şükela:  tümü | bugün
  • instagramda 2 yıldır paylaşım yapmaya başlamış ve an itibariyle 1.2 milyon takipçisi bulunan sanal kız. yani bilgisayar tarafından üretilen cyborg bir karakter.

tam olarak kimin hesabı yönettiği bilinmiyor fakat paylaştığı fotoğraflardaki chanel, prada, vetements - supreme gibi markalar dikkat çekiyor ve beğeniliyor. ablama hesap üzerinden yazan mı dersin, iltifat çakanlar mı, yorum atanlar mı, insan gerçekten hayret ediyor.

instagram hesabi

cnn kendisine social influencer demiş. yani neticede bir fotoğrafı istediğimiz kalite ve görünüme getirme konusunda dijital imkanlardan faydalanıyorsak, illa arkasında gerçek bir isim olması gerekiyor mu? bu ayrı bir tartışma meselesi tabiki.

cnn link

ben ablayı sabriye şengül'e benzettim açıkçası.
  • moda dünyasını ayağa kaldıran sanal yaratık. özellikle çoğu model işini kaybetme korkusu yaşıyor bu son teknoloji "dijital tasarım" modeller yüzünden.
    açıkçası ben beğendim fikir olarak. daha da canlı göründüğü yılları bekliyorum.
    devir onların devri olacak ne de olsa.
  • bomba, devrim gibi devrim.
    ac kalmadan "mukemmel" vucut,
    makyaj ve sac masrafi olmadan", her zaman "kusursuz"goruntu
    kapris yok, itiraz yok
    gec kalma yok
    yaslanma yok
    vucut degisimi yok

bunlarla beraber ruh da yok.

elbisenin duygusunu modelin yuzune yansitmak tamamen tasarimciya kaliyor bu durumda. model faktoru neredeyse ortadan kalkiyor.

naomi, claudia, cindy, linda... seklinde giden efsaneler listesi; yakin gelecekte lil, drog, kalina... halini alacak.

tuhaf.