şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ağızda meydana gelen bir rahatsızlıktı sanırım
 • deride oluşan bir cesit liken. kırmızı krater bicimli sislikler oluyor ve cok kasıntı yapıyor. bulasıcı degil, kaynagı bilinmiyor. ama stresle dogru orantılı olarak artıyor. tedavisi icin merhem, sakinleştirici hap ve cogunlukla kortizon kullanılıyor.
 • illet bir hastalık. kaşıdıkça bu kırmızı kraterler artıyor. stres yaptıkca da artıyor. ilaçlar, kremler pek etki etmiyo, tam düzeliyor diye seviniyorsunuz fakat aniden tekrar palazlanıoyor bu küçük sevimli(!) kratercikler.
 • tekrarlayan, bula$ici olmayan, agiz ici, deri ve genital bolgelerde olu$an kronik bir hastalik olup dunya nufusunun yuzde 1.2sinde irk ayrimi olmaksizin gorulebilmektedir. deride; yuvarlak, duzensiz yapidaki kirmizi, pembe veya siyah renkte olup agiz icinde genellikle yanak icinde ve/veya dilde beyaz renkte olu$umlar $eklinde gozlenmektedir. nedeni ve tedavisi gunumuzde halen ara$tirilmakla birlikte, stres, genetik hastaliklar, sistemik hastaliklar (bkz: aids), kimyasallarla temas, alerji durumlarinda ortaya ciktigi saptanmi$tir. steroidler (bkz: kortizon) ile tedavisi du$unulmu$ olmakta birlikte, gunumuzde bu ilaclarin kullanimi uygun gorulmemektedir.
 • doktorun asla tam olarak geçmeyeceğini söylediği an insanın boğazına birşeylerin düğümlenmesine neden olan hastalık. hele de görünür bir yerdeyse, arkadaşları bırakın yoldan geçen insanların bile gözlerinin takıldığı farkediliyorsa acıdır, sabretmesi güçtür.
 • genellikle topikal kortikostereoid uygulanir liken planus gosteren bolgelere (siklikla diz, bilek gibi eklemlere yakin), mesela ilk 10 gun diprolene, sonraki 10 gun advantan gibi. bir yandan da bir antihistaminik verecek doktorunuz, zyrtec olabilir, telfast olabilir, yahut ikisi beraber de olabilir. telfast insani agzindan salyalar akitarak uyutur.
 • 4 p belirtisi vardır:
  poligonal
  papül
  pruritis(kaşıntı)
  purple(menekşe rengi)
  ayrıca beyaz ışınsal uzantılı wickham çizgileri patognomoniktir.
 • genetik yatkınlık, hepatit c enfeksiyonu, dişeti altına yabancı madde kaçması, dental materyallere duyarlılık, sistemik hastalıklar, vitamin eksiklikleri, tütün kullanımı, psikolojik sorunlar, graft versus host hastalığı gibi nedenlerle ortaya çıkabilen, deri ve mukozayı aynı anda tutabilen kronik otoimmün bir hastalık. aynı zamanda çeşitli ilaçların kullanımıyla da ortaya çıkabilir:penisilin, antihipertansifler, diüretikler(tiazid grubu), nonsteroid antienflamatuarlar, beta blokörler, gut tedavisinde kullanılan allopurinaller, antiparkinson ilaçlar(dopa ve dopa deriveleri), bazı trisiklik antidepresanlar, antiromatizmaller(altın preparatları), antimalaryeller.
 • illet. bağışıklık sisteminin deri hücrelerine saldırmasıyla oluşan plakların kaşınması, dökülüp, koyu renkte iz bırakması şeklinde gözüken deri hastalığı. bir nevi sedefin küçük kardeşi. hiçbir zaman tamamen geçmez. doktorun dediğine göre en fazla 2 ay rahat edersin sonra tekrar başlar. zamanı gelir geceleri uyutmaz. dergiden okuduğun amalgam dolgunun yüzde sıfır nokta bilmem kaç olasılıkla likene sebep olabilceği haberiyle soluğu dişcide alıp "değiştirin dolgumu!" diyebilirsin*. sabahları mutlu mesut gezerken geceleri kaşıntıdan delirirsin. 4 yıldır kendisiyle yaşam devam ettirmemize rağmen neyin azdırdığı ya da neyin rahatlattığını bulamadım*. yediğinle, içtiğinle, temizliğinle alıp veremediği yok, derdi seninle bu manyağın.
  şu anda dünyada yaklaşık 86.4 milyon liken hastası insan var. **
  kısacası bulun şunun çaresini doktor civanlarım!
  edit: liken planus hastalarının yüzde 62de hepatit b virüsü bulunmaktaymış.
  edit2: bu sene yaptırdığım biyopsi sonucu öğrendim ki liken sklerosuz'muşum. aynı bokun laciverti. hayatımda ne mi değişti hiçbir şey sadece adı değişti. vay be kaç sene olmuş resmen hayatımın bir parçası haline gelmiş.
 • saç derisinde oluşan tipine liken planopilaris denilmektedir.*