curve'un ve hsl'nin dahil edilmediğini; spot kullanımında neden alakasız tavsiyeler verdiğini ve seçtiğimiz bölge üzerinde yeniden oynama yapamadığımızı; transform yaptıktan sonra spot işleminde referans alınacak bölgeyi neden transform edilmiş olarak almadığını; develop ekranında görüntüsü neden döndüremediğimizi, export yaparken export edilen görüntüleri neden orjinalleriyle birlikte paketleyemediğimizi; neden bir modülü başka bir görüntüde kullanmak için kopyalamanın illaki solsan çıkan ekranın copy sayfasından yapıldığını ve bunun yerine bir kısayol olmadığını anlamıyorum.
 • lightroom classic için... ton curve'de işlem yaparken rgb modunda yaptığım ayarlamaları aynı şekilde red, blue ve green modlarına da kopyalamak istiyorum fakat bir türlü nasıl yapılır bilemedim. hepsine tek tek giriyorum fare çok hassas olmadığından sallıyorum blue'nun açık tonları 75,23/100 oranında olurken green'in açık tonları 73,56/100 gibi dengesiz aralıklar da kalıyor. şuna bir çözüm üretebilseler harika olacak. bir de ton curve'ü keşke seçili bölgelerde de kullanabilseydik. bu da bir sorun mesela.

hesabın var mı? giriş yap